هنگ‌کنگ

توضیح اولیه: 

«هنگ‌کنگ» به معنای «بندر معطر»، شبه‌جزیره‌ای است توسعه‌یافته در شرق چین با فرهنگی بریتانیایی-کانتونیز که بعد از واگذاری آن به چین در سال ۱۹۹۷ به یکی از مناطق مهم گردشگری آسیا و چین بدل شده و به عنوان هاب ترانزیتی و تجاری منطقه، نقش مهمی در اقتصاد و صنعت توریسم بین‌المللی ایفا نموده است بطوریکه آنرا شهر جهانی آسیا نیز می‌نامند.

متن اصلی: 
در این شبه‌جزیره که به همراه ماکائو بعنوان منطقه ویژه اداری اقتصادی چین یا SAR تحت حاکمیت جمهوری خلق چین است، بسیاری از موسسات مالی و بانکی بزرگ جهان و نیز موسسات بیمه و گردشگری دارای شعبات مرکزی هستند. همینطور بسیاری از شرکت‌های بزرگ فیلم‌سازی، این منطقه را به سبب ویژگی‌های خاص طبیعی و سهولت سفر به عنوان مکان ساخت آثار خود انتخاب می‌کنند.
توجه داشته باشید که جزیره کوچک هنگ‌کنگ یکی از جزایر شبه جزیره هنگ‌کنگ است که نامش را هم از آن به ارث برده، به خاطر خصوصیات توریستی و گردشگری بیشتر شناخته شده است و گاهی به جای کل هنگ‌کنگ اشتباه گرفته می‌شود.

تقسیم‌بندی نواحی هنگ‌کنگ

این شبه جزیره به قسمت‌های عمده زیر تقسیم‌بندی می‌شود:

 • جزیره هنگ‌کنگ: این جزیره همان قسمتی است که سالها تحت استعمار انگلیس قرار داشته است. اغلب آسمان‌خراش‌ها و مراکز مالی تجاری در این جزیره قرار گرفته‌اند. بطور کلی این جزیره از سایر قسمت‌های هنگ‌کنگ مدرن‌تر و توسعه‌یافته‌تر است.
 • سرزمینهای جدید: این قسمت از خاک چین وقتی توسط بریتانیا اجاره شد (سال ۱۸۹۸ میلادی)، به این اسم نامگذاری شد. منطقه‌ی بزرگی که شامل چند منطقه شهری و چندین دهکده و شهرک صنعتی و پارک‌های طبیعی است.
 • کاولوون: این منطقه که در مابین سرزمین‌های جدید و جزیره هنگ‌کنگ قرار دارد، یکی از پرجمعیت‌ترین نقاط جهان نسبت به وسعت محسوب شده و دارای تعداد زیادی فروشگاه و مرکز خرید تجاری و مجتمع‌های مسکونی است.
 • لانتائو: بزرگترین جزیره این منطقه با وسعتی دوبرابر جزیره هنگ‌کنگ که به خاطر قلل مرتفع، طبیعت وحشی و سواحل زیبای خود معروف شده است.
 • خرده جزایر دورافتاده: چندین جزیره کوچک در نزدیکی این منطقه که محل استراحت و تعطیلات آخر هفته بسیاری از مردم منطقه و برخی گردشگران محسوب می‌شوند.

سفر به منطقه‌ی هنگ‌کنگ

قوانین ویزای مسافرتی به هنگ‌کنگ بطور کلی متفاوت از بقیه نقاط چین است بطوریکه بسیاری از اتباع بیگانه برای ورود به این منطقه نیازی به تهیه ویزا ندارند. البته اگر قصد ورود به سرزمین اصلی چین را داشته باشید، تهیه ویزا الزامی خواهد بود. برخلاف اتباع بسیاری از کشورها، متاسفانه ایرانیان برای ورود به این منطقه نیازمند تهیه ویزا از سفارت چین هستند که زمانی مابین ۳۰ تا ۶۰ روز بطول خواهد انجامید. به هنگام ورود به این منطقه نیز باید کارت ورود خاصی را تهیه کرده و به هنگام خروج تحویل مقامات هنگ‌کنگ دهید که این مسئله برای همه اتباع خارجی به جز شهروندان ماکائو و خود چین الزامی است.

هواپیما

فرودگاه بین المللی هنگ‌کنگ یا (Chek Lap Kok) اصلی‌ترین ورودی هوایی هنگ‌کنگ محسوب می‌شود که در سال ۱۹۹۸ به عنوان بهترین فرودگاه جهان معرفی شد. بسیاری از شهرهای جهان به این فرودگاه پرواز مستقیم دارند. همینطور پروازهای متعددی به شهرهای داخلی چین برقرار شده که قیمت مناسبی نیز دارند.
این فرودگاه دارای دو ترمینال به نام‌های T1 و T2 است اگرچه همه پروازها از ترمینال T1 صورت می‌گیرد. داخل ترمینال چند مرکز خرید و فروشگاه و همینطور اداره پست قرار دارد که با قیمتی ارزان‌تر از شرکت‌های هواپیمایی بار مسافران را منتقل می‌کند. این فرودگاه اینترنت وایرلس رایگان را به شرط قبول توافقنامه‌ای آنلاین در اختیار مسافران قرار می‌دهد.
فرودگاه بین المللی شن‌زن: با توجه به اینکه پروازهای فرودگاه هنگ‌کنگ بین‌اللمللی محسوب می‌شوند، قیمت بالاتری داشته و برای سفرهای درون کشور چین مقرون به صرفه نیستند. در عوض میتوان از فرودگاه شن‌زن برای این نوع سفرها استفاده نمود که از طریق خطوط مترو و ترن به هنگ‌کنگ متصل شده و در عرض دو ساعت میتوان بین آنها سفر نمود. فرودگاه بین‌المللی ماکائو نیز گزینه ارزان دیگری است که ازطریق قایق‌های تندرو می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

کشتی

سفر دریایی به هنگ‌کنگ از طریق کشورهای همچون مالزی، تایلند، سنگاپور و تایوان امکان پذیر است.

ترن

ایستگاه هانگ هوم در ناحیه کاولوون دارای ترن‌هایی با برنامه حرکتی به شهرهایی چون پکن و شانگهای و همینطور چند شهر دیگر چین همچون گوانگ‌ژو است.

گردش در هنگ‌کنگ

کارتهای مغناطیسی اوکتوپوس یکی از امکانات مخصوص این کلان‌شهر پیشرفته هستند که مزایای بسیاری از جمله پرداخت کرایه وسایل نقلیه عمومی، پرداخت در رستوران‌ها و کافه‌ها و برخی فست‌فودها همچون شعب مک‌دونالد، استفاده به عنوان کارت شناسایی در مدارس و دانشگاه‌ها و پرداخت هزینه پارک ماشین در جاده‌ها و ... دارند.
خطوط ریلی MRT: شبکه ریلی برون شهری و زیرزمینی هنگ‌کنگ سریع‌ترین و ارزان‌ترین روش مسافرت‌های کوتاه این ناحیه است که البته برای مسیرهای کوتاه چندان هم ارزان نخواهد بود. حدود ۵ خط زیرزمینی و سه خط ریلی بیرون شهر به همراه خط اکسپرس فرودگاه، مجموعه خطوط ریلی MRT هنگ‌کنگ را تشکیل می‌دهند.
ترموا: با اینکه کند و شلوغ بوده و سیستم تهویه هوا هم ندارند، با این حال به علت عبور از کنار بسیاری از مکانهای گردشگری، یکی از وسایل مورد علاقه گردشگران به حساب می‌آیند. ترمواها معمولا در ساحل شمالی جزیره هنگ‌کنگ رفت و آمد می‌کنند. ترموای قرقره‌ای که به بلندترین نقطه جزیره منتهی می‌شود یکی از جذابیت‌های گردشگری این منطقه محسوب می‌شود.
اتوبوس: سیستم اتوبوس‌رانی هنگ‌کنگ مزایا و معایبی دارد که در شرایط مختلف ممکن است مفید یا دردسر ساز باشند. سخت بودن پیدا کردن ایستگاه‌های مورد نظر، درست نبودن اطلاعات نمایش داده شده در تابلوها و از این دست مسائل در کنار راحتی استفاده و پرداخت کرایه با استفاده از کارتهای اوکتوپوس و پوشش اغلب نقاط شهر مخصوصا نقاط توریستی از معایت و مزایای این سیستم هستند.
قایق‌های تندرو: قایق‌های تندروی زیادی برای سفر بین اغلب جزایر این منطقه وجود دارد که راحت و سریع‌بودن و قیمت ارزان از مزیت‌های آنهاست. همینطور نمای زیبای اغلب مسیرها بسیاری از گردشگران را برای حداقل یکبار امتحان کردن این قایق‌ها وسوسه می‌کند.
لازم به ذکر است که صنعت حمل و نقل دریایی در این جزایر حداقل ۱۲۰ سال قدمت دارد و امروزه یکی از نمادهای هنگ‌کنگ محسوب می‌شود.
تاکسی: سه نوع تاکسی مختلف در هنگ‌کنگ وجود دارد که از روی رنگ‌ قابل تمیز هستند. تاکسی‌های قرمز رنگ به همه جای هنگ‌کنگ سفر کرده و کرایه بالاتری دارند (حدود ۲۰ دلار برای دو کیلومتر اول) در حالیکه دو نوع تاکسی بعدی (سبز و آبی) با توجه به محدودیت مسیرها، ارزان‌تر نیز هستند. به همراه داشتن نام مقصد به زبان چینی بسیار مفید خواهد بود اگرچه اغلب رانندگان حداقلی از زبان انگلیسی را متوجه می‌شوند. کارت هتل نیز همیشه به همراهتان باشد.
اجاره ماشین: اگر گواهینامه بین‌المللی داشته و می‌توانید هزینه اجاره خودرو که برای یک روز حدود ۶۰۰ دلار است را پرداخت کنید و البته حوصله رانندگی در ترافیک شدید خیابان‌های شهر هم دارید، اجاره خودرو هم به هر حال یک گزینه موجود است اگرچه توصیه نمی‌شود.
دوچرخه: خیابان‌های شلوغ و باریک و رانندگان بی توجه و پست و بلندی‌های زیادی شهر چندان مناسب دوچرخه سواری نیست مخصوصا وقتی هزینه اجاره دوچرخه‌های کوهستانی ۱۵۰ دلار برای یک روز باشد! دوچرخه سواری در پیاده‌روها هم تا ۵۰۰ دلار جریمه و یا سه ماه زندان در پی خواهد داشت و اجازه ورود به تونل‌ها و بزرگراه‌ها را هم نخواهید داشت. خوب تصمیم با شماست!
پیاده روی: پیاده روی در جزیره هنگ‌کنگ با توجه به وسعت کم آن یکی از بهترین و در حقیقت ارزان‌ترین راه گشت و گذار شهر است.

دیدنی‌های منطقه‌ی هنگ‌کنگ

قله ویکتوریا: این کوه که در نیمه غربی جزیره هنگ‌کنگ قرار دارد، ارتفاعی ۵۵۲ متری داشته و مرتفع‌ترین نقطه این جزیره محسوب می‌شود اگرچه در کل مجمع‌ الجزیره هنگ‌کنگ این مسئله صادق نیست. آب و هوای خوب و متفاوت از سایر نقاط منطقه و منظره بسیار زیبا و وسیعی که از این ارتفاع قابل مشاهده است سبب توجه ساکنان اروپائی جزیره به آن در اوائل قرن نوزدهم شد. بسیاری از ثروتمندان جزیره تمایل به اقامت در این ناحیه دارند.
سایت یادبود ۱۸۸۱: مقر سابق پلیس دریایی هنگ‌کنگ که در ناحیه «تسیم شا تسویی» واقع در کاولوون قرار داشته و به سال ۱۸۸۴ بنا شده است. این بنا یکی از چهار ساختمان قدیمی دولتی هنگ‌کنگ محسوب می‌شود که در سال ۱۹۹۴ از نیروهای پلیس تخلیه و به مکانی توریستی- تفریحی تبدیل گشته است.
پارک اقیانوس: در جنوب جزیره قرار داشته و یکی از زیباترین آکواریوم‌های جنوب شرقی آسیا را در خود جای داده است. مساحت ۱۷۰ هکتاری این مجموعه تفریحی آموزشی آنرا به یکی از بزرگترین پارکهای آبی دنیا بدل نموده است که برای خانواده‌ها محلی دیدنی است.
ساحل ویکتوریا: ساحلی مابین جزیره ویکتوریا و شبه‌جزیره کاولوون که بزرگترین بندر چین و سومین بندر بزرگ دنیا محسوب می‌گردد. امکان شنا و ورزشهای آبی و قایق سواری و ماهیگیری جذابیت‌هایی نیستند که از چشم گردشگران دور بماند. از این رو این ساحل یکی از شلوغ‌ترین مکان‌های توریستی جزیره محسوب می‌گردد.
دیزنی‌لند: یکی از جاهایی که اگر کودکی به همراه دارید حتما باید به آن سر بزنید. آشنایی با تاریخ و فرهنگ چین در محیطی شاد و مفرح بسیار برای کودکان و البته بزرگسالان مفید و جالب خواهد بود.
معبد وونگ تای سین: معروفترین معبد تائویسم هنگ‌کنگ که در سال ۱۹۲۱ تاسیس شده و به سبب احترام به راهب معروف چینی «وونگ چاپین» به این نام خوانده شد. معروف است که از این معبد هرچه بخواهی همان را بدست می‌آوری. استفاده از معماری سنتی چینی در ساخت این بنا به همراه تقدس و احترامی که برای آن قائل هستند، سبب جذب گردشگران بسیاری شده است.
اَبردین: بزرگترین شهرک اقماری در هنگ‌کنگ است که اسکله بندری آن محل رفت و آمد بسیاری بوده و به علت مناظر زیبای شهری آن که تلفیقی از زندگی سنتی چینی و مدرنیته است، بسیار مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد بطوریکه یکی از مناطق پربازدید منطقه به شمار می‌رود. غذاهای دریایی سرو شده در رستوران‌های شناور و قایق‌های غذاخوری که در بندرگاه لنگر گرفته‌اند، از دیگر جذابیت‌های این منطقه است.
جاده ساحلی: منطقه‌ای تجاری که انبوهی از فروشگاه‌های ژاپنی، بوتیک‌های رنگارنگ و اماکن تفریحی را در خود جای داده و محلی برای خرید وسایل الکترونیکی و دوربین‌های دیجیتال محسوب می‌شود.
جزیره لانتائو:‌ بزرگترین جزیره منطقه هنگ‌کنگ است که در دهانه رودخانه مروارید قرار دارد. این منطقه که در سال‌های گذشته محلی برای سکونت ماهیگیران محسوب میشده است، امروزه به مکانی توریستی گردشگری تبدیل شده بطوریکه جزو مناطق پربازدید هنگ‌کنگ بشمار میرود. دیزنی‌لند، معبد پو-لین، دژ تانگ چانگ و چندین محل دیدنی دیگر از جمله جذابیت‌های این جزیره هستند.
معبد پو-لین: معروفترین معبد بودایی هنگ‌کنگ که در جزیره لانتائو ساخته شده و بلندترین مجسمه بودا در کل جهان را در خود جای داده است. این معبد توسط سه راهب بودایی به سال ۱۹۰۶ به عنوان عبادتگاه ساخته شده و بتدریج توسعه یافت.

طبیعت و جغرافیای هنگ‌کنگ

هنگ‌کنگ منطقه‌ای است در ساحل جنوبی چین و ۶۰ کیلومتری شرق ماکائو که درست مقابل دهانه رود مروارید قرار گرفته و بوسیله دریای چین جنوبی احاطه شده است. البته قسمتی از این استان خودمختار چین، به صورت شبه‌جزیره بوده و چندین جزیره کوچک و بزرگ از جمله جزیره لانتائو و جزیره معروف هنگ‌کنگ بخشی از آن را تشکیل می‌دهند.
کمتر از ۲۵٪ مساحت این استان مسکونی بوده و بقیه شامل عوارض طبیعی همچون کوهستان‌ها و پارک‌های کوهستانی است بطوریکه فشردگی جمعیت در ناحیه کاولوون بیشتر از نقاط دیگر آن است. خط ساحلی طولانی و رودهای فراوان و چندین خلیج به همراه ژئوپارک بین المللی هنگ‌کنگ که در سال ۲۰۱۱ از طرف یونسکو به لیست ژئوپارک‌های بین‌المللی پیوسته، از جذابیت‌های جغرافیایی طبیعی این سرزمین‌اند.
با توجه به قرارگیری در جنوب مدار رأس السرطان، آب و هوای این منطقه نیمه گرمسیری مرطوب است بطوریکه تابستان‌هایی گرم و شرجی با بارندگی‌ها و طوفان‌های گاه و بیگاهی داشته و زمستان‌‌های آن معتدل وخنک است. بالاترین دمای این ناحیه ۳۶ درجه و پایین دمای گزارش شده صفر درجه است.

تاریخچه هنگ‌کنگ

تاریخ سکونت انسان‌ها طبق یافته‌های جدید باستان‌شناسی در هنگ‌کنگ به ۳۰ هزار سال قبل باز می‌گردد. زمانی که بشر از ابزارآلات سنگی برای زیست و شکار استفاده مینمود و هم اکنون نیز بقایای لوازم ساخت آن دوران کشف می‌شود. این ناحیه که مردم آن عمدتا ماهیگیر بوده‌اند، بخشی از سرزمین چین بزرگ محسوب شده و همواره تحت حکومت امپراطوری‌های بزرگ چینی قرار داشته است تا اینکه در سال ۱۸۴۱ طی قرارداری به انگلستان واگذار گردیده و برای ۱۵۶ سال تحت استعمار دولت انگلیس قرار می‌گیرد.

خرید در هنگ‌کنگ

دلار هنگ‌کنگ یا به طور اختصار HKD واحد پولی مخصوص این منطقه است که البته تقریبا همان یوآن است. این واحد پولی در ماکائو نیز پذیرفته می‌شود. هر HKD برابر ۷.۸  دلار امریکاست. با توجه به حق کمیسیون بالایی که بانک‌ها به هنگام تعویض ارز از شما طلب خواهند کرد می‌توانید برای تهیه دلار این منطقه به صرافی‌های موجود در بازارها و مراکز خرید مراجعه کنید. هرگز در فرودگاه و بیرون بانک‌ها اقدام به تهیه ارز نکنید تا دچار دردسر نشوید.
هنگ‌کنگ طبق استانداردهای آسیایی شهری بسیاری گران است بطوریکه برای یک وعده غذا ممکن است تا ۲۰۰ دلار هزینه بپردازید اما برای خرید قضیه برعکس است. بسیاری از اجناس چینی و غیرچینی با تنوع و قیمت عالی عرضه می‌شوند بطورریکه این منطقه را بهشت طرفداران گجت‌ها و اسمارت‌فون‌ها میدانند. همینطور لباس‌های سفارشی و طلا و جواهرات و ساعت‌ و ... را میتوان با کیفیت عالی و قیمت مناسب و گاه ارزان از این منطقه تهیه نمود.

چند نمونه از بهترین سوغاتی‌های هنگ‌کنگ

لباس‌های سفارشی: خیاطی‌های هنگ‌کنگ به درجه‌ای از معروفیت رسیده‌اند که با خیاطان نیویورکی و پاریسی رقابت می‌کنند و گاهی مشتریان بین‌المللی خیاطان این شهر را بر دیگرانی که سابقه بیشتری دارند، ترجیح می‌دهند. قیمت تمام‌شده نیز البته فاکتور مهمی در این انتخاب است بطوریکه گاه تا ۲۵ درصد ارزان‌ترند. بنابراین اگر هوس کردید یک دست کت و شلوار باکیفیت برای خودتان تهیه کنید، حتما قدر این فرصت را بدانید.
از معروفترین خیاطی‌ها می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره نمود:

 • خانه پنجاب: یکی از قدیمی‌ترین و مشهور‌ترین خیاطی‌های هنگ‌کنگ که به سبب دوخت لباس ارتش بریتانیا معروف شده و قدمتی ۱۰۰ ساله را در کارنامه خود داراست.
 • کارگاه خیاطی جیم: خیاطی محبوب اغلب خانواده‌های پر نفوذ هنک‌کنگ که لباس‌های با کیفیتی تحویل مشتریان می‌دهد.
 • خیاطی راجه: تولیدی لباس سفارسی معروفی که در سال ۱۹۵۷ تاسیس شده و در ۱۴ کشور دیگر دارای شعباتی نیز است. این خیاطی جزو ده خیاطی برتر دنیا محسوب شده و طرفدارانی از سراسر جهان دارد.

کامپیوتر و وسایل الکترونیکی: هنگ‌کنگ را بهشت دوستداران کم‌پول کامپیوتر و گجت‌های الکترونیکی میدانند بطوریکه هر سخت‌افزار و نرم‌افزاری را می‌توانید با قیمتی مناسبی و تنوعی بالا از آن تهیه کنید. البته بهتر است مراقب کالاهای تقلبی هم باشید. برای این منظور می‌توانید به مناطق زیر مراجعه نمائید.

 • لوازم عکاسی: مرکز کامپیوتر مانگ‌کوک در خیابان نلسون
 • سخت‌افزار کامپیوتر: مرکز کامپیوتر وان‌چای در خیابان هن‌نسی
 • نرم‌افزار کامپیوتر: مرکز خرید کامپیوتر گلدن
 • موبایل: بازار Temple واقع در خیابانی به همین نام، مرکز کامپیوتر مانگ‌کوک
 • پخش‌کننده و وسایل موسیقی: مرکز کامپیوتر مانگ‌کوک، مرکز کامپیوتر وان‌چای در خیابان هن‌نسی، مرکز کامپیوتر ۲۹۸

چوب غذاخوری چینی: چوب‌های متنوع رنگارنگ و نقاشی شده که با قیمت مناسبی می‌توانید تهیه نمایید. برای تهیه این چوب‌ها می‌توانید به بازار خانم‌ها و مانک‌کوک در خیابان تانگ‌چوی مراجعه نمائید.
چای: معروف‌ترین سوغاتی همه نقاط چین که در هنگ‌کنگ نیز بسیار محبوب و پرفروش است. تهیه چای آسان‌ترین کار دنیا در هنگ‌کنگ خواهد بود.
ظروف چینی: ظروف چینی عرضه شده در این ناحیه با قیمت‌ها و کیفیت‌های مختلفی عرضه می‌شوند که بسته به نیاز و توانایی خرید می‌توانید انتخاب کنید.
پوشاک چینی: لباس‌های سنتی چینی را می‌توانید با قیمت بسیار مناسبی تهیه کنید. برای این منظور می‌توانید به خیابان بازار Pedder مراجعه کنید.

غذا و رستوران در هنگ‌کنگ

فرهنگ آشپزی هنگ‌کنگ با توجه به حضور بلندمدت اروپائیان در آن، بسیار متنوع و گسترده است بطوریکه از غذاهای چینی گرفته تا هندی و ژاپنی و کره‌ای و اروپایی و آمریکایی را می‌توانید در این ناحیه تهیه نمایید. برخی از رستوران‌های خوب انقدر شلوغ هستند که ممکن است مدتی در صف مشتریان منتظر بمانید تا نوبت‌تان فرابرسد! البته حتما قبل از اینکار بلیط را تهیه کنید.
دقت داشته باشید که قیمت غذاها هیچ شباهتی حتی به رستوران‌های گران ایرانی نخواهد بود و ممکن است شوکه شوید بطوریکه یک فنجان چای احتمال دارد ۱۰ تا ۲۰ دلار برای شما آب بخورد.

چند خیابان معروف غذاخوردن

بین ۱۲ تا ۲ ظهر اغلب خیابان‌های معروف غذاخوردن شلوغ و پرجمعیت می‌شوند و توصیه می‌کنیم در این ساعات به آنها مراجعه نکنید.

 • خیابان گراهام: خیابانی شلوغ مخصوصا هنگام نهار که کارگران محلی برای غذاخوردن به آنجا میروند. غذاهای باکیفیت با قیمت مناسب و فروشندگانی که کمی انگلیسی بلد هستند، از مزیت‌های غذاخوری‌های این خیابان است.
 • خیابان معبد: بازار معروف معبد هم همین نزدیکی است و می‌توانید پس از خرید و گشت و گذار در بازار، گرسنگی و تشنگی خود را هم رعف کنید. غذاهای دریایی این خیابان عریض بسیار خوشمزه است.
 • خیابان‌های‌فونگ: خیابانی نزدیک پارک کاولوون که غذاهای چینی و دریایی فراوانی در آن طبخ می‌شود و پر از کارمندانی است که برای صرف غذا به آن هجوم می برند.
 • خیابان ساحلی: این خیابان که بازار بزرگی در کنار خود داشته و یکی از اصلی‌ترین مراکز خرید هنگ‌کنگ محسوب می‌شود، دارای چندین رستوران و غذاخوری نیز می‌باشد.

امنیت و سلامت در هنگ‌کنگ

هنگ‌کنگ یکی از امن‌ترین شهرهای دنیا محسوب می‌شود بطوریکه نرخ جرم و جنایت در ان با شهرهای امنی چون توکیو و سنگاپور برابری می‌کند. با این حال طبق معمول جرائم کوچکی همچون جیب‌بری و کیف‌قاپی در مناطق شلوغ رایج است. به هنگام فوریت‌های اورژانسی می‌توانید با شماره ۹۹۹ تماس بگیرید تا پلیس در کمتر از ده دقیقه در محل حضور پیدا کند.
لازم است بعد از هر خریدی در بازار، حتما رسید یا فاکتور را از فروشنده بخواهید. دقت داشته باشید که کالاها - مخصوصا اجناس الکترونیکی - گارانتی بین‌المللی داشته باشند.
در صورتی که پلیسی محل درخواست تفتیش بدنی و کیف و چمدان شما را داشته باشد، طبق قانون می‌توانید از این کار ممانعت کرده و از پاسخ به هر سوالی خودداری نمایید. البته پلیس می‌تواند شما را تا ۴۸ ساعت بازداشت کند. در اینصورت حتما با مسئولان سفارت تماس بگیرید.
در صورتی که قصد پیاده‌روی بلندمدت دارید، با توجه به دمای هوا، مراقب گرمازدگی که بیماری شایعی است، باشید.
قبل از سفر از وقوع طوفان‌های گاه و بیگاه کسب اطلاع کنید تا دچار مشکلی نشوید. اغلب طوفان‌های این منطقه از اردیبهشت تا اوائل مهرماه رخ می‌دهند. اگر داخل هنگ‌کنگ بودید، به هنگام نزدیکی طوفان به ۸۰۰ کیلومتری منطقه، زنگ هشدار طوفان به صدا درخواهد آمد.
هشدار سیل نیز نوع دیگری از زنگ هشدار را داراست که حتما باید جدی گرفته شود.
خدمات پزشکی و درمانگاهی هنگ‌کنگ کیفیت عالی و در عین حال قیمت بسیاری بالایی دارند بطوریکه بعد از استفاده از خدمات اورژانسی باید مبلغی در حدود ۶۰۰ دلار پرداخت کنید بنابراین توصیه می‌کنیم وقتی در سلامت کامل هستید، به این منطقه سفر کرده و مراقب خورد و خوراک خود هم باشید و سایر نکات بهداشتی را به جد رعایت کنید.
آلودگی هوا هم مسئله دیگری است که مخصوصا در مناطق شهری و شلوغ باید جدی گرفته شود مخصوصا اگر مشکلات حاد تنفسی و قلبی داشته باشید.

نام‌های دیگر: 
Hong Kong

افزودن دیدگاه جدید