میدان تیان‌آن‌من در پکن - چین

short description: 
میدان تیان‌آن‌من سومین میدان بزرگ دنیا با مساحتی ۱۰۹ هکتاری است و امروزه در مرکز شهر پکن قرار دارد.
Body: 
میدان بزرگ تیان‌آن‌من در کنار شهر ممنوعه پکن قرار گرفته است و امروزه نه فقط به خاطر بزرگی آن، که به سبب سرکوب خونین تظاهرات دانشجویان در سال ۱۹۸۹ توسط ارتش چین و کشته شدن بیش از دوهزار دانشجو مشهور شده است. همچنین بارها در این میدان شاهد رژه نیروهای مسلح جمهوری خلق چین و چندین مراسم دولتی دیگر نیز بوده‌ایم. خط شماره یک متروی پکن در غرب و شرق تیان‌آن‌من ایستگاه دارد.

از بناهای قابل ذکر اطراف این میدان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
برج تیان‌آن‌من: برجی ساخته شده به سبک چینی که در شمال میدان قرار داشته و قبل از فروپاشی نظام پادشاهی به عنوان محل تشریفات سلطنتی به کار میرفت و هیچ کسی به جز اعضای خاندان سلطنتی و خدمه مربوطه، اجازه ورود به آن را نداشت. این بنای زیبا در سال ۱۴۱۷ در دوران حکومت سلسله مینگ ساخته شده است.
بنای یادبود قهرمانان مردم: بنایی مکعبی شکل و ساخته شده از گرانیت که در وسط میدان قرار گرفته است. این بنای یادبود در سال ۱۹۵۲ به عنوان بزرگترین بنای یادبود تاریخ چین ساخته شد.
تالار بزرگ مردم: تالاری بزرگ که در قسمت غربی میدان ساخته شده است.از این بنای متعلق به سال ۱۹۵۹ به عنوان محل جلسات کنگره خلق و همینطور دیگر جلسات و میتینگ‌های سیاسی استفاده می‌شود. ۱۰ ستون مرمری مرتفع در نمای روبرویی این تالار از مشخصه‌های اصلی آن است. (به طور کلی ۱۲ ستون)
تالار کنفرانس این مجموعه ظرفیت ۱۰ هزار نفر و تالار مهمانی ظرفیت ۵ هزار نفر را داراست.
تالار یادبود رئیس مائو: این تالار نیز در بخش جنوبی میدان قرار دارد که خود به سه تالار تقسیم می‌شود. جسد مائو در این تالار بصورت مومیایی شده قرار داده شده است.
موزه ملی چین: این موزه در شرق میدان و در سال ۲۰۰۳ ساخته شده است. ترکیبی از آثار تاریخ چین و تاریخ انقلاب چین را می‌توانید در این موزه مشاهده کنید.

منابع و اطلاعات بیشتر: 

افزودن دیدگاه جدید