گوری

توضیح اولیه: 

«گوری»، شهری در قسمت شرقی گرجستان و مرکز ایالت «شیدا کارتلی» و نیز مرکز اداری متمرکز ایالت‌های اطراف خود است. این شهر زادگاه جوزف استالین بوده و بدین سبب معروف است. لغت گوری در زبان گرجی به معنی تپه است. مردم شهر نیز اغلب کارگر کارخانجات صنعتی و یا کشاورز هستند.

متن اصلی: 

گوری در گرجستان

در نزدیکی گوری، شهر باستانی آپلیستسیخه ( شهری در امتداد جاده ابریشم که امروزه خرابه‌های آن باقی مانده) قرار دارد. از زمان حکمرانی استالین بر شوروی تا به امروز، تغییر چشمگیری در شهر بوجود نیامده است و شهر گوری بافت سنتی خود را حفظ کرده است. برای گردش در شهر و مشاهده‌ی دیدنی‌های آن کافی است به پیاده‌روی علاقه مند باشید و بس.

سفر به گوری

برای سفر به این شهر کافی است از ون‌هایی که هر روزه از تفلیس به این مقصد حرکت می‌کنند استفاده کنید. گزینه بعدی که خیلی گرانتر است، استفاده از تاکسی اجاره ای است. توجه داشته باشید که سفر از تفلیس به گوری سفری یک روزه است که از مسیر "متسختا" عبور می‌کند منتهی جاده نزدیک تر جاده ای فرعی است و به شدت زیبا اما جاده اصلی از اتوبان تفلیس - خاشوری می گذرد.
راه آهن تفلیس -  پوتی از این شهر می‌گذرد بنابراین می‌توانید از قطار هم برای سفر به این شهر استفاده کنید.

گردش در گوری

همانطوری که گفتیم، این شهر آنقدر وسعت ندارد که نشود با پای پیاده در آن چرخید ولی در صورت تمایل می‌توانید از تاکسی استفاده کنید.
سیستم حمل و نقل عمومی این شهر مجهز به اتوبوس بوده و بسیار ارزان است.

دیدنی‌ها گوری

 مردم این شهر هنوز به وجود استالین و نقش تاریخی او افتخار می‌کنند. یکی از جذابیت‌های اصلی شهر، قرارداشتن بناها و یادبودهای استالین در میدان اصلی شهر و اطراف آن است.

شهر باستانی در گوری

شهر باستانی اوپلیستسیخه Uplistsikhe : یکی از قدیمی‌ترین سکونت گاه‌های انسان  در کوه‌های قفقاز محسوب می‌شود.
موزه استالین: مجموعه یادبود استالین که شامل منزل و وسائل شخصی اوست. شما در صورت خرید بلیطی جداگانه می توانید از لوکوموتیو شخصی استالین هم دیدن کنید.
قلعه گوری: این قلعه در غرب موزه استالین و بر روی یک تپه قرار دارد. ساخت بنای این قلعه سال ۶۵ قبل از میلاد بازمیگردد ولی بیشتر قسمت‌های فعلی آن مربوط به قرون وسطاست.

خرید در گوری

این شهر سوغاتی خاصی ندارد مگر اشیایی منقش به آرم و پرچم شوروی سابق که در موزه استالین بفروش می‌رسند. برخی وسایل دست ساز نیز گوشه و کنار شهر بفروش می‌رسد.
مهمترین مرکز خرید این شهر بازار مرکزی است که تقریبا هر کالایی که بخواهید، پیدا می‌شود.

سوغاتی در گوری

غذا در گوری

رستوران آرتیوم: رستورانی محبوب در شهر که غذاهای سنتی را در محیطی دلپذیر سرو می‌کند.
خانه کیک: محلی برای خوردن انواع کیک و قهوه و همینطور غذای محبوب گرجی‌ها یعنی خاچاپوری و نیز پیتزا.
خانه کافه: برخلاف نامی که دارد فقط دو نوع قهوه ارائه می‌دهد ولی در سایر غذاها و سالادها تنوع خوبی دارد.

 

غذا در گوری

سلامت و امنیت در گوری

گوری شهری فقیر با مردمی کارگر و زحمتکش است که استالین را یک قهرمان دانسته و بدان افتخار می‌کنند. از توهین به قهرمان آن بپرهیزید. همینطور وقتی از کلیساها بازدید می‌کنید به قوانین کلیساهای اردوکس مانند پوشش مناسب احترام بگذارید. نرخ جرم و جنایت در این شهر کوچک پایین است و نگرانی خاصی در این مورد وجود ندارد.

منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام‌های دیگر: 
Gori

افزودن دیدگاه جدید