گواهینامه‌ی رانندگی بین‌المللی

متن: 

گواهینامه‌ی رانندگی بین‌المللی معمولا به کار مسافرانی می‌آید که قصد مسافرت توریستی به کشورهای دیگر با ماشین شخصی دارند و یا می‌خواهند در کشور مقصد رانندگی کنند. اخذ این مدرک بسیار آسان و سریع می‌باشد، ولی استفاده از گواهینامه‌ی بین‌المللی و رانندگی در کشورهای خارجی مستلزم توجه به نکات مهمی است که در ادامه ذکر خواهد شد.

گواهینامه‌ی رانندگی بین‌المللی مدرکی است که شما با اخذ آن می‌توانید در کشورهایی که این گواهینامه را می‌پذیرند ( لیست آنها در گواهینامه ذکر شده است) برای مقاصد توریستی رانندگی کنید. در ایران مرجع صدور گواهینامه‌ی رانندگی بین‌المللی، «کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران» است. متقاضیان می‌توانند با به همراه داشتن مدارک لازم و پرداخت وجه مصوب و مراجعه به مراکز این کانون و یا آژانس‌های طرف قرار داد با کانون، گواهینامه‌ی رانندگی بین‌المللی خود را بصورت فوری دریافت دارند. همچنین اخذ گواهینامه‌ی بین‌المللی توسط پست و با استفاده از اینترنت(برای داخل ایران) نیز مهیاست که حدود یک هفته طول خواهد کشید. این گواهینامه به دو صورت یکساله و سه‌ساله صادر می‌گردد. به گفته‌ی وبسایت «کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران» گواهینامه‌ی سه‌ساله در کشورهای استرالیا، کانادا، قبرس، عربستان، مصر، چین، ژاپن، هند، عراق، ایرلند، اردن، لبنان، نیوزلند، سوریه، انگلستان و امارات قابل قبول نیست.
همچنین در صورتی که گواهینامه‌ی موتورسیکلت نیز دارید، می‌توانید با ارائه‌ی آن به کانون، گواهینامه‌ی رانندگی بین‌المللی و مجوز رانندگی موتورسیکلت در کشورهای ذکرشده را دریافت کنید.

مدارک و شرایط مورد نیاز برای اخذ گواهینامه‌ی رانندگی بین‌المللی

هم اکنون شهریور ۹۳، به نقل از وبسایت «کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران» مدارک و شرایط اخذ گواهینامه‌ی بین‌المللی به شرح زیر است:

  • گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل یک ماه و یک روز، برای دریافت گواهی نامه بین المللی یک ساله
  • گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل سه سال، برای دریافت گواهی نامه بین المللی سه ساله
  •  یک قطعه عکس تمام رخ 3x4 (با حجاب اسلامی برای بانوان)
  •  ارائه گواهینامه رانندگی بین المللی قبلی (در صورت معتبر بودن)
  •  ارائه اصل یا تصویر صفحه اول گذرنامه
  •  تکمیل فرم درخواست ( فارسی و لاتین - تاریخ تولد لاتین باید به میلادی درج گردد.)
  •  پرداخت مبلغ 638،000 ریال بابت هر جلد گواهینامه رانندگی بین المللی یک ساله
  •  پرداخت مبلغ 760،000 ریال بابت هر جلد گواهینامه رانندگی بین المللی یک ساله همراه با مجوز رانندگی موتور سیکلت
  •  پرداخت مبلغ 2،034،000 ریال بابت هر جلد گواهینامه رانندگی بین المللی سه ساله

شخص متقاضی و یا بستگان درجه یکم با ارائه کارت اصل شناسنامه و یا وکیل قانونی با در دست داشتن اصل وکالت‌نامه و کارت شناسایی معتبر می‌تواند نسبت به درخواست و اخذ گواهینامه‌ی بین‌المللی اقدام نمایند.
مدت زمان اخذ گواهینامه‌ی بین‌المللی در مراکز کانون و یا آٓژانس‌های طرف قرارداد بین ۱ تا ۲ ساعت گزارش شده است.

نکات مهم درباره‌ی گواهینامه‌ی رانندگی بین‌المللی

ابتدا این اطمینان را حاصل کنید که کشور مورد نظر شما پذیرنده‌ی گواهینامه‌ی رانندگی بین‌المللی شما است یا خیر. لیست کشورهای پذیرنده در داخل دفترچه ذکر شده است.
شما باید در کنار گواهینامه‌ی رانندگی بین‌المللی خود، گواهینامه‌ی ملی خود را نیز به همراه داشته باشید.
مهمترین نکته در مورد گواهینامه‌ی رانندگی بین‌المللی، رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی کشوری است که قصد سفر به آن را دارید تا متحمل خسارات (معمولا سنگین) ناشی از جریمه و یا تصادف نشوید. همچنین توجه داشته باشید که استفاده از این گواهینامه تابع قوانین کشور مورد نظر، و حتی تابع قوانین حاکم بر ایالت مورد نظر می باشد.  بر حسب قوانین کشور مورد نظر، معمولا شما امکان رانندگی در چند ماه ( یک الی سه ماه) اول اقامت خود را دارید و پس از آن باید گواهینامه کشور مقصد را دریافت کنید. این مدت برای ایالت‌های مختلف یک کشور می‌تواند مختلف باشد. پس قبل از سفر، قوانین مقصد مورد نظر را بررسی بفرمایید. همینطور در برخی کشورها شما فقط امکان رانندگی با ماشین اجاره‌ای را دارید.
استفاده از گواهینامه‌ی رانندگی بین‌المللی تنها به منظور استفاده‌ی توریستی امکان‌پذیر است و نمی‌توان با استفاده از آن به کار مشغول شد. نکته بسیار مهم اینکه، در صورتی که اقامت کشور مورد نظر را دارید، نمی‌توانید با استفاده از گواهینامه‌ی رانندگی بین‌المللی رانندگی کنید و باید گواهینامه‌ی کشور مذبور را اخذ کنید.
آدرس و تلفن مراکز ارائه‌ی گواهینامه‌ی رانندگی بین‌المللی را می‌توانید در صفحه‌ی «کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران» که در قسمت منابع ذکر شده است، بیابید.
پی‌نوشت: شما برای سفر زمینی با خودروی شخصی خود به کشورهای دیگر، علاوه بر گواهینامه‌ی رانندگی بین‌المللی، به مدارک دیگری نیز نیاز دارید که در مقاله‌های آینده شرح داده خواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید