صومعه گغارد در ارمنستان

short description: 
صومعه گغارد (به معنی نیزه) نمونه‌ای منحصر بفرد از سبک معماری قرن چهارم است که در استان کوتایک ارمنستان قرار گرفته است.
Body: 

مجموعه صومعه Geghard، به جز نمازخانه آن که به سال ۱۲۱۵ بنا شده، متعلق به قرن چهارم میلادی بوده و به خاطر ساخته شدن قسمتی از آن در داخل کوه، به «آیری وانک»( کلیسای غار) هم معروف است.
ستون‌های زیبا و کنده‌کاری شده این صومعه‌ی تاریخی که از سنگ‌های دره‌ی رودخانه Azat تهیه شده‌اند. برخی از کلیساهای این مجموعه به طور کلی داخل کوه کنده شده‌اند ولی برخی دیگر نیز تنها به صورت جزئی در دل کوه قرار دارند. البته بعدها از مجموعه این بنا برای سکونت نیز استفاده شد ولی بیشترین خسارات را زلزله‌های قرن‌های متمادی و همینطور غارت اشیاء گران‌بها و کتب و نوشته‌های خطی آن توسط خلیفه‌ی عرب در سال ۹۲۳ میلادی بر آن وارد نمود.

صومعه گغارت در ایروان

کلیسای کاتوغیکه: بر طبق اسناد تاریخی این کلیسا در سال ۱۲۱۵ و در زمان پادشاهی تامار بنا گردیده است. این بنا اصلی‌ترین کلیسای مجموعه بشمار رفته و برای ارمنی‌ها از احترام بالایی برخوردار است. دیدار از این مجموعه‌ی تاریخی-مذهبی علاوه بر جذابیت‌های محیط طبیعی و اجتماعی اطراف خود، به خاطر وجود سنگ نوشته‌ها و حکاکی‌های مختلف بر روی دیوارها و ستون‌ها و نیز گنبدها جالب خواهد بود.
امروزه این مجموعه تاریخی مذهبی در انتهای جاده‌ای سنگفرش و زیبا قرار گرفته که در کنار آن، مردمان محلی زیادی مشغول فروختن نان و شیرینی محلی و میوه‌های خشک و ... هستند. در ابتدای ورودی این مجموعه چند غار کوچک، نمازخانه و چندین بنای دیگر قرار دارد.
صومعه در ایروان

منابع و اطلاعات بیشتر: 

دیدگاه‌ها

تصویر anymouse

این محل برای کسانی که رشته تخصصی آنها هنر و معماری است بسیار جالب و دیدنی خواهد بود. داخل کلیسل بسیار تاریک است و بهتر است دوربین عکاسی حرفه ای با خود داشته باشید!

افزودن دیدگاه جدید