گوانگ‌ژو

توضیح اولیه: 
«گوآنگ‌ژو» یا «کانتون» مرکز استان «گوآنگ‌دانگ» به عنوان سومین شهر بزرگ چین با جمعیتی بالغ بر ۱۲ میلیون نفر، یکی از اصلی‌ترین مناطق تجاری فرهنگی چین محسوب شده و نقش بزرگی در فرهنگ و سیاست این کشور بازی می‌کند.
متن اصلی: 

مردم گوانگ‌ژو بواسطه‌ی احاطه شدن توسط کوه‌ها، فرهنگی متفاوت از سایر نقاط چین داشته و عقایدی آزاد‌اندیشانه‌تر دارند. از این رو شناخت این شهر و سفر به آن مخصوصا برای علاقه‌مندان تاریخ و فرهنگ مدرن چین نیز بسیار جذاب و آموختنی خواهد بود.

تقسیم‌بندی گوآنگ‌ژو

گوآنگ‌ژو به ده ناحیه تقسیم بندی شده است که از آنها یوئی‌چیو و لی‌وان مهد تمدن کانتونی محسوب می‌شوند. معروف‌ترین جاده این شهر که محل تردد اغلب گردشگران و مسافران است، جاده‌ی ژونگ‌شان به طول ۹ کیلومتر است که قسمت جنوبی شهر را پوشش می‌دهد. جاده‌های فرعی موجود در این بزرگراه به بیشتر مناطق گردشگری و توریستی شهر منتهی می‌شوند.

اصلی‌ترین مناطق گوآنگ‌ژو

 • لی‌وان: ناحیه ای کوچک و قدیمی واقع در شمال رودخانه مروارید و قسمت غربی شهر که مرکز تمدن کانتونیز نیز بوده است. از دیدنی‌های این منطقه می‌توان به خانه قدیمی چی‌گوان، بازار واقع در خیابان چیانگ‌چیاجیو، دریاچه لیزی‌وان و منطقه شامیان
 • یوئی‌چیو: ناحیه‌ای در غرب و نزدیک منطقه لی‌وان که مناطق دیدنی آن عبارتند از پارک یوئی‌چیو، موزه گوآنگ‌ژو واقع در برج ژان‌های، باغ ارکید، مقبره پادشاه نانی‌یوئه، معبد گوآنگ‌چیائو و ...
 • تیان‌هه: ناحیه ای کوچک و تجاری در مرکز شهر که دارای مراکز خرید و آسمان‌خراش‌های متعددی است. دهکده‌ی قدیمی شی‌پای و تالار اُپرای شهر و همینطور کتابخانه‌ی مرکزی در این ناحیه قرار دارند.
 • هایژو: منطقه‌ای در جنوب رودخانه‌ی شهر که امروزه از ناحیه‌ای سابقاً صنعتی به منطقه‌ای مسکونی و شلوغ تبدیل شده است. دانشگاه سون یات‌-سن و برج کانتون از شاخصه‌های این ناحیه می‌باشند.
 • پان‌یو: ناحیه ای به نسبت بزرگ که گردشگران بسیاری را به سبب وجود چندین پارک زیبا به همراه کوه‌های لیان‌هو‌آ و سایت‌های تاریخی بودائیان جذب می‌کند.
 • بای‌یون: کوه‌های بای‌یوآن اصلی‌ترین جاذبه طبیعی این منطقه محسوب می‌شوند. فرودگاه قدیمی شهر نیز در اینجا قرار دارد.
 • هانگ‌پو: آکادمی نظامی هوآنگ‌پو در این ناحیه است.
 • نانشا: جنوبی‌ترین ناحیه شهر که در سالهای اخیرا توسعه یافته و به نوعی جزء حاشیه شهر با محیطی روستایی محسوب می‌شود. قصر ملکه آسمانی و ایستگاه قطار پرسرعت شهر در این منطقه است.
 • لیوئوگانگ: پارک جنگلی و دریاچه تیان‌لو و جنگل آلوی این ناحیه معروف است.
 • هیوآدو: فرودگاه جدید بین‌المللی شهر در این ناحیه قرار دارد.

سفر به گوآنگ‌ژو

هواپیما

فرودگاه بین المللی گوانگژو بائی‌یون یکی از اصلی‌ترین دروازه‌های ترانزیتی جنوب چین و در حقیقت دومین فرودگاه بزرگ این منطقه بعد از فرودگاه هنگ‌کنگ محسوب می‌شود. این فرودگاه به بسیاری از فرودگاه‌های داخلی چین و همینطور بسیاری از شهرهای جهان همچون دوبی و قطر و کویت و نیز استانبول و شهرهایی از اروپا و آمریکا دارای پروازهای منظمی می‌باشد.
فاصله‌ی ۲۸ کیلومتری فرودگاه و مرکز شهر را می‌توان از طریق تاکسی و سرویس اتوبوسی اکسپرس فرودگاه و همینطور خط شماره ۳ مترو طی نمود.

ترن

خطوط ریلی این شهر که دارای سه ایستگاه بزرگ مرکزی، شرقی و جنوبی است به برخی شهرهای اطراف بخصوص هنگ‌کنگ و شهرهای دوردستی همچون هاربین در شمال شرقی چین متصل است.

اتوبوس

از طریق فرودگاه بین‌المللی هنگ‌کنگ می‌توان با اتوبوس طی حدودا ۳ ساعت به این شهر سفر نمود. از سایر شهرهای اطراف و همینطور ترمینال مسافربری پکن و شانگهای نیز می‌توان به گوانگ‌ژو سفر نمود اگرچه در این شهرها توصیه می‌کنیم از قطار که ارزان‌تر بوده و یا هوایپما که سریع‌تر است، استفاده نمایید.

سفر دریایی

برای سفر دریایی به گوانگ‌ژو میتوان از سه منطقه هنگ‌کنگ، ماکائو و جزیره هاینان اقدام نمود. همینطور از شهرهای بندری دیگر مانند شانگهای، گینگ‌دائو و چیامِن نیز میتوان بصورت دریایی به این شهر سفر نمود. فاصله هنگ‌کنگ تا این شهر با قایق‌های تندرو حدودا ۷۵ دقیقه طول می‌کشد.

گردش در گوآنگ‌ژو

سیستم حمل و نقل عمومی گوانگ‌ژو گسترده و باکیفیت است. بدین ترتیب با شهری مدرن مواجهیم که گشت و گذار در آن دردسری جز سر و کله زدن با اسامی عجیب چینی نخواهد داشت. اگر قصد اقامت چند روز دارید، توصیه می‌کنیم از کارتهای هوشمند پرداخت کرایه تهیه کنید تا در هزینه (تا ۴۰٪ در مسیرهای مترو) و وقت صرفه جویی کرده‌ باشید.
مترو: متروی بزرگ شهر که در سال ۱۹۹۹ بازگشایی شده تقریبا همه شهر را پوشش می‌دهد. بخصوص خط شماره ۱ از خطوطی است که بسیار مورد استفاده گردشگران قرار می‌گیرد.
اتوبوس: این شهر از نظر گستردگی سیستم اتوبوسرانی نیز وضعیت بسیار مناسبی دارد بطوریکه نقطه‌ای از شهر را نمی‌توانید پیدا کنید که با اتوبوس نشود رفت. کرایه‌ها نیز بسیار ارزان (هر مسیر تقریبا ۵۰ تومان) و اتوبوس‌ها مدرن و دارای تهویه هوا هستند. تنها مشکلی که گاهی دردسرساز خواهد بود عدم استفاده از برخی ایستگاه‌ها از زبان انگلیسی است.
خطوط BRT نیز از سال ۲۰۱۰ برقرار شده‌اند.
تاکسی: اغلب گردشگران با توجه به قیمت به نسبت مناسب تاکسی، از این وسیله استفاده می‌کنند اگرچه در سال‌های اخیر مترو نیز کاربرد زیاد یافته است. با این حال با توجه به اینکه اغلب رانندگان انگلیسی بلد نیستند، سعی کنید مقصد مورد نظرتان را روی کاغذ به چینی یادداشت کنید.
قایق: معمولا برای عبور از عرض رودخانه از قایق استفاده می‌شود. چراکه ارزان‌تر بوده و لذت بیشتری نیز دارد. اگرچه امروزه با توجه به ساخت پل‌ها و وجود مترو استفاده از قایق نیز کمتر شده است.
دوچرخه: اجاره هر دوچرخه در این شهر برای یک روز برابر ۳۰ یوآن یا تقریبا ۱۵۰۰ تومان است! با این قیمت ارزان وسوسه کننده است که در مناطق قدیمی شهر از این وسیله استفاده کنید. اگر قصد خرید دوچرخه هم داشته باشید، می‌توانید دوچرخه‌های کوهستانی را با قیمتی معادل دو تا سه هزار یوآن یعنی تقریبا صدهزار تا ۱۵۰ هزار تومان و دوچرخه‌های شهری را با قیمتی تقریبا ۲۵ هزار تومانی تهیه کنید.
پیاده‌روی: برخی مناطق مرکزی و تاریخی شهر مانند لی‌وان و یوئی‌چیو برای پیاده‌روی ایده‌آل هستند. با پای پیاده می‌توانید از همه‌ی آثار تاریخی این مناطق بازدید کنید.

دیدنی‌های گوآنگ‌ژو

پارک یوئی‌چیو: یکی از بزرگترین پارک‌های شهری در چین است که در شمال گوانگ‌ژو قرار دارد. در این پارک زیبا و سرسبز با پوشش گیاهی متنوع می‌توانید از گردش درمیان درختان و گلهای منحصر بفرد و آب بسیار تمیز آن لذت برده و در رستوران معروف داخل آن غذا میل کنید.
آکادمی چن کلان: یا مقبره تاریخی خانواده چن که در سال ۱۸۸۸ بنا شده است ولی بعدها و به سال ۱۹۵۹ تبدیل به موزه هنرهای مردمی شد. زیبایی معماری خارجی و نیز دکوراسیون داخلی مقبره هر گردشگری را به خود جذب می‌کند. 
برج کانتون: برجی واقع در قلب شهر که به اختصار به آن سوپرمدل نیز میگویند. طراحی بینظیر این برج که بلندترین برج تلویزیونی دنیا نیز محسوب میگردد، و امکانات فراوانش از خصوصیات آن است.
رودخانه مروارید: علاوه بر اینکه سواحل این رود که در مرکز شهر جاری است، بسیار زیباست و منطقه‌ای مناسب برای پیاده‌روی و لذت بردن از محیط. از این رو بسیاری از گردشگران از قایق سواری در مسیر این رود نیز غافل نمی‌شوند. نورپردازی ساختمان‌ها و برج‌های اطراف این رود منظره‌ای به یاد ماندنی در طی شب ایجاد می‌کند.
موزه پادشاه نانیوئه: یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین مقبره‌های یک پادشاه در جنوب چین در این محل قرار دارد. محلی که در عمق ۲۰ متری زیر زمین قرار دارد و برای ده هزار سال مدفون بوده است. این مجموعه که شامل مقبره پادشاه و مدفن پانزده برده و نیز جواهرات مختلف است، یکی از مهم‌ترین سایت‌های تاریخی چین باستان محسوب می‌شود و نمایانگر تاریخ و فرهنگ چین باستان است.
کلیسای جامع قلب مقدس مسیح: کلیسایی متفاوت به سبک معماری رومی است که دارای دو شبه مناره مرتفع و نوک تیز بوده و در ساحل شمالی رودخانه پرل یعنی قلب شهر قدیمی قرار گرفته است. 
برج Zhenhai: ساختمانی پنج طبقه با قدمت ۶۳۰ سال که در ارتفاعات کوه یوئی چیو ساخته شده و در زبان محلی به ساختمان ۵ طبقه معروف است. تبلور معماری سنتی چینی و فرهنگ باستانی مردمان این سرزمین در این بنا، سبب جذب صدها هزار گردشگر برای دیدن آن می‌شود.
جزیره شامیان: منطقه‌ای سرسبز در بخش جنوبی شهر است که به خاطر قرارگرفتن در کناره ساحل نام جزیره هم به خود گرفته و دارای چندین هتل و رستوران خوب و نیز کلیسای معروف بانوی لرد است.
معبد گوانگ‌چو: یا معبد فرزند روشن یکی از معابد قدیمی با قدمتی متعلق به سال ۲۰۶ قبل از میلاد مسیح است که معماری زیبا و تاریخی منحصربفردی داراست. این معبد ۱۶۰۰ ساله از نظر بودائیان بسیار مقدس و مورد احترام است و گفته می‌شود قبل از آنکه شهر گوانگ‌ژو بوجود آید، معبد گوانگ‌چو وجود داشته است.
معبد لیورانگ: معبدی ۱۴۰۰ ساله که یکی از بناهای تاریخی جنوب چین محسوب می‌شود. جمله‌ای در میان عامه مردم است که اگر معبد گوانگ‌چو به خاطر درخت‌هایش معروف شده، لیورانگ به خاطر برج‌هایش شناخته می‌شود. به هر صورت این معبد شامل ۱۷ عبادتخانه بزرگ است که ارتفاع بزرگترینشان به ۵۸ متر می‌رسد.
تالار یادبود سون یات-سن: سون یات - سن معمار چین مدرن و اولین رئیس جمهوری خلق چین بعد از فروپاشی امپراطوری در این کشور محسوب شده و از این لحاظ احترام زیادی در بین مردم دارد. بنایی به همین نام نیز در شهر تایپه ساخته شده است. تالار یادبود این شخصیت سیاسی - تاریخی چین مدرن از لحاظ فرهنگی و تاریخی اهمیت زیادی داشته و بنای آن تحت حفاظت دولت قرار دارد. زیبایی معماری این بنای باشکوه و محیط جذابش، آن‌را به یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری شهر بلد نموده است.
پارک چیانگ‌جیانگ: پارکی با مساحت ۱۳۰ هکتاری که بزرگترین پارک جانورشناسی آسیا محسوب می‌شود بطوریکه دارای ۴۰۰ پستاندار و ۴ هزار گونه پرنده نادر است. اگر قصد تماشای حیواناتی همچون خرس‌های کوآلا، ببر سفید، شیر سفید، کانگوروی سفید و مورچه خوار را دارید، بازدید از این پارک را فراموش نکنید.
مسجد Huaisheng: این بنا که به مسجد فانوس دریایی نیز معروف است، اصلی‌ترین مسجد گوانگژوست. مناره‌های این مسجد ارتفاعی ۳۶ متری داشته و از آنها به عنوان فانوسی برای قایق‌ها و کشتی‌های دریایی استفاده می‌کردند. از این رو به نام فانوس دریایی نیز معروف شده است.
کوه‌های دینغو: این کوه‌های سرسبز و زیبا که در فاصله‌ای دو ساعته از شرق شهر قرار دارند، یکی از چهار کوه معروف گوانگ‌ژو محسوب شده و به سبب پوشش گیاهی گسترده و منحصر بفرد به همراه درختان مرتفع تاریخی، آبشارها و تالاب‌های زیبا و هوای پاک و گونه‌های جانوری یکی از جذابیت‌های طبیعی منطقه به شمار می‌رود.
اقامتگاه چی‌گوان: یکی از مناطق باستانی چین در ناحیه لی‌وان گوانگژوست که با بازدید از آن می‌توان نمایی کلی از تاریخ و فرهنگ چین باستان بدست اورد. رستوران‌های این ناحیه نیز به سرو غذاهای خوشمزه مشهورند.
خانه‌ی اپرای گوانگ‌ژو: سازه‌ای زیبا و منحصر بفرد که توسط طراح مشهور عراقی خانم زها حدید طراحی شده و یکی از بزرگترین سالن‌های نمایشی چین محسوب می‌شود.

طبیعت و جغرافیای گوآنگ‌ژو

گوانگ‌ژو شهری است در جنوب شرقی چین که در حاشیه اقیانوس آرام و دلتای رودخانه مروارید قرار گرفته است. کوه‌های بائی‌یون کناره شهر به عنوان عامل تعدیل آب و هوا و تامین اکسیژن مورد نیاز شهر شناخته میشوند و ارتفاع شهر از جنوب به شمال به تدریج بیشتر شده و به کوه‌ها ختم می‌شود. قله‌ی تیان‌تانگ نیز با ارتفاع ۱۲۱۰ متری بلندترین نقطه شهر است.
آب و هوای شهر با توجه به نحوه قرارگیری عوارض طبیعی در اطراف شهر، نیمه گرم‌سیری و مرطوب است بطوریکه شاهد تابستان‌هایی گرم و شرجی و زمستان‌هایی خنک و تقریبا خشک خواهیم بود. (آخرین باری که بارش برف در این شهر گزارش شده به سال ۱۸۹۳ باز میگردد.)
ماه‌های آوریل تا سپتامبر پرباران‌ترین زمان‌های شهر بوده و به طور متوسط به اندازه تقریبا ۲۰۰ میلی‌متر شاهد باران خواهیم بود.

تاریخچه گوآنگ‌ژو

گوانگ‌ژو در در قرن سوم پیش از میلاد به عنوان جزئی از کشور چین درآمده و به تدریج به عنوان مرکزی تجاری برای هندی‌ها و امپراطوری روم تبدیل شد. این روند برای پانصد سال ادامه داشت تا اینکه پرتغالی‌ها به عنوان اولین مردم اروپایی برای تجارت ابریشم و ظروف چینی وارد شهر شدند. بریتانیایی‌ها نیز که به ثروت منطقه چشم دوخته بودند بعد از چندین تلاش بلاخره توانستند به شهر قدم بگذارند. بدین ترتیب این شهر هرچه بیشتر به سمت تجارت با غرب متمایل گشت. بعد از افزایش واردات چای از چین توسط انگلستان و کاهش ذخایر نقره این کشور، انگلستان تصمیم به صادرات تریاک به چین گرفت. بعد از مدتی و در پی اعتیاد شدید مردم منطقه به این ماده مخدر، دولت مرکزی چین دستور توقف واردات این ماده را داده و سپس تمام انبارهای آن در شهر کانتون یا گوانگ‌ژو را سوزاند. در پی این سلسله حوادث، ناوگان دریایی بریتانیا دست به تجاوز نظامی زده و بعد از پیشروی‌های سریع توانست دولت چین را تسلیم کرده و هنگ‌کنگ را ضمیمه خاک بریتانیای کبیر کند. این شکست مقدمه تنظیم عهدنامه‌های تجاری بین چین و انگلستان وبه تبع آن سایر قوای قدرتمند جهانی همچون فرانسه و آمریکا با این کشور گشت.
این شهر همینطور اولین شهری بود که جمهوری خلق چین به سال ۱۹۱۱ در آن اعلام موجودیت نمود.

خرید در گوآنگ‌ژو

گوانگ‌ژو شهری است تجاری که از دیرباز قطب تجارت چین محسوب میشده و امروزه نیز به سبب توسعه صنایع بزرگ همچون صنایع الکترونیک به گسترش تجارت و بازرگانی با سراسر جهان و صادرات محصولات مختلف می‌پردازد. گردش و خرید در بازارهای بزرگ و رنگارنگ این شهر لذت بخش و جذاب است. از این رو بسیاری از گردشگران وقت بسیاری را برای گردش در خیابان‌های اصلی و مراکز خرید کنار می‌گذارند.
خرید سوغاتی جزء اولین کارهایی است که به هنگام ورود به مراکز خرید به ذهن می‌رسد.

سوغاتی‌های اصلی گوآنگ‌ژو

 • چای: اهمیت چای در فرهنگ کانتونی قدمتی دیرینه دارد. از این رو خرید و فروش آن بسیار پررونق بوده و دیرزمانی اساس تجارت خارجی این منطقه را تشکیل می‌داد اگرچه نهایتا علاقه بیش از حد مردم انگلستان به این نوشیدنی کار دست چینی‌ها داد!
 • لباس سنتی چینی: لباس‌های منقش به طرح‌های سنتی کانتونی با رنگ‌های شاد و روشن که بسیار پرطرفدارند.
 • مجسمه‌های یشمی: مجسمه‌های سنتی چینی که از سنگ به قول چینی‌ها، خوش یُمن یشم ساخته شده و بسیار پرفروش هستند. البته استفاده از این سنگ سبزرنگ تنها به ساخت مجسمه محدود نمی‌شود و از زیورآلات زنانه تا وسایل دکوراسیون خانه و آشپزخانه را نیز شامل می‌شود.
 • لباس زنانه چینی به نام چئونگ‌سام: لباس زنانه‌ی سنتی چینی که البته امروزه مصرف تشریفاتی دارد، چرا که بسیار گران است.
 • وانگ لائوجی: نوعی چای گیاهی معروف که در روزهای گرم سال به علت خاصیت خنک‌کنندگی مصرف فراوانی دارد. از این چای برای مصارف دارویی نیز استفاده می‌شود و در رستوران‌هایی که غذاهای تند سرو می‌کنند، بسیار کاربرد دارد.

تعدادی از معروف‌ترین فروشگاه‌های گوانگ‌ژو

 • مجموعه تجاری Pazhou: این مجموعه تجاری که از دید گردشگران خارجی بهترین مرکز خرید گوانگ‌ژو محسوب می‌شود. وجود سه ساختمان مجموعه تجاری کانتون، بازار بین المللی وسایل خانگی چین و مرکز تجارت جهانی Poly World در کنار صدها مغازه خرده فروشی و بوتیک سبب شده تا تقریبا هر کالایی از هر صنفی را که بخواهید، در این مکان بتوانید پیدا کنید.
 • مرکز خرید CBD در ناحیه تیان‌هه: این مجتمع نیز یکی از بزرگترین مراکز تجاری شهر و البته چین محسوب می‌شود و دارای چندین مرکز خرید مانند فروشگاه چای، گرند ویو، خرید بزرگ و ... است. بسیاری از برندهای مطرح بین المللی نیز در این مجتمع دارای شعبه فروش هستند. این مجتمع دارای چندین رستوران و مرکز تفریحی و نیز کتابخانه بسیار بزرگی می‌باشد.
 • فروشگاه‌های خیابان پکن: این خیابان شلوغ و تجاری که در ناحیه یوئی چیو قرار دارد، هم از نظر تاریخی ارزش بازدید دارد و هم به جهت گشت و گذار در فروشگاه‌های متعدد آن. آخر هفته‌ها این خیابان بسیار شلوغ و پر رفت و آمد می‌شود.
 • مجتمع تجاری وسایل دیجیتال و کامپیوتر: این مجتمع که در ناحیه گراندینگ از بخش تیان‌هه بنا شده بهترین جا برای علاقه‌مندان سیستم های دیجیتال و خوره‌های دنیای اطلاعات و گجت‌های مدرن است. با استفاده از خط ۳ مترو می‌توانید به این دنیای هیجان‌انگیز سفر کنید.
 • فروشگاهای خیابان شانگ‌چیاجیو: خیابانی بسیار شلوغ که خرده فروشی‌های بسیار زیادی با کالاهای به نسبت ارزان مشغول فروش کالاهای خود هستند. اغلب کسانی که قصد تهیه اجناس ساخت خود منطقه و همینطور امتحان غذاهای محلی هستند، به این خیابان مراجعه می‌کنند.
 • پلازای چینی: این مجتمع تجاری روبروی پارک مارتیرس قرار داشته و مرکزی تفریحی تجاری محسوب می‌شود. لباس‌های ساخت ژاپن و تایوان و همینطور آمریکا و کره‌جنوبی از معروف‌ترین کالهای این مرکزاند.
 • مرکز خرید زیرزمینی امپراطوری گوانگ‌ژو: فروشگاهی بسیار معروف که زیر زمین ساخته شده و نزدیک مرکز خرید پلازای چینی قرار دارد.
 • مرکز تجارت جهانی و تائوجین: اگر به قصد تجارت به این شهر رفته‌اید حتما سری به این مرکز خرید بزرگ واقع در خیابان هوآنشی در ناحیه یوئی‌چیو بزنید. در خیابان‌های اطراف نیز فروشگاه‌ها و مراکز خرید بسیاری قرار دارند.

غذا و رستوران در گوآنگ‌ژو

آشپزی کانتونی به عطر و طعم عالی غذاها و رنگ‌های متنوع معروف بوده و جزء چهار سبک آشپزی معروف چینی است. در شهرت این سبک آشپزی همین بس که غربی‌ها آشپزی چینی را با این سبک میشناسند. در این سبک تقریبا هرچیزی می‌شود خورد یعنی هر حیوان چهارپا و هر موجود آبزی و هر حشره‌ای که فکرش را بکنید! به همین خاطر اگر قصد تهیه غذاهای مناسب حال خود دارید حتما از محتویات غذای مربوطه مطلع شوید.

چند غذای معروف گوانگ‌ژو

 • خوراک مرغ ساده: نوعی خوراک تهیه شده از گوشت مرغ تازه که بدون هیچگونه ادویه و چاشنی اضافه طبح و مصرف می‌شود. این خوراک به عنوان پیش‌غذا در بسیاری از رستوران‌ها سرو می‌شود.
 • یوم چا یا چای صبحانه: یکی از مهم‌ترین نوشیدنی‌های فرهنگ چینی است که در فرهنگ عمومی مردم نیز جای مخصوصی دارد.
 • رشته برنج: غذایی محلی که قدمتی پانصد ساله داشته و در میان عامه‌ی مردم بسیار محبوب است.
 • خورشت تینگ‌زای: خورشتی تهیه شده از میگوی تازه، بادام زمینی، پیاز سبز و زنجبیل که طعمی شیرین و لذت‌بخش دارد.
 • کوفته برنجی: این غذا با پخت برنج و سپس گردکردن و سرخ‌کردن دوباره در سُس مخصوصی تهیه می‌شود. تخم‌مرغ یا سُس بادام‌زمینی هم در پخت این غذا به کار می‌رود.

دو رستوران که غذاهای اسلامی طبخ می‌کنند:

 • رستوران گینگ‌های در ناحیه بائی‌یون، خیابان سان‌یو‌آنلی
 • رستوران اسلامی وویانگ در ناحیه یوئی چیو خیابان ژونگ‌شان

امنیت و سلامت در گوآنگ‌ژو

گوانگ‌ژو شهری است امن با مردمانی با فرهنگ و آزاداندیش که به تنوع فرهنگی و مذهبی عمیقاً اعتقاد داشته و تنفرنژادی یا ملی‌گرایی افراطی به ندرت در آن مشاهده می‌شود. با این حال همانند هر شهر بزرگ دیگری در چین و همه جان جهان، جرائمی همچون جیب‌بری و کیف قاپی در مناطق شلوغ و پر رفت و آمد اتفاق میفتد که با رعایت نکات امنیتی می‌توان سفری بدون حادثه داشت.
ترافیک شهری گوانگ‌ژو در حال بهبود است، ولی با این حال هنوز هم خیابان‌های شلوغی انتظار شما را می‌کشند که رانندگانی بی توجه به عابرین پیاده در حال گذرند. به هنگام عبور از عرض خیابان‌ها، احتیاط لازم را به خرج دهید.

نام‌های دیگر: 
گوانگجو
کانتون
Guangzhou

افزودن دیدگاه جدید