شهر ممنوعه در پکن - چین

short description: 
شهر ممنوعه مهمترین اثر تاریخی پکن محسوب می‌شود.
Body: 
کاخ موزه معروف «شهر ممنوعه» در پکن با دیواری ده متری و خندقی با عرض ۵۲ متر در اطراف خود، یکی از با ارزش‌ترین آثار تاریخی چین و پکن محسوب می‌شود. این بنای چوبی منحصر بفرد تا اوائل قرن بیستم محل حکومت امپراطوری‌های چین محسوب شده و در پانصد سال گذشته ورود عموم مردم به آن ممنوع بود و بدین سبب شهر ممنوعه نامگذاری شده است. این مجموعه دارای چندین کاخ و برج دفاعی در اطراف دیوار بوده و تمهدیاتی برای جلوگیری از آتش‌سوزی کاخ‌ها در معماری آن به کار رفته است اگرچه گاهگداری آتش سوزی‌هایی در آن اتفاق افتاده است.
شهر ممنوعه در سال ۱۴۰۶ میلادی به دستور امپراطور سلسله مینگ، توسط یک میلیون کارگر و در عرض ۱۴ سال ساخته شده و دارای ۱۰ هزار اتاق است. آثار کشف شده از این مجموعه یک ششم کشفیات تاریخی کل کشور چین را دربر می‌گیرد.

نام «شهر ممنوعه» ترجمه‌ای از لغت چینی «جیزینگ چنگ» یا شهر باشکوه ممنوعه است. البته قصر ممنوعه نیز به آن می‌گویند. به طور کلی جیزینگ چنگ در نام بسیاری از پیشگویان و ستاره شناسان وجود داشته است. کلمه «زی» نیز به به ستاره قطبی اشاره می‌کند که در تاریخ چین به ستاره زی‌وی معروف بوده است. امروزه خود چینی ها به این مجموعه قصر تغییریافته یا گوگونگ میگویند.
دیوارهای عریض این مجموعه از هر طرف دارای دروازه ورودی هستند. بدین ترتیب در جنوب دروازه مریدیان به عنوان بزرگترین دروازه این شهر که دارای پنج برج نگهبانی و مسکونی است، در شمال دروازه قدرت الهی که لاکپشت سیاه هم نامیده می‌شود و روبروی آن پارک جینگ‌شان قرار دارد و در غرب و شرق دروازه‌هایی به همین نام‌ها ساخته شده‌اند.
شهر ممنوعه به دو بخش داخلی و بیرونی تقسیم‌بندی می‌شود. بخش بیرونی شامل بخش‌های جنوبی شده و جهت مراسمات رسمی و تشریفاتی مورد استفاده قرار میگرفته است. بخش داخلی یا قصر سیاه نیز، قسمت شمالی را شامل شده و ناحیه‌ای مسکونی برای اقامت امپراطور و خانواده‌ی وی محسوب میشد.
بعد از گذشتن از دروازه جنوبی یا مریدیان وارد میدان بزرگی میشویم که سه تالار به نام های تالار مرکزی، تالار عالی و تالار مراقبت قرار دارند. برای ورود به این تالارها باید از پله‌های ساخته شده از سنگ مرمر بالا رفت.
از قصرهای معروف داخل این شهر میتوان به قصر آرامش زمینی، قصر پاکی آسمانی و قصر تربیت روحی اشاره نمود که هریک کارکرد خاصی داشته‌اند.
شهر ممنوعه از سه طرف با باغهای سلطنتی احاطه شده و بدین جهت محیطی بسیار زیبا و دلنواز دارد. بطورکلی ساخت این مجموعه با دقت فراوانی در جزئیات همراه بوده است تا مفاهیم مذهبی و فلسفی و صدالبته قدرت پادشاهی چین را به خوبی انتقال دهد.

موارد ضروری جهت رعایت

سیگار کشیدن داخل کاخ ممنوع است.
کشیدن هرگونه نقاشی و یا گرافیتی بر روی دیوارها ممنوع است.
بردن حیوانات مجاز نیست.
مراقب وسایل شخصی خود باشید.
عکاسی تنها برای مصارف شخصی و غیرتجاری آزاد است مگر در مکان‌هایی که علامت «عکاسی ممنوع» مشاهده کنید.
داخل بیشتر تالارهای قصر عکاسی مجاز نیست.
حق هرگونه بهره‌برداری تجاری از عکس‌های گرفته شده برای موزه محفوظ است.

نشانی: 
The Palace Museum, 4 Jingshan Qianjie, Beijing, 100009
ساعات بازدید: 
اول آوریل تا 31 اکتبر: 8:30 صبح تا 17 که آخرین ساعت پذیرش ورود ساعت 16 می‌باشد. / تابستان‌ها از هفتم جولای تا 26 آگوست: 8 صبح الی 17 و آخرین ساعت پذیرش ساعت 16 است. / نوامبر تا 31 مارچ:8:30 الی 16:30 که آخرین ساعت پذیرش 15:40 می‌باشد.
هزینه ورودیه: 
اول آوریل تا 31 اکتبر: 60 یوآن / اول نوامبر تا 31 مارچ: 40 یوآن
وب سایت: 

افزودن دیدگاه جدید