قلعه سرخ دهلی - هند

short description: 
قلعه سرخ دهلی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.
Body: 
قلعه سرخ یا «لال قلعه » (لال در زبان هندی به معنی سرخ است) که به دلیل استفاده از سنگ‌های سرخ در ساخت آن به این نام خوانده می‌شود، یکی از مهمترین مراکز گردشگری دهلی است که در قرن ۱۷ میلادی به دستور «شاه جهان» در کنار رود یامونا ساخته شده و هر ساله پذیرای تعداد زیادی از گردشگرانی است که به این شهر سفر می‌کنند.

این قلعه دارای بخش های مختلفی است که مهمترین آن‌ها عبارتند از دروازه لاهور و دهلی، دیوان عام و خاص، باغ حیات وحش، بخش زنانه یا خاص، مسجد موتی و نهر بهشت که در ساخت آنها از معماری اسلامی الهام گرفته شده است.
طرح‌ریزی نما، و معماری قلعه سرخ و ساخت آن در سال ۱۶۴۸ میلادی بدستور پادشاه گورکانیان یعنی شاه‌ جهان آغاز شد و ساخت آن ۹ سال بطول انجامید. ساختمان مبتکرانه این قصر و معماری بی‌نظیر و خاص آن با محوطه باغ‌گونه‌ی زیبا ، تمامی ساختمان‌های منطقه راجاستان، دهلی و آگرا را تحت تاثیر قرار داده و منبع الهام بسیاری از بناها در این مناطق شده است. در جای جای قصر می‌توانید نوشته‌هایی به زبان فارسی را مشاهده کنید که البته متاسفانه بخش زیادی از این کتیبه‌ها تخریب شده‌اند.
هر سال در ۱۵ آگوست که روز استقلال هند از انگلستان است، نخست وزیر هند پرچم ملی کشور را بر فراز این قلعه بالا برده و سخنرانی می‌کند.
این بنا بطور کلی دارای ۲۵۴ هکتار مساحت بوده و دیوارهای دفاعی آن حدود ۲.۴  کیلومتر طول دارند. این دیوارها در بخش منتهی به رودخانه ۱۸ متر و در بخشی که به سمت شهر است، ۳۳ متر ارتفاع داشته و نقش مهمی در دفاع از مجموعه داشته‌اند.

قلعه سرخ در سال ۲۰۰۷ در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان اثر معماری مشترک تمدن‌های هندو، ایرانی، اسلامی و تیموریان ثبت شده و نقش مهمی را در فضای سیاسی اجتماعی و تاریخی شهر دهلی داراست. دیدار از این بنای باشکوه در برنامه اصلی اغلب گردشگران خارجی وارد شده به هند است.

نشانی: 
Netaji Subhash Marg
ساعات بازدید: 
تمام روزهای هفته به جز دوشنبه. از طلوع تا غروب خورشید باز است.
هزینه ورودیه: 
250 روپیه برای خارجی‌ها و تنها 10 روپیه برای خود هندی‌ها!

افزودن دیدگاه جدید