سوخومی

توضیح اولیه: 

سوخومی شهری ساحلی در غرب گرجستان و کرانه شرقی دریای سیاه است و بندری مهم و نیز شهری با اهمیت از نظر سیاسی و ژئوپولتیک محسوب می‌شود. وجود سواحل زیبا و نیز تلاقی خطوط راه آهن مختلف در این شهر، آن را به یکی از جاذبه‌های گردشگری گرجستان و نیز مردم روسیه تبدیل کرده است.

متن اصلی: 
این شهر مرکز جمهوری خودمختار آبخازیاست و به همین سبب در درگیری‌های سال‌های دهه نود خسارات بسیاری دید. سوخومی که نامی گرجی و مشتق از واژه‌ای به معنای ساحل است را به داشتن درختان بلند نخلی، باغ‌های فراوان مرکبات و کوههای مرتفع قفقاز در کنار ساحلی تجاری و تفریحی می‌شناسند. در این شهر مراکز علمی تخصصی همچون دانشگاه دولتی آبخازیا و انستیتوی باز سوخوم وجود دارد بطوریکه لابراتور فیزیک الکترون این شهر بین سالهای ۱۹۴۵ تا ۱۹۵۴ در تحقیقات هسته ای شوروی سابق فعالیت می‌نمود.
 
سوخومی در گرجستان

سفر به سوخومی

برای سفر به این شهر و کلا منطقه آبخازیا نیاز به دریافت اجازه از وزارت امور خارجه آبخازیا دارید تا ویزای شما تائید شود. برای ورود به ساختمان این وزارت خانه داشتن لباس‌هایی با آستین بلند ضروری است. البته امکان ورود از گرجستان به آبخازیا وجود ندارد و باید از مرز روسیه وارد شوید و نیز توجه داشته باشید بعد از این ورود دیگر امکان ورود به گرجستان را ظاهرا هرگز نخواهید داشت.
قطار: هیچ قطاری از داخل گرجستان به این شهر حرکت نمی‌کند و تنها راه سفر ریلی به آن از طریق خاک روسیه و شهر مسکو هست.
اتوبوس و ون: اگر از داخل گرجستان می‌خواهید به این شهر بروید باید از شهرهای آبخازیای جنوبی مثل گالی اتوبوس یا تاکسی گیر بیاورید و به سمت پل اینگری بروید تا پلیس آبخازیا مدارکتان را چک کند.

گردش در سوخومی

با توجه به وسعت شهر با پای پیاده هم می‌توان در شهر به گشت و گذار پرداخت اگرچه ون‌ها و اتوبوس‌ها در شهر رفت و آمد می‌کنند.

دیدنی‌های سوخومی

اگرچه در جنگ‌های سالهای اخیر بین این جمهوری و گرجستان، بسیاری از بناهای شهر نابود شده اند، ولی زیبایی‌های طبیعی آن همچون سواحل و کوه‌ها و دریاچه‌های کوچک و نیز پوشش گیاهی پردرخت آن همچنان گردشگران را به خود جذب می‌کند.

 

سوخومی
تفرجگاه پرومناده: منطقه‌ای ساحلی که محل تفریح بسیاری از گردشگران خارجی مخصوصا روسهاست.

باغ گیاه‌شناسی سوخومی: پارکی زیبا با درختانی منحصر بفرد و بسیار قدیمی بطوریکه خیلی از گردشگران در کنار این درختان عکس یادگاری می‌گیرند.
پارک میمون‌ها: درست پشت پارک بوتانیکال و در امتداد خط ریلی قرار دارد. در این مسیر می‌توانید افراد مسنی را ببینید که مشغول فروش هلو و خیار و سبزی هستند.  این پارک محلی تحقیقاتی و به اصطلاح معروف تمرینی برای میمون‌هایی بود که توسط اتحاد جماهیر شوروی به فضا پرتاب می‌شدند.
ساختمان‌های قدیمی شوروی و بقایای جنگ: برای کسانی که به تاریخ جنگ‌ها و ملل علاقه مند هستند، سوخومی یک بهشت است، البته بهشتی غمناک.

غار تازه آتوس: این غار یکی از بزرگترین غارهای جهان با فضایی به بزرگی یک میلیون متر مکعب است.
سد اگنوری: یک سد هیدروالکتریک در روی رودخانه اگنوری است که هم اکنون بزرگترین سد بتی خمیده جهان با ارتفاع ۲۷۲ متر است که در شمال شهر جواری قرار گرفته است. ساخت این سد در سال ۱۹۶۱ آغاز شده و در سال ۱۹۸۷ به اتمام رسیده است.

 

طبیعت سوخومی
کوههای ایوریان: رشته کوههایی با پوشش گیاهی سرسبز، که در آتوس جدید قرار گرفته وخود دیدنی‌های دیگری از جمله غار آتوس جدید و همچنین خرابه‌های پایتخت باستانی ابخاز نیز در خود دارد.
شهر گاگرا: شهری کوچک که در ناحیه‌ای کوهستانی و بسیار زیبا واقع شده و به سبب آب و هوای مطبوع خود مقصد بسیاری از گردشگران است.

نام‌های دیگر: 
Sukhumi

افزودن دیدگاه جدید