بمبئی

توضیح اولیه: 

«بمبئی» از بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای کشور هند است که در غرب این کشور قرار داشته و به عنوان بزرگترین بندر هند در سواحل غربی این کشور از گذشته بندری مهم برای تجارت خارجی و مبالات مالی و بازرگانی به شمار می‌رفته است.

متن اصلی: 
بمبئی در زمان استعمار انگلیس دروازه هند محسوب شده و بسیاری از بخش‌های حکومتی انگلیسی‌ها در این شهر قرار داشتند که هم‌اکنون نیز بناهای انگلیسی به جای مانده از آن دوران با معماری‌های انگلیسی از جاذبه‌های اصلی گردشگری در شهر بمبئی هستند. این شهر شرکت‌های تجاری مهمی را در خود جای داده است که باعث شده پایتخت تجاری هند نام بگیرد.

نام بمبئی را پرتغالی‌ها بر این شهر گذاشتند که به معنی «ساحل خوب» است و نشان دهنده اهمیت این شهر به عنوان شهری بندری در آن دوران است. این نام در سال ۱۹۹۶ به «مومبای» تغییر داده شد. اما کماکان در خارج از هند این شهر را با نام بمبئی می‌شناسند. این شهر به نواحی جنوبی، شمالی، جنوب مرکزی، شمال مرکزی، شرق، غرب و بخش بندرگاهی تقسیم‌بندی شده است که در این میان بخش جنوبی، توریستی‌ترین بخش در شهر بمبئی است.

سفر به بمبئی

فرودگاه بین المللی «چاتراپاتی شیواجی» بزرگترین و پر رفت و آمدترین فرودگاه کشور هند است که بسیاری از مسافران این کشور  از این فرودگاه برای سفر به آن استفاده می‌کنند. این فرودگاه پروازهایی از بیشتر شهرهای مهم دنیا حتی از آمریکا و اروپا داشته و علاوه بر این پروازهای داخلی بسیاری را نیز پذیرا می‌شود. راحت‌ترین روش برای رفتن به فرودگاه که در فاصله ۲۸ کیلومتری از مرکز شهر قرار دارد، گرفتن تاکسی است.
از مالزی، سنگاپور، دوبی و برخی دیگر از کشورها با کشتی‌های کروز نیز می‌توان به این شهر سفر کرد که بیشتر مورد توجه گردشگرانی است که به سفرهای دریایی علاقه دارند.
با قطار و اتوبوس نیز از بسیاری از شهرهای هند می‌توان به این شهر سفر نمود اما ممکن است مجبور شوید مسیری بسیاری طولانی را طی کنید. گستردگی بیش از حد کشور هند باعث شده است مسیرهای زمینی بین شهرهای مهم آن نسبتا طولانی باشد اما در سفر با تورهای گردشگری تجربه‌ی این سفرها را خواهید داشت.

گردش در بمبئی

وسایل حمل و نقل عمومی در شهر بمبئی شامل قطار شهری، اتوبوس، تاکسی و «ریکشا»ها هستند. بسیاری از مردم برای تردد در شهر از قطار شهری استفاده می‌کنند. برای استفاده گردشگران از قطاری شهری، بلیط ویژه توریستی وجود دارد که می‌توانید با تهیه آن در تمام ساعات روز از سه خط قطار شهری در بمبئی استفاده کنید. تاکسی و اتوبوس نیز از دیگر گزینه‌های تردد در شهر برای گردشگران است. رانندگان تاکسی در بمبئی، همچون دیگر شهرهای هند، اصلا منصف نیستند و بهتر است اگر از تاکسی استفاده می‌کنید حتما خودتان تاکسی‌متر را چک کنید.
اتوبوس‌ها نیز از دیگر وسایل تردد در شهر هستند که خطوط مختلف آنها بسیاری از نقاط شهر را پوشش می‌دهد و بخش‌های مختلف را به هم متصل می‌کند، البته اتوبوس‌ها در بمبئی معمولا صف‌های شلوغی دارند. ریکشاها نیز در برخی نقاط این شهر تردد می‌کنند اما اجازه ورود به همه بخش‌ها را ندارند. قبل از سوار شدن به ریکشاها حتما تاکسی‌متر را چک کنید که سالم باشد.

بهترین وقت سفر به بمبئی

بهترین وقت برای سفر به شهر بمبئی در فصل زمستان و در ماه‌های نوامبر تا فوریه (از اواخر شهریور تا اوایل اسفند) است که رطوبت کم و هوا خنک است و دمای هوا معمولا در شب‌ها حدود ۱۷ درجه و در روزها حدود ۳۰ درجه است.

دیدنی‌های بمبئی

دروازه بمبئی: دروازه‌ای در بندرگاه آپولوی شهر است که به تاج محل بمبئی نیز شهرت دارد. ساخت این بنا بمناسبت ورود جرج پنجم پادشاه بریتانیا و همسرش ملکه ماری در سال ۱۹۱۱ آغاز شد و امروزه به نماد بمبئی مشهور شده است.
هتل تاج محل: یکی از مجلل‌ترین هتل‌های 5 ستاره بمبئی است که توسط یکی از پارسیان هندی در سال ۱۹۰۳ بازگشایی شد. این هتل در نزدیکی دروازه هند بمبئی و مشرف بر دریای عرب قرار گرفته و تاکنون پذیرای مهمانان سرشناسی از سراسر جهان بوده است.
درگاه حاج علی : نام مسجد و آرامگاه حاج‌علی و یکی از برجسته‌ترین بناهای شهر بمبئی است که در میان آب بنا شده و تنها با یک راه‌گذر باریک به ساحل وصل می‌شود که تنها راه رفت و آمد به این مسجد است. همانند اکثر بناهای مذهبی هند، درگاه حاجی علی با الهام از معماری هندی-اسلامی ساخته شده که بازتاب نور آفتاب بر سنگ‌های سفید رنگ آن منظره‌ای خیره کننده بوجود می‌آورد.
موزه ویکتوریا و آلبرت: که به موزه Bhau Daji Lad تغییرنام یافته قدیمی‌ترین موزه در بمبئی است که در باغ ویکتوریا که امروزه با نام «رانی باغ» شناخته می‌شود قرار دارد. این موزه در برگیرنده‌ی مجموعه آثار هنری صنعتی و تزیینی، نقاشی‌های مینیاتوری نادر، اشیاء چوبی عتیقه، آثار ساخته شده از نقره و رُس و موزه‌ای تاریخ فرهنگی نقاط مختلف هند است. در سال‌های اخیز بخش‌های متعددی نیز به این بنا اضافه شده و یکی از بناهایی است که در سفر به بمبئی بازدید از آن را نباید از دست داد.
دادگاه عالی بمبئی :یکی از قدیمی‌ترین و برجسته‌ترین دادگاه‌های هند با معماری آن شاهکاری از سبک گوتیک است که با سنگ سیاه ساخته شده و برج‌هایی هشت ضلعی دارد که آن را شبیه قلعه‌های آلمانی کرده است. در بالای ساختمان مجسمه عدالت و رحمت، الهام‌بخش رعایت قانون در هند است.
پایانه‌ی چاتراپاتی شیواجی : پایانه‌‌ای با ترکیب معماری بسیار زیبای هندی و بریتانیایی است که نمونه‌ای بی‌نظیر را در جهان پدید آورده که از زمان استعمار انگلیس به یادگار مانده است و در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. این پایانه به سبک گوتیگ و به نام پایانه ویکتوریا ساخته شد که پس از استقلال هند آن را به پایانه چاتراپاتی شیواجی تغییر نام دادند.
غارهای الفانتا: یک سری از غارهای کنده کاری شده با اشکال و صورتهای خدایان و بزرگان هند است که در جزیره الفانتا یا گاراپوری در بندر مومبائی و در ۱۰ کیلومتری شهر مومبائی در آبهای دریای عمان قرار گرفته اند.
مغول مسجد: که به مسجد ایرانیان هم شهرت دارد یکی از مراکز شیعیان بمبئی است که در سال ۱۸۶۰ بدست «حاج محمدحسین شیرازی» ساخته شد. معماری این مسجد کاملا به سبک مساجد ایران بوده و رنگ و لعاب کاشی‌ها با آیه‌های نوشته شده روی آنها و هنر معرق ایرانی، نقش فرش‌های کاملا با مساجد ایران برابری می‌کند. شیعیان بمبئی در طول ده روز محرم برای سوگواری در این مسجد جمع می‌شوند.
سواحل Girgaum Chowpatty: در شهر بمبئی از تفریحگاه‌های معروف در این شهر است. در این سواحل بت بزرگی درون آب‌های دریا ساخته شده است که هندی‌ها معتقدند اگر کسی در آب دریا غرق شود با صدا زدن نام این بت، نجات خواهد یافت.
معبد :Vipassana معبدی بزرگ و ساخته شده به سبک پاگوداهای برمه‌ای که از سه طرف با آب محصور شده و محل عبادت و مدیتیشن بسیاری از ساکنان شهر محسوب می‌شود. این بنا به احترام بودا و سایر روحانیونی که تلاش هزاران ساله‌ای در جهت تعلیم مردم داشته‌اند، در سالهای اخیر ساخته شده است.

جغرافیا و طبیعت در بمبئی

شهر بمبئی با قرار گرفتن در نقاط کم ارتفاع و ساحلی در هند در بیشتر طول سال آب و هوایی گرم و مرطوب دارد. در فصل بارانی در این شهر که از اوایل خرداد شروع می‌شود رطوبت بسیار بالاست و باران‌های سیل آسایی نیز می‌بارد اما فصل زمستان بمبئی هوایی خنک دارد و رطوبت هوا در این فصل کمتر است.

تاریخچه بمبئی

بمبئی مجمع الجزیره‌ای شامل ۷ جزیره است که در زمان انگلیسی‌ها رونق بسیار یافت. نام این شهر را البته پرتغالی‌ها بر آن نهادند که به معنی ساحل خوب است و نشان می‌دهد در زمان حضور پرتغالی‌ها در این شهر نیز، بمبئی بندر مهمی بوده است.
با این حال هویت تاریخی بمبئی وابستگی خاصی به انگلستان دارد چرا که قرن‌ها محل حضور و سکونت استعمارگر پیر بوده است و ساختمان‌ها و بناهای بسیاری با معماری قرون وسطایی انگلیسی در این شهر وجود دارد که گردشگران بسیاری را جذب خود کرده است. دروازه هند که یادبود سفر جورج چهارم و همسرش به این شهر است و دادگاه شهر بمبئی از زیباترین آثار به جای مانده از دوران استعمار در این شهر هستند.

غذا و رستوران در بمبئی

شهر بمبئی با بزرگی و جمعیت زیادش آشپزی‌های متفاوتی را نیز در خود جای داده است. از رستوران‌های بسیار شیک و مجلل گرفته تا دکه‌های غذافروشی کنار خیابان که هر کدام جذابیت‌های خاص خود را دارد. اگر دنبال طعم اصلی غذاهای این شهر هستید بهتر است غذاهای دکه‌های خیابانی را امتحان کنید.
غذاهای دریایی نیز در این شهر طرفداران زیادی دارد. همچنین در میان رستوران‌های خارجی، رستوران‌های ایرانی این شهر نیز بسیار معروفند که ممکن است غذاهای آنها برای شما جذابیت زیادی نداشته باشد اما در میان گردشگران دیگر کشورها بسیار محبوب است.

خرید در بمبئی

بمبئی به داشتن بازارهای بسیار و انبوهی از دستفروشان که در شلوغی شان کالاهای بسیاری را می‌توان دید شهرت دارد. در بازارهای شهر بمبئی صنایع دستی بسیار و زیبایی را می‌توان دید که نمی‌توان چشم بر روی آنها بست. زیورآلات دست ساز و زیبا از دیگر اقلامی است که در این بازارها می‌توان پیدا کرد. پوشاک و دیگر منسوجات نیز در بازارهای شهر به وفور دیده می‌شود. چای معروف هند با بسته بندی‌های بسیار زیبا و متنوع هر گردشگری را مجذوب خود می‌کند. خیلی وقت‌ها گردشگران نوع چای را فراموش کرده فقط به دنبال این بسته بندی‌های زیبا می‌روند.
کرافت مارکت بازاری سنتی و از بازارهای معروف شهر بمبئی است که فروشگاه‌های قدیمی و جدید را می‌توان در آن دید. بازار «بهیندی»، بازار «کلابه» و بازار «بندیرا» از دیگر بازارهای این شهر هستند که لباس‌های سنتی از جمله ساری‌هایی با رنگ‌های بسیار شاد و متنوع را می‌توان در آنها پیدا کرد.
خیابان اصلی داراوی نیز محلی برای سفارش لباس‌های چرمی است به طوری که چرم آن را خودتان انتخاب می‌کنید و معمولا لباس را یک روزه برای شما آماده می‌کنند.

تحصیل در بمبئی

یکی از مراکز مهم آموزشی برای دانشجویان ایرانی که قصد ادامه تحصیل در کشور هند را دارند شهر بمبئی است. دانشگاه بمبئی از دانشگاه‌های بسیار بزرگ در هند است که رشته‌های زیادی را در مقاطع مختلف تحصیلی تحت پوشش قرار داده است. دانشجویان ایرانی بسیاری هر ساله برای ادامه تحصیل راهی هند می‌شوند که تعداد آنها اکنون بیش از ۳۵۰۰ نفر است و اکثر آنها در بمبئی مشغول به ادامه تحصیل هستند. بسیاری از دانشجویان علاقه‌مند به پزشکی در دانشگاهای این شهر تحصیل می‌کنند که رشته‌های فنی و مهندسی و نیز پزشکی را در گرایش‌های متنوعی ارائه می دهند. دو مرکز پژوهشی برجسته‌ی هند، مرکز تحقیقات بنیادی تاتا و مرکز تحقیقات اتمی Bhabha نیز در شهر بمبئی قرار دارد.

بالیوود

 بالیوود به عنوان بزرگترین شرکت فیلم سازی در هند و نامی آشنا در جهان در این شهر متمرکز است بطورییکه سالانه چیزی حدود ۱۰۰۰ فیلم در این شهر و در بالیوود تولید می‌شود. پس اگر هنرپیشه‌های فیلم‌های بالیوودی را در این شهر دیدید تعجب نکنید.

منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام‌های دیگر: 
مومبای
Mumbai

افزودن دیدگاه جدید