مجموعه کلیساهای گلاتی در کوتایسی

short description: 
گلاتی، مجموعه صومعه‌هایی تاریخی، در کوتایسی است، شامل کلیسای قرن دوازدهمی مریم باکره و کلیساهای ساخت قرن سیزدهم سنت جورج و سنت نیکولاس.
Body: 

مجموعه کلیساهای گلاتی برای مدت‌های مدید به عنوان مرکز اصلی فرهنگی و علمی گرجستان محسوب می‌شده است. بطوری که تحصیلات آکادمیک نیز در آن برقرار بوده است.

کلیسای گلاتی در گرجستان
در ضمن در این مجموعه، پادشاه معروف گرجی‌ها به نام دیوید چهارم مدفون است. وی به دانایی معروف بود و طی حکومت تقریبا ۳۶ ساله خود، ملت گرجستان را متحد کرده و بناهای علمی و پزشکی بسیاری در سراسر کشور بنا نمود. ساخت چندین مسجد و کنیسه را نیز به دستور وی می‌دانند چرا که سخت معتقد به تساهل دینی بود و احترام بالایی به دانشمندان و علما قائل می‌شد. ملت گرجی وی را یکی از قدیسان و در حقیقت پدر ملت گرجی می‌دانند، چراکه آنها را از نابودی و پراکندگی نجات داد.

کلیسای گلاتی
دیگر اثر دیدنی این مجموعه، دروازه شهر گنجه در جمهوری آذربایجان است که در سال ۱۱۳۸ بعد از حمله دیمیتریوس اول به گنجه و فتح آن، به عنوان غنیمت جنگی به این محل منتقل شده است.
مجموعه گلاتی در سال ۱۹۹۴ به فهرست میراث جهانی یونسکو راه یافت. اگرچه در سال ۲۰۰۸ در فهرست ۱۰۰ مکان در حال نابودی قرار گرفت.
 

منابع و اطلاعات بیشتر: 

افزودن دیدگاه جدید