کلکته

توضیح اولیه: 

شهر کلکته از شهرهای مهم و پرجمعیت هند است که در استان بنگال غربی و شرق این کشور قرار گرفته است. قدمت تاریخی این شهر باعث شده بناهای تاریخی بیشمار داشته باشد. عبور رودخانه هوگلی از وسط شهر سبب شده پل‌های زیادی را در این شهر شاهد باشیم که بر زیبایی‌های این شهر افزوده‌اند.

متن اصلی: 
کلکته پیش از انتقال پایتخت به شهر دهلی نو پایتخت کشور هند بوده و هم اکنون نیز مرکز فرهنگی، تجاری و آموزشی در شرق هند است از شهرهای توریستی کشور هند به شمار می‌رود و هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند.

سفر به کلکته

فرودگاه بین‌المللی شهر کلکته که در فاصله ۲۰ کیلومتری از مرکز شهر قرار دارد مقصد بسیاری از مسافران خارجی برای سفر به هند است. این فرودگاه همچنین پروازهای داخلی بسیاری از سراسر هند را نیز پوشش می‌دهد.
برای رفتن از این فرودگاه به مرکز شهر، می‌توان از تاکسی‌های فرودگاه یا اتوبوس‌های کولرداری که برای چندیدن مسیر در شهر فراهم شده‌اند استفاده کرد. اتوبوس‌ها معمولا ارزان هستند و رانندگان شما را برای یافتن مسیرتان راهنمایی می‌کنند.

گردش در کلکته

متروی شهر کلکته اگرچه معمولا بسیار شلوغ است اما یکی از بهترین وسایل حمل و نقل عمومی این شهر محسوب می‌شود. سازمان اتوبوس رانی شهر کلکته نیز بسیار گسترده بوده و هزینه مسیرها با اتوبوس بسیار ارزان تمام می‌شود. تنها مشکل اتوبوس‌ها شلوغی آنهاست ولی با توجه به قیمت و مسافت مناسب‌اند. مسیرهای اتوبوس‌ها اغلب به بنگالی و انگلیسی روی آنها نوشته شده و برای سوار شدن کافی است فقط برای آنها دست تکان دهید.
تاکسی‌ها نیز از دیگر وسایل تردد در سطح شهر هستند که اکثرا مجهز به تاکسی متر بوده و براحتی برای گردشگران در دسترس‌اند. ریکشاها نیز همچون دیگر نقاط هند در کلکته بسیار دیده می‌شوند.
علاوه بر وسایل نقلیه متداولی همچون مترو، اتوبوس و تاکسی، در کلکته برخی وسایل دیگر را نیز می‌توان دید که در دیگر نقاط هند پیدا نمی‌شوند. به طور مثال تراموای شهر کلکته تنها تراموای هند و البته قدیمی‌ترین تراموا در آسیاست که هنوز در برخی مناطق شهر کاربرد دارد.
ریکشاهایی که توسط انسان کشیده می‌شوند از دیگر وسایل حمل و نقل جالب در این شهر هستند. علاوه بر اینها، در طول رودخانه داخل شهر نیز قایق‌هایی برای تردد قرار داده شده‌اند که در برخی نقاط در ساحل رودخانه توقف می‌کنند. با این قایق‌ها می‌توان از برخی نقاط قدیمی دیدن کرد در حالی که مناظر طبیعی زیبای اطراف رودخانه نیز پیش روی شما قرار دارد.

بهترین وقت سفر به کلکته

بهترین وقت سفر به کلکته فصل زمستان یعنی از ماه نوامبر تا فوریه است. در این فصل از گرما و باد و باران‌های موسمی خبری نیست و شهر هوایی بسیار خنک و مطلوب دارد. دمای هوا در این فصل معمولا از ۲۰ درجه بیشتر نمی‌شود.

دیدنی‌های کلکته

کلیسای جامع سنت پل: کلیسایی وابسته به کلیسای جامع انگلیس و قلمرو اسقف کلکته با ساختمانی زیبا و چشم‌نواز است که ساخت آن توسط اسقف دانیل ویلسون در سال ۱۸۳۹ آغاز شده و در سال ۱۸۴۷ به پایان رسید. سبک معماری آن گوتیک با پنجره‌های شیشه‌ای رنگ‌آمیزی شده همراه با نقاشی‌های دیواری به سبک رنسانس در فلورانس است.
کلیسای سنت جورج: سومین کلیسای تاریخی شهر کلکته و اولین بنایی است که برای استفاده عموم در این شهر توسط کمپانی هندشرقی بنا نهاده شد.
کاخ یادبود ویکتوریا: کاخی بزرگ و زیباست که برای گرامی‌داشت ملکه ویکتوریا به عنوان یکی از قدرتمندترین پادشاهان اروپا توسط سرویلیام امرسون ساخته شد. این کاخ که در کناره‌ی رودی پرآب قرار دارد، امروزه به عنوان موزه ویکتوریا شناخته می‌شود.
باغ‌های BBD: باغی زیبا در امتداد ساحل رودخانه شهر است که قدم زدن در میان درختان انبوه آن از تفریحات گردشگران و مردم محلی در کلکته است. قایق‌سواری و گشت و گذار با قایق در امتداد رودخانه را نیز از دست ندهید.
مسجد ناخدا: مسجد اصلی کلکته است که در بخش چیتپور از منطقه تجاری بوربازار در مرکز کلکته واقع شده است. این مسجد به عنوان تقلیدی از آرامگاه اکبرشاه گورکانی، سیکاندرا، در آگرا به وسیله گروهی از مسلمانان سنی مذهب منطقه کاچ و در سال ۱۹۲۶ ساخته شده است.
معبد Dakshineswar Kali : این معبد در نزدیکی کلکته در ساحل شرقی رودخانه هوگلی (Hooghly) قرار دارد. این مبعد از ترکیب ۹ مبعد جداگانه و یک حیاط بسیار بزرگ که کل معبد را احاطه می‌کند و همچینین اتاق‌هایی در طول دیوار معبد ساخته شده است. در این معبد همچنین ۱۲ زیارتگاه وجود دارد که به خدای شیوا-همنشین کالی- پیشکش شده است.
معبد کالی: معبدی مقدس در کلکته که به دو جهت مشهور است. یکی به خاطر منسوب بودن آن به الهه‌ی مرگ و نابودی یعنی کالی و دیگری مشتق شدن نام کلکته از نام این معبد. هزاران هندو برای زیارت این معبد و غسل کودکان‌شان به آن ناحیه مراجعه می‌کنند.
موزه رابیندر رانات تاگور : شاعر معروف هندی یعنی رابیندر رانات در این شهر می‌زیسته است که محل زندگی او اکنون به موزه‌ای برای علاقه مندان تبدیل شده که بیشتر شبیه به معبد است. بخش‌هایی از اشعار این شاعر بزرگ و یک گالری نقاشی از جمله آثاری است که در این موزه به نمایش درآمده‌اند.
باغ مرمر: یک عمارت مجلل در شمال کلکته است که به خاطر دیوارهای مرمرین کاخ به این نام معروف شده است. این کاخ یکی از باشکوه‌ترین خانه‌های قرن نوزدهم است که به خوبی حفظ شده است. این کاخ درسال ۱۸۳۵ توسط راجه راجندرا بازرگان ثروتمند هندی که علاقمند به جمع‌آوری آثار هنری بود ساخته شد. این کاخ همچنان محل سکونت نوادگان خانواده راجه راجندرا است. سبک معماری خانه اساسا نئوکلاسیک است در حالی که حیاط باز آن به شیوه سنتی بنگالی ساخته شده است. محل همچنین شامل یک باغ با چمن، باغ سنگ، دریاچه و یک باغ وحش کوچک است.
باغ عدن: در کلکته در اصل یک زمین بازی کریکت است که استادیوم اختصاصی تیم کریکت بنگال است. این استادیوم بزرگترین استادیوم کریکت در هند و سومین استادیوم بزرگ کریکت جهان است. باغ عدن معادل کلسیوم در کریکت خوانده می‌شود. این استادیوم در سال ۱۸۶۴ساخته شده است.

جغرافیا و طبیعت کلکته

شهر کلکته در شرق کشور هند و در سواحل شرقی رود هوگلی قرار گرفته و قدیمی‌ترین بندر هند نیز به شمار می‌رود. آب و هوای این شهر گرمسیری است و شامل سه فصل گرم، مرطوب و معتدل و خنک است. در تابستان‌ها هوا گرم و مرطوب است و معمولا دمای هوا در این فصل به ۴۰ درجه نیز می‌رسد. این شهر زمستان‌های بسیار خنکی دارد به طوری که دمای هوا در فصل زمستان در سردترین روزها به ۴ درجه می‌رسد و در روزهای دیگر حدود ۱۵ درجه است که باعث می‌شود هوایی بسیار مطلوب برای گشت و گذار در این شهر باشد و  گردشگران بسیاری این فصل را برای سفر به کلکته انتخاب می‌کنند.

تاریخچه کلکته

کلکته شهری تاریخی و باستانی محسوب نمی‌شود چرا که در سال ۱۶۹۰ توسط کمپانی هندشرقی و برای تجارت ساخته شد و احتمالا قبل از آن روستایی بیش نبوده است. با این حال یافته‌های باستان‌شناسی حکایت از سکونت انسان‌ها در این منطقه و در زمانی بیش از دوهزار سال قبل می‌دهد که البته تشکیلات شهری پایداری را ایجاد نکردند.
یکی از مدیران کمپانی هندشرقی سالها به عنوان موسس این شهر مشهور بود تا اینکه در سال ۲۰۰۳ دولت محلی کلکته بصورت رسمی اعلام کرد این شهر هیچ بنیانگذاری ندارد. به هر صورت امروز کلکته شهری مهم و پایتخت فرهنگی هند و حتی منطقه بشمار می‌رود. شهری که همچون جاکارتا یکی از کلان‌‌شهرهای بسیار بزرگ جهان است.
این شهر با داشتن ساختمان‌های بسیاری به سبک معماری انگلیسی که برخی قدمتی بیش از ۳۰۰ سال دارند و در گوشه و کنار شهر قرار گرفته‌اند گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. بسیاری از این ساختمان‌ها هنوز هم مراکز اداری و تجاری این شهر هستند.

غذا و رستوران در کلکته

رستوران‌های شهر کلکته از قدیمیترین رستوران‌های هند هستند و این شهر از گذشته به خاطر رستوران‌هایش معروف بوده است. غذاهای معروف هندی که در این شهر طبخ می‌شوند در سراسر کشور هند شهرت دارد. شیرینی‌های بنگالی نیز در کلکته به وفور و در انواع مختلفی دیده می‌شود و از خوشمزه‌ترین شیرینی‌ها در هند هستند.

خرید در کلکته

خرید در شهر کلکته از دیگر جاذبه‌های این شهر برای گردشگران است که در مراکز خرید متعدد، دکه‌ها و دستفروش‌های پراکنده در اطراف این شهر کالاهای متنوعی از جمله صنایع دستی، لباس‌های هندی، ظروف سفالی و بسیاری دیگر را عرضه می‌کنند.
بازار کلکته که از قدیمی‌ترین بازارهای این شهر است با حدود ۲۰۰۰ دکه از معروف‌ترین بازارهای شهر است که محلی مناسب برای خرید و تخفیف گرفتن از فروشنده‌هاست. عصرها دستفروش‌ها در این بازار جواهرات ارزان قیمت زیبا و کیف‌های متنوعی را در بساط خود دارند. البته قبل از رفتن به این بازار باید خود برای تحمل شلوغی آنجا آماده کنید.
مرکز خرید دکشیناپان از بهترین مراکز خرید در شهر کلکته است که صنایع و هنرهای دستی مردم هند را در آن می‌توان تهیه نمود. در این مرکز خرید بازارهای مختلفی برای اجناس متنوع وجود دارد، از اجناس دست دوم با قیمت‌های مناسب گرفته تا خوراکی‌هایی مثل چای که مخصوص هند است.

نام‌های دیگر: 
Kolkata

افزودن دیدگاه جدید