شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا

متن: 

شرکت آلمانی هواپیمایی لوفت‌هانزا به عنوان یکی از مشهورترین شرکت‌های هواپیمای جهان و بزرگترین شرکت هواپیمایی اروپا -هم از لحاظ تعداد مسافران و هم از جهت تعداد ناوگان هوایی- است.
هم اکنون لوفت‌هانزا در ایران، تنها از فرودگاه امام خمینی در تهران پرواز دارد. پروازهای مستقیم لوفت‌هانزا از تهران به دو شهر وین و فرانکفورت صورت می‌گیرد و همچنین امکان پرواز غیرمستقیم به سایر فرودگاه‌های جهان نیز وجود دارد.

شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا در رده‌ی شرکت‌های هواپیمایی باکیفیت و البته گران به حساب می‌آید. اگر خوش‌شانس باشید و بلیط مقصد مورد نظر شما تخفیف خورده باشد، می‌توانید با قیمتی نزدیک به بلیط دیگر شرکت‌های هواپیمایی بلیط خود را تهیه نمایید و از کیفیت و راحتی لوفت‌هانزا لذت ببرید.

کابین‌ها در هواپیمایی لوفت‌هانزا

فرست کلاس

این کابین‌های لوکس در قسمت بالایی ایرباس‌های A380 و بخش طولی ایرباس های دیگر قرار داشته و دارای امکاناتی چون صندلی تخت‌شوی دو متری، پورت‌های مخصوص شارژ لپتاپ و موبایل و غذای دلخواه هستند. البته خدمات مخصوصی نیز در فرودگاه برای این مسافران در نظر گرفته می‌شود.
 

بیزینس کلاس

صندلی‌های این کلاس نیز موقع خواب به دو متر افزایش طول می‌یابند و امکاناتی همچون سیستم صوتی و تصویری و شارژ لپ‌تاپ دارند. همچنین خریداران این نوع بلیط خدمات اختصاصی در فرودگاه دریافت خواهند کرد. صندلی‌های اولیه کابین بیزینس کلاس لوفت‌هانزا امکان تخت شدن تا ۱۵۰ درجه را دارند که در سری جدید این کابین‌ها این اندازه به ۱۸۰ درجه افزایش یافته است.
 

پرمیوم اکونومی

از سال ۲۰۱۴ نوع جدیدی از صندلی‌های اکونومی لوفت‌هانزا معرفی شده‌اند که نسبت به صندلی‌های اکونومی کلاس لوفت‌هانزا فضای بیشتری دارند و از امکانات مناسب‌تری برخوردارند.
 

اکونومی کلاس

صندلی‌های راحتی عادی که در همه انواع هواپیماهای این شرکت قرار دارند و اغلب عرضی ۳۱ اینچی دارند. مانیتور صوتی و تصویری، غذا و نوشیدنی رایگان از دیگر امکانات این نوع کلاس است.

وزن بار مجاز در هواپیمایی لوفت‌هانزا

کیف دستی

درجه یک: دو کیف با حداکثر وزن ۸ کیلوگرم برای هرکدام
بیزینس: دو کیف با حداکثر وزن ۸ کیلوگرم برای هرکدام
عادی: یک کیف با حداکثر وزن ۸ کیلوگرم
ابعاد کیف‌های دستی:‌ 55x40x23 سانتی‌متر

چمدان

درجه یک: سه کیف، هر کدام با حداکثر وزن ۳۲ کیلوگرم.
بیزینس: دو کیف، هر کدام با حداکثر وزن ۳۲ کیلوگرم.
عادی:یک چمدان ۲۳ کیلوگرمی که البته در صندلی‌های جدید «اکونومی پرمیوم» به دو کیف افزایش یافته است.

ابعاد: طول و عرض و عمق چمدان نباید از ۱۵۸ سانتیمتر تجاوز کند.

اجسام ممنوع

کیف‌های دارای زنگ هشدار
وسائل آتش‌بازی
اسپری‌های دفاعی
مایعات قابل آتش‌سوزی
پودرهای شیمیایی
مواد رادیواکتیو
مایعات اسیدی
مواد مغناطیسی قوی
سلاح و تیزرهای شوک‌دار
دوچرخه‌ی الکتریکی
 

تاریخچه هواپیمایی لوفت‌هانزا

تاریخ شرکت لوفت‌هانزا پر از حوادث ناگوار و شیرین و اتفاقات ماندگار بسیاری است که نقش مهمی در تاریخ کشور آلمان و اروپا داشته‌اند. این حوادث البته به این شرکت کمک کرده‌اند تا با آموختن از این تاریخ پر فراز و نشیب، به رشد و شکوفایی خود سرعت بخشند.
این شرکت در سال ۱۹۲۶ تحت نام  Deutsche Luft Hansa A.G تاسیس گردیده و سپس در سال ۱۹۳۶ با نام فعلی به فعالیت خود ادامه داد. دهه‌ی ۳۰ سرآغاز رشد سریع این شرکت بود بطوریکه هواپیماهای بزرگتری تهیه شده و مسافت‌های طولانی‌تری طی می‌شد. در این حین وقوع جنگ‌ تاثیرات بزرگی بر این شرکت گذارد بطوریکه تمام اطلاعات پروازی آن محرمانه گردید و بسیاری از پروازها برای تامین ادوات جنگی و پشتیبانی نیروهای نظامی مورد استفاده قرار می‌گرفت. اغلب پروازهای عادی نیز متوقف شده و ماهیت این شرکت را بیشتر نظامی نمود.
در سال ۱۹۵۳ شرکتی با نام مختصر Luftag تاسیس شد که با استفاده از ادوات شرکت لوفت‌هانزا قصد برقراری پروازهای بین‌المللی داشت.
 


 

فرودگاه هامبورگ مقر شرکت جدید شد تا با 8 فروند هواپیما، خدمات خود را آغاز کند. یک سال بعد این شرکت لوگو و نام لوفت‌هانزای سابق را خریداری نموده و به عنوان شرکت هواپیمایی دولتی و ملی این کشور شناخته شد.
۱۵ می ۱۹۵۵ پروازهای بین‌المللی این شرکت با پرواز به شهرهای لندن، پاریس، مادرید و سرانجام نیویورک آغاز شد و سپس پرواز به آمریکای جنوبی، سه پرواز مستمر به تهران و یک پرواز به بغداد در طی هفته برنامه‌ریزی گردید.
ورود هواپیمای بزرگ بوئینگ ۷۰۷ و پروازهای مستمر آن مابین فرانکفورت و نیویورک از مهم‌ترین تحولات رخ داده در این شرکت در اغاز دهه ۶۰ بود. به تدریج با افزایش ناوگان و خرید جت‌های مسافربری بزرگ‌تر مسیرهای بیشتر و پروازهای طولانی‌تر به برنامه‌ی پروازی لوفت‌هانزا افزوده گردید.
 


 

اواخر دهه‌ی هشتاد با خرید ۱۵ فروند ایرباس A320s و ۷ فروند ایرباس A300 و همینطور ۱۰ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ برای این شرکت به پایان رسید. البته در سال ۱۹۸۷ سیستم آمادئوس (Amadeus) توسط لوفت‌هانزا و شرکت‌هایی چون ایرفرانس، ایبریا و ایرلاین اسکاندیناوری تاسیس گردید. این سیستم خدماتی یکپارچه به GDS نیز مشهور است که خدمات رزرو بلیط کامپیوتری به مسافران ارائه می‌دهد.
در سال‌های بعد شرکت لوفت‌هانزا به خرید‌های متعدد و نوسازی ناوگان هوایی خود اقدام نمود و همواره رشدی صعودی را تجربه نمود اگرچه بعد از حوادث یازده سپتامبر به طور محسوسی از این رشد کاسته شد ولی برخلاف بسیاری از شرکت‌های دیگر، توانست بر مشکلات مالی ناشی از رکود فائق آید.
لوفت‌هانزا در داخل کشور آلمان پروازهای منظمی به ۱۸ مقصد دارد، و با داشتن بیش از ۲۸۰ فروند هواپیما به ۱۹۷ مقصد بین‌المللی از ۷۸ کشور جهان برنامه پروازی برقرار نموده است.
البته شرکت لوفت‌هانزا به عنوان شرکت مادر بسیاری از شرکت‌های هوایی اروپا همچون ایرلاین‌های سوئیس، اتریش، لوفت‌هانزا تکنیک و Germanwings شناخته می‌شود که در صورت محاسبه تعداد ناوگان همه‌ی این شرکتها، لوفت‌هانزا با داشتن ۶۲۰ فروند هواپیما، بزرگترین شرکت هوایی مسافربری جهان محسوب می‌شود. مجموعه این شرکت‌ها در سال ۲۰۱۲ رکورد جابه‌جایی ۱۰۳ میلیون مسافر را برجای گذاشت.
 


 

دفتر اصلی این شرکت در شهر کلن آلمان قرار دارد ولی مقر اصلی و ناوگان آن در فرودگاه بین‌المللی فرانکفورت مستقر شده است. اکثر پروازهای اصلی آن نیز از مبدا همین فرودگاه صورت می‌گیرد.
مقر دوم لوفت‌هانزا فرودگاه مونیخ و مقر سوم آن فرودگاه کوچک دوسلدورف است که البته مقر سومی برای پروازهای شرکت وابسته‌ی Germanwings اختصاص یافته است.
شرکت هواپیمای لوفت‌هانزا علاوه بر خدمات خود به مسافران منشا ایجاد برخی پیمان‌های بین‌المللی موثر نیز شده است. از جمله اتحادیه‌ی بین‌المللی «اتحاد ستاره» در ۱۹۹۷ به عنوان بزرگترین اتحادیه ایرلاین‌های جهان توسط لوفت‌هانزا و چهار ایرلاین دیگر پایه‌گذاری گردید.
نام لوفت‌هانزا از دو کلمه Luft به معنی هوا و Hansa به معنی انجمن تشکیل شده است که اولی لغتی آلمانی و دومی لاتین است.

حوادث عمده

۱۴ سپتامبر ۱۹۹۳: فرود اضطراری هواپیمای فرانکفورت - ورشو با ۶۴ مسافر در فرودگاه ورشو که منجر به فوت یک نفر از مسافرین و یک نفر از خدمه پروازی گردید.
۲۶ جولای ۱۹۷۹: بوئینگ باری این شرکت که از ریودوژانیروی آرژانتین عازم داکار بود، سقوط کرد که سه خدمه آن کشته شدند.
۲۰ نوامبر ۱۹۷۴: تلخ‌ترین حادثه تاریخ این شرکت در اثر سقوط بوئینگ ۷۴۷ با ۱۴۰ مسافر رخ داده است که در فرودگاه بین‌المللی نایروبی پس از برخواستن هواپیما دچار نقص فنی شده و ۴ نفر از مسافرین و ۱۷ نفر از خدمه جان خود را از دست دادند.

دیدگاه‌ها

تصویر علی عبدالکریمی

با عرض سلام لطفاً نحوه ی سهامداران ی در شرکت هواپیمایی لوفتانزا را از طریق رسانه منعکس فرمایید.

افزودن دیدگاه جدید