معبد آکشاردام در دهلی - هند

short description: 
معبد آکشاردام در دهلی جدیدالتاسیس است و بیشتر برای جذب گردشگر ساخته شده است.
Body: 
معبد Akshardham بنایی مذهبی و متعلق به هندوان است. در ساخت این بنای بزرگ و باشکوه حدود ده هزار نفر هنرمند و صنعتگر بصورت داوطلبانه نقش داشته‌اند. در نقش و اهمیت این معبد در صنعت توریسم دهلی و کشور هند همین بس که ۷۰ درصد کسانی که وارد دهلی‌ می‌شوند، از این معبد بازدید دارند. ساخت این معبد عظیم و باشکوه از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ به طول انجامید بنابراین معبد جدید محسوب می‌شود که معماری آن ترکیبی از سبک‌های معماری سرتاسر هند است. بر روی تمامی دیوارها و سنگ‌های نمای بنا،کنده‌کاری و حجاری‌های دستی صورت گرفته و هزاران نفر در ساخت آن نقش داشته‌اند.

بخش‌های مختلف این معبد بزرگ عبارتند از:

بنای اصلی یا یادبود: در مرکز مجموعه قرار داشته و ۴۳ متر ارتفاع و ۱۰۹ متر طول و نیز ۹۶ متر عرض دارد. ۹ گنبد کوچک و بزرگ و ۲۰ هزار مجسمه در نقش مرتاض‌های هندی و سایر نمادهای هندی در بلندای این بنا قرار دارند.
تالار شماره ۱ (تالار موفقیت‌ها): در این تالار فیلم‌ها و نمایش‌هایی از ربات‌ها پخش می‌شود که هدفشان ایجاد جهانی روحانی و هماهنگ با روح بشری همراه با شرافت و عاری از هرگونه خشونت است.
سالن شماره ۲: در این سالن صفحه نمایش بسیار بزرگی برای پخش فیلم قرار دارد. در این تالار فیلم‌هایی از دریچه نگاه یک یوگی هندی به نمایش درمی‌آید که تاریخ و فرهنگ چندهزار ساله این کشور را روایت کرده است.
آب‌نمای موزیکال: یا آب‌نمای چرخه زندگی، آب‌نمایی زیباست که عصرها به هنگام غروب خورشید فعال می‌شود. نورپردازی و حرکات این آب‌نما یکی از زیباترین مناظری است که در این مجموعه قابل مشاهده است.
باغ هندی: باغی ۲ هکتاری شامل چمنزاری وسیع و مجسمه‌های برنزی متعدد از مشاهیر هند و حتی قهرمانان کودکان و ... است.
باغ Yogi Hraday Kamal: باغی تو رفته به شکل گل لوتوس که نوشته‌هایی حک شده از مشاهیر ادبی و سیاسی جهان همچون شکسپیر و مارتین لوترکینگ را می‌توانید در آن مشاهده کنید.
دریاچه نارایان ساروار: دریاچه‌ای است در اطراف مجموعه معبد که از آب ۱۵۱ رودخانه و دریاچه سیراب می‌شود. این دریاچه در باور عمومی مردم منطقه مقدس است.
رستوران The Premati Ahargruh:رستورانی مخصوص طبخ غذاهای گیاهی و سبزیجات که برای عموم قابل استفاده است. در این رستوران انواع غذاهای سنتی هندی سرو می‌شود.
لازم به ذکر است که در این مجموعه فست فود های بین‌المللی را هم می‌توانید پیدا کنید.

نکات ضروری هنگام بازدید:

پوشیدن لباس مناسب و محترمانه از شرایط ورود است.
ممنوعیت شامل موارد زیر می‌شوند:
هرگونه وسایل الکترونیکی شامل موبایل، دوربین عکاسی، هندزفری و ...
هرگونه کیف
هرگونه کیف دستی یا حتی جیبی
عروسک و اسباب‌بازی
غذا و نوشیدنی ( به جز غذای کودکان)
تنباکو و سیگار و مشروبات الکلی
حیوانات خانگی
هرگونه وسایل شخصی دیگر نیز به جز کفش، کارت‌های اعتباری، جواهرات، کمربند و کیف زنانه ممنوع خواهد بود.

نشانی: 
N. H. 24, Akshardham Setu, New Delhi, INDIA - 110092
ساعات بازدید: 
9:30 صبح الی 18:30
هزینه ورودیه: 
رایگان مگر مواردی چون بخش نمایشگاه: 170 روپیه// بخش آب‌نمای موزیکال: 30 روپیه// اجاره ویلچر: 100 روپیه

دیدگاه‌ها

تصویر anymouse

خیلی جای زیبا و با عظمته ولی حیف که اجازه عکاسی نمی دن :(

افزودن دیدگاه جدید