منطقه چانکایا در آنکارا

short description: 
چانکایا یا جانکایا قلب مدرن آنکارا به شمار می‌رود.
Body: 
«جانکایا» یا «چانکایا» در حقیقت ناحیه‌ی مرکزی آنکارا محسوب می‌شود و به همین دلیل مرکزیت، بخش اعظم سازمان‌های اداری دولتی و خصوصی در این ناحیه قرار گرفته‌اند. مساحت این ناحیه در حدود ۲۶۸ کیلومتر مربع است و جمعیت آن در طول روز به سبب تردد بسیاری از مردم تقریبا ۲.۵ برابر می‌شود.
رئیس جمهوری ترکیه و بسیاری از سفرای کشورهای خارجی نیز در این محله ساکن می‌شوند. از این روز اهمیت سیاسی بسیاری نیز پیدا کرده‌است.
جانکایا، در قلب آنکارا، محله‌ای زیبا و در عین حال با کارکردهای تجاری، سیاسی و اداری است. قبل از تاسیس جمهوری ترکیه، جانکایا محله‌ای در جنوب شهر با باغ‌ها و تاکستان‌های زیبا شناخته میشد اما اقامت «مصطفی کمال آتاتورک» در یکی از باغ‌های این محله و تعیین آنکارا به عنوان پایتخت کشور، سرنوشت آن را به طور کلی تغییر داد. امروزه در کنار بناها و ساختمان‌های دوران عثمانی، می‌توان چندین تالار تئاتر و سینما، کتابخانه و کتابفروشی، موزه و کتابخانه ملی ترکیه و ... را در این محله مشاهده نمود.
همینطور بسیاری از مدارس معروف آنکارا و نیز دانشکده‌ها و کمپ‌های دانشجویی مهمی چون ODTU، دانشگاه خصوصی و مطرح بیلکنت، دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه جانکایا و ... در این ناحیه قرار دارند.

دیدنی‌های منطقه چانکایا

برج آتاکول: نماد منطقه جانکایا.
  • بنای یادبود پیروزی: بنای یادبود پیروزی در آنکارا و میدان اولوس به مناسبت پیروزی در جنگ استقلال ترکیه توسط «هاینریش» مجسمه‌ساز اتریشی ساخته شد. قسمت اصلی این بنا سرباز سوار بر اسبی (آتاتورک) را که رهبری جنگ را بر عهده دارد، نشان می‌دهد.
  • موزه جنگ استقلال: این موزه در میدان اولوس واقع گشته و در حقیقت اولین ساختمان پارلمان ترکیه در دوران جمهوریت به حساب می‌آید.
  • مسجد گوجاتپه: مسجدی بزرگ و بسیار زیبا که مورد علاقه‌ی بسیاری از گردشگران است. این مسجد جدیدترین مسجد آنکارا محسوب می‌شود که در سال ۱۹۸۷ ساخت آن به پایان رسیده است.
  • بنای یادبود ریاست‌جمهوری، ساختمان مجلس ملی، بنای یادبود اعتماد، بنای آزادی و مسجد آتاکول از دیگر جاذبه‌های دیدنی این ناحیه از آنکاراست.

منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام های دیگر: 
جانکایا

افزودن دیدگاه جدید