سرای زیرزمینی در استانبول

short description: 
سرای زیرزمینی یا آب‌انبار استانبول بنایی مربوط به قرن ششم میلادی است که وظیفه تامین آب شهر استانبول به خصوص در مواقع محاصره را داشته است.
Body: 
آب‌انبار سلطنتی یا «یراباتان سارایه» یکی از بزرگترین محل‌های ذخیره‌ی آب برای چندین تمدن مستقر در استانبول بوده است. این آب انبار در قرن ششم میلادی توسط امپراطوری بیزانس ساخته شد و در بسیاری مواقع مخصوصا به هنگام محاصره شهر وظیفه‌ی ذخیره و تامین آب مورد نیاز شهر را برعهده داشت.

 آب انبار استانبول در عمق ۱۵۰ متری در قسمت جنوب‌غربی ایاصوفیه بنا شده است. که ساخت این بنای استراتژیک و مهم را مربوط به قرن ششم میلادی و به دستور امپراطور بیزانس، جاستینیان اول می‌دانند. در ساخت این بنای تقریبا یک هکتاری که گنجایش هشتادهزار مترمکعب آب را دارست حدود ۷ هزار برده نیز مشارکت داشته‌اند. همینطور از ۳۳۶ ستون سنگی با ارتفاع ۹ متر در معماری این بنا استفاده شده است.

امروزه این آب‌انبار کاربرد توریستی داشته و برای استفاده گردشگران قایق‌هایی نیز قرار داده شده‌اند. معروفترین قسمت این آب‌انبار، دو ستون بر روی پیکره سنگی «مدوسا» (یکی از اساطیر یونانی که از انسان به گرگ تبدیل شده و سپس موهایش به مارهای کوچک بدل گشت) است که رو به زمین قرار داده شده‌اند.

نشانی: 
Yerebatan C No: 13 34410 Sultanahmet-İstanbul
ساعات بازدید: 
9 صبح الی 17:30
هزینه ورودیه: 
10TL
وب سایت: 
منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام های دیگر: 
آب‌انبار سلطنتی
«یراباتان سارایه»
Basilica Cistern

افزودن دیدگاه جدید