یانگ‌ژو

توضیح اولیه: 

«یانگ‌ژو» یا «یانگ‌چو» شهری ۴.۵ میلیون نفری در استان «جیانگ‌سو» واقع در شرق چین و در حاشیه شمالی رودخانه «یانگ‌تسه» است. این شهر همواره یکی از ثروتمندترین شهرهای چین بوده و مهد هنر و شعر این کشور شناخته می‌شود که از این دریچه بازرگانان و هنرمندان سرشناسی به جامعه‌ی چین معرفی شده‌اند.

متن اصلی: 
یانگ‌ژو شاهراهی برای تجارت ابریشم، برنج و نمک محسوب می‌شده و «مارکوپولو» برای مدت سه سال در آن اقامت گزید.

سفر به یانگ‌ژو

یانگ‌ژو دارای فرودگاه نیست ولی به خاطر نزدیکی فرودگاه‌های نانجینگ و شانگهای می‌توانید از آنها استفاده نمایید. از طریق ترن‌های سریع‌السیری که جدیدا راه‌اندازی شده‌اند می‌توانید از فرودگاه نانجینگ در فاصله ۶۰ کیلومتری به مرکز یانگ‌ژو سفر نمایید.
همچنین خط ریلی این شهر به پکن و دیگر نقاط کشور متصل شده است.

گردش در یانگ‌ژو

بهترین وسیله برای سفرهای درون شهری یانگ‌ژو تاکسی‌ها هستند. قابل دسترس بودن و قیمت ارزان تاکسی‌ها سبب شده تا بسیاری از گردشگران این وسایل را به اتوبوسهای ارزان ولی کم کار شهر ترجیح دهند.
سه چرخه‌های مسافربری نیز در مسافت‌های کوتاه می‌توانند گزینه‌ای مناسب باشند.

دیدنی‌های یانگ‌ژو

دریاچه غربی: دریاچه‌ای مصنوعی با عرض کم که مناطق تاریخی زیادی در اطراف خود داشته و در جنوب غربی شهر قرار دارد. حاشیه زیبای این رود و قایق‌های سنتی چینی آن نمونه بارزی از نحوه زندگی مردم چین باستان است. این دریاچه دارای ۲۴ پل زیبا، ۵ تالار تاریخی، تپه چیائوجین، عبادتگاه سفید و چندین منطقه زیبای دیگر بوده و یکی از جاذبه‌های اصلی شهر محسوب میگردد.

باغ جه: باغی تاریخی مربوط به دوران حکومت امپراطوری هان که بعد از حدود دوهزار سال همچنان سالم باقی مانده است. وجود جنگل بامبو و سنگ‌های تغییرشکل داده زیبا و سفید رنگ از خصوصیات این باغ بزرگ اند.
معبد دامینگ: معبدی که به خاطر راهبه‌ای به نام جیان‌ژن معروف شده است. این راهب در دوره سلطنت تانگ، مردم و جوانان را به دین بودایی دعوت کرده و مشغول به تدریس اصول مذهب بودایی بوده است.
تالار یادبود مارکوپولو: حدود ۷۰۰ سال پیش، وقتی مارکوپولو به یانگ‌ژو رسید، برای بزرگداشت چنین اتفاقی، بنایی عمومی به یاد وی در شهر احداث شد. امروزه در این محلی اطلاعات کاملی از سفر مارکوپولو در چین موجود است و با استفاده از سیستم‌های هوشمند و اسکرین‌های لمسی می‌توان به اطلاعات وسیعی دست یافت.
موزه یانگ‌ژو: موزه‌ای نسبتا بزرگ که آثار ارزشمند بسیاری را نگهداری می‌کند. بازدید از این موزه برای اطلاع از تاریخ و فرهنگ و هنر چینی بسیار سودمند است.

طبیعت و جغرافیای یانگ‌ژو

یانگ‌ژو در دشت وسیع شمال رود یانگ‌تسه بنا شده و کانال بزرگ چین از آن عبور می‌کند. چندین رود دیگر نیز در اطراف شهر جاری است که سبب پرآبی بی نظیر شهر گشته‌اند. همینطور این شهر دارای دو دریاچه بنامهای شائوبو و گائویو نیز می‌باشد.
قسمت تاریخی شهر نیز تماما با کانال‌های آبی محصور شده و منظره‌ای زیبا دارد.
آب و هوای این شهر شرجی و چهار فصل است بطوریکه زمستان‌هایی طولانی (تقریبا ۴ ماه) و تابستان‌هایی سه ماهه دارد. دمای متوسط هوا در طول سال ۱۵ درجه است که نشان دهنده خنکی هوا بطور کلی است اگرچه گاهی دمای روزهای تابستان به ۴۰ درجه و دمای شب‌های زمستان به منفی ۵ درجه هم رسیده است.

تاریخچه یانگ‌ژو

در قدمت یانگ‌ژو همین بس که نشانه‌های سکونت انسان‌ها در این سرزمین به بیش از ۷۰۰ سال قبل از میلاد باز میگردد. این شهر در زمان امپراطوری یانگدی پایتخت جنوبی چین قرار داده شده و جیانگ‌دو نامیده میشد. همچنین ازنظر تجاری و سیاسی اهمیت زیادی داشته و محل تجارت چینی‌ها و بیگانگان بود بطوریکه بسیاری از عرب‌ها و ایرانیان برای تجارت به این شهر سفر کرده و در آن سکنی گزیدند اگرچه بعدها و در سال ۷۶۰ میلادی مردم شهر که از ثروت زیاد تجار خارجی و مخصوصا عربی - ایرانی احساس ناخوشایندی پیدا کرده بودند، زمینه قتل عام دسته‌جمعی همه تجار خارجی به همراه همه خانواده و بستگانشان (حدود ۱۲۰ هزارنفر) را فراهم آوردند و بدین ترتیب قتل عامی گسترده صورت گرفت. البته در سال ۱۶۴۵ یعنی تقریبا ۹۰۰ سال بعد بیش از نیم میلیون نفر از مردم همین شهر توسط توپخانه سلسله گینگ به خاک و خون کشیده شدند تا دو فاجعه بزرگ بشری در همین شهر اتفاق افتاده باشد.
این شهر که بعد از این حادثه سعی در توسعه داشت، دوباره گرفتار جنگ‌های پی در پی شده و تاریخی بسیار تاریک را پشت سر نهاد. طی جنگ‌های جهانی نیز به مدت ۸ سال تحت اشغال ژاپنی‌ها گرفتار بود تا اینکه توسط قوای آمریکا و انگلیس آزاد شد.

خرید در یانگ‌ژو

یانگ‌ژو ترکیبی از مدرنیته و سنت بوده و جواهرات و وسایل دکوراسیون یشمی آن بسیار معروف‌اند. همینطور ترشی‌های این شهر بیار پرطرفدار و خوشمزه‌اند.
بزرگترین بازار شهر، خیابان ون‌چانگ است که تعداد زیادی مغازه در اطراف آن مشغول خرید و فروش هستند. خیابان معروف دیگر، خیابان سی‌وانگ‌تینگ است که به خاطر رستوران‌ها و غذاخوری‌های کوچک و بزرگش معروف شده است.

چند مرکز خرید معروف یانگ‌ژو

 • بازار عروسک فلوفای: این بازارها اطراف دروازه شمالی، غربی و جنوب دریاچه غربی قرار دارند.
 • فروشگاه چای داگی‌لینگه: مغازه‌ای معروف در شهر جهت خرید انواع چای و محصولات تهیه شده از چای
 • مرکز خرید بین‌المللی Golden Engle : یکی از بزرگترین مراکز خرید شهر که برندهای بین‌المللی را می‌توانید در آن مشاهده نمایید.
 • مرکز خرید وان‌جیافو: این مرکز خرید در خیابان ون‌هی شمالی قرار دارد.

غذا و رستوران در یانگ‌ژو

دو غذای مرسوم یانگ‌ژو

 • مرغ بخارپز روی برگ‌های بامبو: غذایی بسیار محبوب که می‌توان آنرا را نماد آشپزی یانگ‌ژو دانست. این غذا هم در خانه‌ها و هم رستوران‌ها طبخ می‌شود.
 • برنج سرخ‌کرده: خوراک مطبوعی شامل برنج سرخ‌شده و تخم‌مرغ به همراه گوشت یا سوسیس و یا ماهی

چند رستوران و خیابان معروف یانگ‌ژو

 • کافه فانچون: محلی برای صرف عصرانه با چای‌های معطر و غذاهای سبک
 • یو چون چا شه: غذاخوری یا کافه‌ای برای صرف غذاهای سبک و نوشیدن چای
 • چای چن چیانگ: رستورانی که غذاهای محلی را به بالاترین کیفیت طبخ می‌کند و در خیابان گیوئوگینگ قرار دارد.
 • خیابان سیوانگ‌تینگ: این خیابان نزدیک دریاچه غربی بوده و پر از رستوران‌های محلی و همینطور غربی و چندین کافه و قهوه‌خانه یا به قول چینی‌ها چای‌خانه است.
 • خیابان یوشیان: خیابانی جدید که بیشتر غذاخوری‌های آن غذاهای محلی سرو می‌کنند.
نام‌های دیگر: 
یانگژو
یانگ‌چو
یانگچو
Yangzhou

افزودن دیدگاه جدید