دیلیجان

توضیح اولیه: 

 دیلیجان شهری سرسبز و زیبا، با هوایی تازه و مفرح در شمال ارمنستان و در استان «تاووش» است که به سبب تعداد زیاد کوه‌های جنگلی اطراف و چمن‌زارهای مرتفع‌اش به سوئیس کوچک معروف شده است. این شهر محلی عالی برای پیاده‌روی و لذت بردن از طبیعت است.

متن اصلی: 
شهر دلیجان در ارمنستان
 
دیلیجان به سبب آب و هوا و طبیعت زیبای خود، خانه بسیاری از هنرمندان بزرگ ارمنستان است. دولت ارمنستان تصمیم دارد این شهر را به پایتخت مالی منطقه تبدیل کند و به همین منظور بسیاری از دفترهای مرکزی بانک‌ها در سال ۲۰۱۳ به این شهر منتقل شده‌اند. با اینکه اغلب گردشگران بیشتر وقت خود را در ایروان می‌گذرانند اما یکی دو شب ماندن در این شهر زیبا و سرسبز، قطعا به یادماندنی خواهد بود.

سفر به دیلیجان

  • مینی‌بوس/ون: از دانشکده پزشکی ایروان، ون‌ها به سمت این شهر حرکت می‌کنند. همینطور ون‌هایی که به سمت ایروان حرکت می‌کنند، در دیلیجان نیز توقف دارند و می‌توانید سوار آنها هم بشوید.
  • تاکسی: هر تاکسی از ایروان به این شهر کرایه‌ای ۳۳ دلاری دارد. البته اگر حوصله و وقت چانه زدن داشته باشید شاید تاکسی‌هایی با کرایه پایین‌تر هم پیدا کنید.
  • تورهای روزانه: بسیاری از شرکت‌های توریستی ارمنی تورهای یک روزه‌ای به سمت این شهر در برنامه‌های خود دارند. همراه شدن با این تورها خیلی ارزان‌تر از سفر با تاکسی تمام خواهد شد.

گردش در دیلیجان

با توجه به وسعت و وضعیت طبیعی شهر، پیاده‌روی بهترین گزینه گشت و گذار در شهر است اگرچه اداره اطلاعات گردشگری شهر، دوچرخه‌هایی برای گردشگران فراهم آورده است. البته در صورتی که می‌خواهید به صومعه‌های محلی دوردست بروید، می‌توانید از تاکسی‌ها کمک بگیرید.

دیدنی‌های دیلیجان

صومعه‌هاخارتسین: یکی از شلوغ‌ترین صومعه‌های ارامنه است که در میان جنگل‌های انبوه و با مسافتی نیم ساعته از شهر قرار دارد. در این محل چند کلیسا نیز وجود دارد. نان شیرینی پخته‌شده در اجاق‌های قدیمی این ناحیه را از دست ندهید.
صومعه گوشا: این صومعه در میان روستایی قدیمی و با مسافتی ۴۰ دقیقه‌ای از شمال شهر واقع است. این بنا تنها صومعه‌ای در کل ارمنستان است که ورود به تالار اصلی آن رایگان نیست. نقش برجسته‌ها و حکاکی‌های روی سنگ این صومعه که حالت توری شکل دارند، بسیار زیبا و منحصر بفرد هستند.
صومعه جوختاک (Jukhtak): صومعه‌ای کوچک در فاصله ۱۰ دقیقه‌ای از کارخانه آب معدنی شهر با دو کلیسا که یکی از کلیساهای آن با نگهدارنده‌های آهنی به جهت جلوگیری از فروریزش آن حفاظت شده است. این صومعه در قرن یازده یا دوازده ساخته شده و گنبد آن کاملاً فروریخته و تخریب شده است.
صومعه ماتوسا: صومعه‌ای با فاصله ۲۵ دقیقه از شهر که در دل جنگل قرار داشته و فضای داخلی بسیار معنوی و آرامش‌بخشی دارد.
دهکده ملوکان: عقاید عجیب مردم این دهکده از جمله اعتقاد ویژه به نوشیدن شیر، نتراشیدن ریش مردان و عدم استفاده از هرگونه تکنولوژی جدید و همینطور محیط طبیعی و آرامش‌بخش منطقه، بسیاری از گردشگران را مجذوب خود کرده است.
سایر دیدنی‌های این شهر را جنگل، ارتفاعات کوه‌ها، برخی صومعه‌های کوچک و ناشناخته، دریاچه و حیات‌وحش تشکیل می‌دهد که با صرف وقت و حوصله می‌توان بهترین دوران سفر به ارمنستان را در این شهر گذراند.

صومعه قدیمی ارمنستان

 

طبیعت و جغرافیای دیلیجان

دیلیجان در کناره رود آختسف بنا شده و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۵۰۰ متر است. شهر از شمال به کوه‌های قفقاز صغیر و از جنوب به کوه سمیونوکوا می رسد. در ارتفاعات بلند جنگل‌های پر درخت اطراف شهر جای خود را به مراتع و چمنزارهای سرسبز و وسیع می دهند.
آب و هوای این شهر در تابستان خنک و در زمستان پربرف و سرد است. کیفیت آب و هوای این شهر آن را برای بیماران تنفسی بسیار ایده‌آل نموده است بطوریکه بهترین مکان برای گذراندن تعطیلات برای این افراد این دهکده و اطراف آن است.

تاریخچه دیلیجان

بر طبق کاوش‌های باستان‌شناسی که در سال ۱۸۷۰ در این منطقه انجام شد، آثار باستانی با ارزشی مربوط به دوران برنز و عصر آهن کشف گردید که بسیاری از این آثار به موزه‌هایی چون مسکو، تفلیس، باکو، ایروان و سنت پترزبورگ انتقال یافته و بقیه در موزه زمین شناسی دیلیجان نگهداری می‌شوند.
در ابتدا نام این شهر «هوک» یا‌ «هاوک» بوده و به عنوان شکارگاه مورد علاقه و توجه پادشاه ارمنستان یعنی آرشاکید بوده است. در سال ۱۶۶۶ نام دیلیجان برای اولین بار در سفرنامه یک فرانسوی ذکر گردید.
در مورد نام این شهر افسانه‌ای تراژیک و محلی از دلبستگی و عشق وجود دارد که نشان‌دهنده فرهنگ مردم و نیز نفوذ زبان فارسی به این منطقه است. لغت «جان»  که بخش دوم نام شهر را تشکیل می دهد، فارسی است.
در نیمه دوم قرن نوزدهم این شهر به عنوان محلی عالی برای گذران تعطیلات شناخته شد و بتدریج مشهورتر گشته و ورود گردشگرانی از شهرهای اطراف و سپس از کشورهای منطقه و جهان باعث رشد توریسم و توسعه‌ی آن گردید.

خرید در دیلیجان

دیلیجان شهر کوچکی است و جز صنایع دستی که بوسیله چوب ساخته می‌شوند و نیز نقاشی‌های هنرمندان محلی سوغاتی خاصی ندارد. برای اطلاعات دقیق‌تر به اداره اطلاعات توریستی شهر مراجعه کنید.

 

سوغاتی دلیجان ارمنستان

غذا و رستوران در دیلیجان

  • رستوران توفنکیان: در خیابان شارامبیان با محیطی مدرن و غذاهایی ارمنی آماده پذیرایی از گردشگران است.
  • مجموعه رستوران- هتل‌هاخارتسین:  مکانی آرام و دلپذیر کنار جاده ایروان - دیلیجان به همراه پارکینگی بزرگ برای اتومبیل‌های شخصی و اتوبوس‌هاست. غذاهای ملی ارمنی و همینطور غذاهای محلی در قسمت‌های مختلفی چون سالن غذاخوری، اتاق مهمان‌ها، کافه روباز یا میزهای کنار درختان سرو می‌شود.
  • رستوران گیتاپ: در قسمت شمالی شهر و در کناره رودخانه مجموعه هتل / رستوران گیتاپ ساخته شده است. انواع ماهی تازه و کبابی‌های مختلف و کتلت‌های سبزیجات در اتاقک‌هایی چوبی در کنار رودخانه سرو می‌شود.
  • رستوران گرجی‌ها:رستورانی با غذاهای گرجی است که قیمت ارزانی دارند. فضای رستوران، سبکی کمونیستی روسی دارد.

غذاهای ارمنستان

امنیت و سلامت در دیلیجان

شهری سالم تر از دیلیجان چه از نظر غذایی و چه آب و هوایی اگر پیدا کردید، حتما ما را باخبر کنید!  از نظر امنیتی نیز مثل همیشه جانب احتیاط را رعایت کنید، اگرچه جرم و جنایت در این شهر ناچیز است.

منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام‌های دیگر: 
Dilijan

افزودن دیدگاه جدید