معبد پرامبانان در یوگیاکارتا - اندونزی

short description: 
مجموعه معابد «پرامبانان» یا «رارا جونگ‌گرانگ»، معبدی بزرگ با ساختمانی منحصر بفرد و عجیب است.
Body: 
معبد پرامبانان در قرن نهم (سایت یونسکو تاریخ ساخت آن را قرن دهم ذکر کرده است) توسط Rakai Pikatan ساخته شده است و به تریمورتی ( سه گانه برهما-ویشنو و شیوا به عنوان سه خدای آفریدگار، نگهدارنده و ویرانگر) اختصاص یافت. بعدها این معبد توسط پادشاهان بعدی تکمیل و بازسازی گشت.

این معبد بر طبق باورهای هندوها به سه بخش اصلی تقسیم‌بندی شده است که شامل طبقات زیرین، طبقات میانی و بالاترین طبقه می‌شود. طبقه زیرین معبد، مکانی نامقدس و متعلق به طبقات پایین جامعه و حیوانات بوده است. طبقات میانی نیز برای کسانی بوده که توانسته بودند خود را از ظلمت طبقات پایین رهایی دهند و بالاخره بالاترین طبقه یا محل آرامش خداوند که مقدس‌ترین بخش معبد محسوب می‌شود.
مجموعه این معابد در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان بزرگترین معبد هندوها در اندونزی و یکی از بزرگترین معابد جنوب شرقی آسیا ثبت شده و خصوصیات منحصر بفردی چون ارتفاع زیاد و سبک خاص معماری، آن را از سایر بناهای موجود متمایز نموده است. مجموعه فوق به طور کلی دارای ۲۴۰ معبد بوده است که بسیاری تخریب شده و گاهی تنها یک تکه سنگ از آنها باقیمانده است. بطور کلی این ناحیه به سه بخش به شرح زیر تقسیم بندی شده است:
  • بخش بیرونی: ناحیه‌ای باز و بزرگ که زمانی توسط دیواری احاطه شده بود. این بخش امروزه به پارک بزرگی تبدیل شده است.
  • بخش میانی: این ناحیه دارای ۲۲۴ بنای مذهبی بوده است که بسیاری از آنها به ویرانه بدل شده‌اند اگرچه در سالهای اخیر چند نمونه را بازسازی کرده‌اند.
  • بخش داخلی: شامل ۸ معبد بزرگ و ۸ عبادتگاه کوچک است. طبق ارزشهای هندو، این ناحیه مقدس‌ترین بخش بوده و در محیطی مربعی شکل دارای ۴ دروازه متناظر هم می‌باشد.
در فاصله‌ی بین ماه‌های می تا اکتبر (بهار تا پاییز) در بخش غربی معبد پرامبانان و در کنار پارک Opak نمایشی بزرگ برگزار می‌شود. این نمایش در ۴ شب ادامه یافته و نورپردازی جالبی دارد بطوریکه هزاران گردشگر داخلی و خارجی را به این ناحیه می‌کشاند. لازم به ذکر است چند هتل برای اقامت گردشگران در نزدیکی این منطقه که ۱۷ کیلومتری شهر است، قرار دارند.

نام های دیگر: 
معبد Prambanan

افزودن دیدگاه جدید