خیابان آکارت‌ لِر در استانبول

short description: 
خیابان آکارت‌ لِر از زیباترین خیابان‌های استانبول به شمار می‌رود که در دوره‌ی عثمانی ساخته شده است.
Body: 
خیابان آکارت‌ لِر برای سکونت کارگران قصر «دلماباغچه» در دوره عثمانی ساخته شده بوده است، اما امروزه یکی از زیباترین و پرتردد ترین خیابان‌های استانبول محسوب می‌شود. سلطان عبدالعزیز شاه عثمانی در سال ۱۸۷۴ دستور ساخت این خیابان را صادر نمود.

بازسازی این خیابان با نمای اروپایی، چهره‌ی آن را به کلی تغییر داده اگرچه همچنان بناهای تاریخی متعلق به قرن هجدهم را می‌توان در آن مشاهده نمود. در این خیابان شصت و شش واحد تک مسکونی ردیفی و شش آپارتمان ساخته شده و اولین خیابان در استانبول است که خانه‌های ردیفی به این شکل در آن ساخته شد.
این خیابان که به خیابان «سلیمان صبا»* هم معروف است، پس از بازسازی دوباره و ساخت بوتیک‌ها و کافه‌های بسیار در حاشیه خیابان، محل رفت و آمد بسیاری از گردشگران گردید. خرید و گشت و گذار در این خیابان و خوردن اسنک و غذاهای آماده از موارد مورد علاقه مردم در این خیابان است.
*سلیمان صبا یکی از مدیران موفق باشگاه «بشیکتاش» بوده است که به علت افتخارات بسیار باشگاه در دوره مدیریت ۱۶ ساله وی از جمله قهرمانی لیگ ترکیه و نایب قهرمانی یوفا، نام خیابان تاریخی «آکارات لر» را به نام وی تغییر دادند.

منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام های دیگر: 
خیابان «سلیمان صبا»
akaretler

افزودن دیدگاه جدید