قصر شیروان‌شاهان در باکو

short description: 
قصر شیروان‌شاهان بزرگ‌ترین مجموعه‌ی تاریخی باکو است.
Body: 

قصر شیروان‌شاهان یا شیروان شاهلار بزرگترین مجموعه تاریخی باکو است که در ناحیه قدیمی باکو - شهر داخلی باکو - قرار دارد. این مجموعه شامل قصر، دیوان‌خانه، مقبره‌ی زیرزمینی، مسجد شاه، مقبره سید یحیی باکویی، دروازه مراد، آب انبار و حمام است. در زمان سلطنت سلطان ابراهیم اول از سلسله «شیروان شاهان»، پایتخت با باکو منتقل شده و ساخت این قصر آغاز گردید.
شیروان شاهان از طرفداران و حامیان صوفیان بوده‌اند بطوریکه این قصر را برای تبرک و قداست بیشتر به دور مقبره سید یحی باکویی - فیلسوف و دانشمند آذربایجانی که به طریقه صوفیه گروید و اکنون کتاب‌هایی از وی در کتابخانه استانبول و قونیه نگهداری می‌شود - بنا کردند. این قصر در دوره صفویه به علت سرکوب صوفیان توسط حکومت مرکزی رو به خرابی گذاشت و به قصر خان تغییر نام داده شد.

 

شیروانشاهان
 

بخش‌های مختلف قصر شیروان‌شاهان

ساختمان اصلی: مجموعه‌ای بزرگ و دو طبقه که ساخت آن در سال ۱۴۱۱ شروع شد و دارای راه‌پله‌ای بزرگ و مارپیچ از ورودی بنا به طبقه دوم است.
دیوان‌خانه: این بنا، تالار سنگی کوچکی است که در حیاط کوچکی قرار دارد. دور تا دور آن نیز ستون‌ها و طاق‌های پشت سرهم ردیف شده و طاقی هشت ضلعی بزرگی در سقف آن قرار گرفته است. از خط کوفی برای تذهیب نمای داخلی نیز استفاده شده است.
مقبره شیروان‌شاهان: این مقبره مستطیلی شکل با گنبد شش وجهی و تذهیب های زیبا، خودنمایی می‌کند. گفته می‌شود قبر موجود متعلق به مادر و پسر سلطان خلیل‌الله اول از سلسله شیروان‌شاهان است.
مسجد قصر: مسجدی متعلق به سال ۱۴۳۰ که در حیاط پایین مجموعه قرار گرفته و دارای دو تالار مردانه و زنانه جهت برپایی نماز است. مقبره سید یحیی باکویی در قسمت جنوبی این مجموعه قابل مشاهده است.
حمام بزرگ: حمامی بزرگ با ۲۶ اتاق که در سال ۱۹۳۹ کشف گردید. قدمت این حمام را قرن هفدهم می‌دانند.

منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام های دیگر: 
قصر Shirvanshahs
قصر شیروان شاهلار

افزودن دیدگاه جدید