هاربین

توضیح اولیه: 
شهر «هاربین» به عنوان مرکز استان «هِیْلونگ‌جیانگ» در شمال شرقی چین قرار داشته و با جمعیتی بیش از ده میلیون نفر، سردترین ناحیه کشور محسوب می‌شود. بر این اساس فستیوال یخ هاربین هرساله در فصل زمستان پذیرای گردشگران و جهانگردان بسیاری است.
متن اصلی: 

نام این شهر در زبان «منچوری» به معنای «محل خشک کردن تورهای ماهیگیری» است، اگرچه به سال ۱۸۹۸ توسط مهندسی روسی به جهت ایجاد کمپ برای کارگران و مهندسان خط راه‌آهن چین و روسیه ساخته شده و بعد به تدریج از دهکده کوچک به شهری بزرگ تبدیل شد.
به هاربین پایتخت مدُ نیز می‌گفتند چراکه به سبب نزدیکی به روسیه و اروپا، جدیدترین مدهای روز دنیا اول وارد این شهر می‌شد. همچنین این شهر در سال ۲۰۱۰ از طرف سازمان یونسکو به عنوان شهر موسیقی نام گذاری شد.

سفر به هاربین

 • هواپیما: فرودگاه بین‌المللی هاربین علاوه بر پروازهای داخلی، میزبانی پروازهایی از کشورهایی چون ژاپن، روسیه و آمریکا را بر عهده دارد. این فرودگاه با فاصله‌ی ۴۵ دقیقه‌ای از مرکز شهر قرار دارد که بوسیله تاکسی تاکسی یا سرویس های اتوبوس موجود به مرکز شهر سفر کنید.
 • ترن: از طریق خطوط ریلی و شهرهایی چون پکن، شانگهای و گوانگ‌ژو میتوان به راحتی به هاربین سفر نمود. البته مسلما سفر طولانی خواهد بود ولی با این حال قیمت ارزان و واگن‌های مناسب خطوط ریلی چین مزیت های خودشان را دارند.
 • اتومبیل: اگر قصد سفر با اتومبیل به این شهر را داشته باشید، هم از داخل چین و از طریق اتوبان شماره ۱۰۲ میتوانید به ان سفر کنید و هم از کشور روسیه و مغلوستان.
 • اتوبوس: از طریق اتوبوس های موجود در شهرهایی چون پکن و منچوری (جیلین) میتوانید به این شهر سفر نمایید. مسافت پکن تا هاربین تقریبا 18 ساعت بطول می‌انجامد.

گردش در هاربین

تاکسی: استفاده از تاکسی ارزان‌ترین و سریعترین راه موجود است. با این حال توصیه می‌کنیم در مورد کرایه مسیر با راننده توافق کرده و بعد سوار شوید. بعد از سوار شدن هم حتما کمربندتان را محکم ببندید که رانندگان تاکسی هاربین نه به چراغ‌های قرمز مسیر اهمیتی میدهند و نه به عابران پیاده!

دیدنی‌های هاربین

خیابان Zhongyang: خیابانی ۱.۵  کیلومتری و زیبا که به سبب سبک معماری خاص بناهای خود و نیز وجود تعداد زیادی بوتیک و خرده‌فروشی بسیار شلوغ و پرطرفدار است و بسیاری از مردم شهر و همینطور گردشگران برای خرید و گشت و گذار و قدم زدن به آنجا می‌روند.
پیست اسکلی یابولی: این پیست اسکی زییا که در ۱۹۳ کیلومتری هاربین واقع است، با دمای متوسط منفی ده درجه برای ۵ ماه از سال امکان اسکی روی برف را به علاقه‌مندان و گردشگران فراهم آورده است. این پیست اسکی بین‌المللی که میزبان بازی های زمستانی آسیایی نیز بوده است، مناظر باشکوهی داشته و به وسیله کوهها احاطه شده است.
جزیره خورشید: پارکی ساخته شده در ساحل رودخانه سانگ‌هوآ که در روزهای گرم سال بهترین جا برای گشت و گذار است. این پارک در زمستان به بخشی از فستیوال یخ تبدیل شده و گردشگران بسیاری را میزبانی می‌کند.
برج تلویزیونی اژدها: برجی با ارتفاع ۳۳۶ متر که بیست و دومین برج مرتفع دنیا محسوب شده و کاربردهای رسانه‌ای و تجاری دارد.
منطقه حفاظت شده مخصوص ببرهای سیبری: این منطقه که با فاصله کوتاهی از شهر قرار دارد، چندین خانه ییلاقی دارد که محل نگهداری از ببرهای سیبری هستند. تورهای این منطقه امکان غذا دادن به ببرها را فراهم می‌کنند. البته اگر جراتش را داشته باشید!
پارک ژائولین: این پارک نیز طی زمستان به محلی برای برگزاری بخشی از فستیوال یخ این شهر تبدیل می‌شود. در سایر فصول نیز مناظر زیبایی دارد.
کلیسای جامع صوفیای مقدس: این کلیسای متعلق به جامعه ارتودکس در ناحیه دائولی قرار دارد که البته امروزه تبدیل به موزه معماری هاربین شده است. بازدید از این بنای زیبا که نقاشی های قدیمی بسیاری داخل ان جای گرفته اند، توصیه می‌شود.
موزه واحد ۷۳۱: موزه‌ای درمورد تاریخ معاصر هاربین که به اتفاقات رخ داده طی هجوم ژاپنی ها به شهر می‌پردازد.
فستیوال بین‌المللی سازه‌های یخی و برفی هاربین: جشنواره‌ای بین‌المللی و بزرگ که در چند بخش ساخت سازه‌های برفی و یخی، مسابقات اسکی، مسابقات شنا در رودخانه و چندین بخش دیگر، هرساله در ماه ژانویه برگزار شده و هزاران ورزشکار و هنرمند بین‌المللی و صدهاهزار گردشگر خارجی و چینی را به این شهر سردسیر می‌کشاند.

طبیعت و جغرافیا هاربین

هاربین  در شمال شرقی چین قرار داشته بطوریکه مرکز شهر در ساحل جنوبی رودخانه سانگ‌هوآ بنا شده و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا تقریبا ۱۵۰ متر است.
آب و هوای این شهر به سبب نزدیکی به سیبری قاره‌ای مرطوب بوده و یکی از سردترین و طولانی‌ترین زمستان های کشور چین را داراست. بدین سبب به آن، شهر یخی نیز میگویند.
متوسط ماکزیمم دمای این شهر در فصول گرم سال ۲۴ درجه و متوسط مینیمم دمای آن در زمستان‌ها منفی ۱۴ درجه سانتیگراد است.

خلاصه‌ای از تاریخ هاربین

قدمت سکونت انسان ها در محل شهر هاربین به دو هزار سال پیش از میلاد یعنی عصر سنگی میرسد. بخشی از شهر امروزی نیز در زمان پادشاهی سلسله جین به عنوان پایتخت برگزیده شد. با این حال تا سال ۱۸۰۰ هاربین همچنان منطقه‌ای روستایی نشین با بیش از ده دهکده و قریب سی هزار نفر جمعیت بیشتر نبود و این وضعیت تا اواخر قرن نوزدهم ادامه یافت تا اینکه به سبب اتصال خط ریلی چین و روسیه و ساخت کمپ توسط مهندس روسی و اتصال آن به سایر نقاط چین، بتدریج توسعه یافت.
طی سال های جنگ ژاپنی ها و روسها و پس از تبدیل این شهر به پایگاه نظامی امپراطوری روسیه و بعد از شکست روسیه از ژاپن، روسها نفوذ خود در شهر را از دست داده و سایر قوای جهانی به تدریج وارد شهر شده و در معماری آن اثرگذار شدند. حدود ۱۶ کشور در این زمان کنسولگری خود را در شهر برپا کرده و بانک ها و موسسات مالی به فعالیت در این شهر پرداختند.

خرید در هاربین

هاربین نزدیک مرز چین و روسیه است و به همین خاطر کالاهای روسی زیادی را می‌توانید در فروشگاه‌های شهر ببینید که در کیفیت های مختلفی عرضه میشوند. سایر کالاهای چینی و برندهای بین‌المللی هم در مراکز خرید متنوع عرضه میشوند.

تعدادی از معروف ترین فروشگاه‌های هاربین

 • مرکز قرن هانگ‌بو: یکی از مراکز خرید بسیار بزرگ شهر که در خیابان هانگ‌جی واقع در ناحیه نان‌گوآنگ قرار داشته و با مساحتی ۳۰۰ هزار مترمربعی میتوانید هر کالایی که بخواهید را پیدا کنید. چندین سالن ورزشی و رستوران چینی و غربی نیز در این مکان وجود دارد.
 • مرکز خرید یوآندا: مجتمع تجاری واقع در خیابان رانگشی ناحیه نان‌گوانگ که محل عرضه محصولات لوکس و برندهای معروف است. این مرکز خرید در شش طبقه ساخته شده و هر طبقه به نوع خاصی از کالاها اختصاص یافته است.
 • مرکز خرید سانگ‌لی: مجتمعی ۶ طبقه که انواع و اقسام کالاهایی چون لباس و کفش و جواهرات را به فروش میرسانند.
 • خیابان ژانگ یانگ: این خیابان پر از فروشگاه‌هایی است که محصولات برندهای بین المللی همچون نایکی و آدیداس و ... را بفروش میرسانند. این خیابان تاریخی به سبب معماری زیبای خود که قدمتی یکصد ساله دارد، بسیار مورد علاقه گردشگران است.
 • بازار الکترونیک جیائو هوآ: بازاری نزدیک موسسه تکنولوژی هاربین که محل فروش اجناس الکترونیکی همچون موبایل، پرینتر و انواع کامپیوتر و لوازم جانبی است.

غذا و رستوران در هاربین

غذایی را تصور کنید که تلفیقی از آشپزی روسی، مغول، کره‌ای و صدالبته چینی باشد! بی جهت نیست هاربین را شهر غذاهای هیجان انگیز هم می‌نامند اگرچه سردی هوا گرمی غذاها را کم اثر کرده، با این حال عادت دسته‌جمعی خوردن غذا در میان مردم این شهر بسیار جالب و اشتهاآور است، بطوریکه میزهای رستوران ها نیز بزرگ ساخته شده تا پذیرای گروه‌های بزرگتری باشند.
 اغلب غذاهای معروف چینی در این شهر نیز طبخ میشوند، منتها به علت زمستان های طولانی مردم سعی می‌کنند از سبزیجات و سیب‌زمینی و کلم و ذرت بیشتر استفاده کنند.

چند رستوران معروف هاربین

 • رستوران اسلامی بایجیاگوآن: با سابقه بیست ساله در خیابان هاچنگ قرار دارد.
 • رستوران گوسفند کوچک مغولی: سوپ های این رستوران که از نوعی گیاه مخصوص به خود استفاده می‌کنند، بسیار خوشمزه و پرفروش است.
 • رستوران پادشاه پودینگ های شرقی: قیمت ارزان پودینگ های فوق‌العاده لذیذ این رستوران چیزی نیست که از دست بدهید.
 • لائولیو شازوکای: این رستوران به خاطر فروش غذاهای محلی و اجرای اپرای محلی در رستوران معروف شده است.
 • رستوران دالیان یوگانگ: رستوران غذاهای دریایی که دارای چند شعبه است.

امنیت و سلامت در هاربین

 • هاربین بین مردم چین به شهر خشونت معروف است. زمستان های طولانی و در نتیجه شب‌نشینی های دراز و پر مسئله مردم در بسیاری موارد به خشونت کشیده شده و گاهی موارد عواقب آن را گردشگران نیز تحمل می‌کنند از اینرو اگر احساس کردید جو محلی که در حال غذاخوردن یا استراحت هستید، خشن است در اسرع وقت محل را ترک کنید.
 • جیب‌بری و کیف‌قاپی در این شهر نیز اتفاق می‌افتد. بنابراین مراقب کیف های خود مخصوصا مدارک شناسایی و پاسپورت باشید.
 • هنگام عبور از عرض خیابان احتیاط کنید.
 • با توجه به سرد بودن هوا، از پوشش مناسب و تریجیحا چندلایه استفاده کنید.
 • از ماهیگیری در رودخانه سانگ‌هوا که از سال ۲۰۰۵ ممنوع شده بپرهیزید.
 • در زمستان ها مراقب لیز بودن سطح خیابان ها و کوچه ها باشید و از کفش مناسب استفاده نمایید.
نام‌های دیگر: 
Harbin

افزودن دیدگاه جدید