سمارانگ

توضیح اولیه: 

شهر «سمارانگ» از بنادر مهم اندونزی و مرکز استان جاوای مرکزی است که در سواحل شمالی این استان قرار گرفته و بیشتر مردم ساکن در آن را چینی‌ها تشکیل داده‌اند. آب و هوای این شهر گرم و مرطوب است و برخلاف بسیاری از شهر‌های اندونزی در نقاط پست قرار گرفته و ارتفاع کمی از سطح دریا دارد.

متن اصلی: 
شهر سمارانگ اگرچه معروفیت شهری همچون جاکارتا و جزیره بالی را در اندونزی ندارد، اما با جاذبه‌هایی تاریخی بسیاری همچون ساختمان‌های به جای مانده از دوره استعمار هلند، مساجد و کلیسا‌ها، گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند.
سواحل این شهر در کنار تفریحات ساحلی و پارک‌های آبی و طبیعی و نیز موزه‌هایی که در این شهر قرار دارد از دیگر جاذبه‌های گردشگری در این شهر به شمار می‌آید.

سفر به سمارانگ

برای سفر به این شهر به خاطر فاصله‌ی زمینی نسبتا دور از جاکارتا که حدود ۶ ساعت با قطار و ۱۰ ساعت با اتوبوس فاصله دارد و همچین با توجه به اینکه استفاده از کشتی و قایق نیز به خاطر فاصله زیاد معقول به نظر نمی رسد، هواپیما بهترین وسیله است. فرودگاه بین المللی احمد یانی در شهر سمارانگ روزانه پرواز‌هایی از جاکارتا و دیگر شهر‌های بزرگ اندونزی دارد.
بهترین وسیله برای گردش در شهر نیز مینی‌بوس‌ها هستند که به نقاط مختلف شهر تردد می‌کنند.

دیدنی‌های سمارانگ

فستیوال دوگ‌در: این فستیوال به طور سالانه و یک هفته قبل از ماه رمضان در شهر سمارانگ برگزار می‌شود.
مسجد بزرگ دماک: از قدیمی‌ترین مساجد اندونزی و نمونه‌ی بارزی از این بناها در اندونزی محسوب می‌شود که بر خلاف سایر مساجد مسلمانان و آسیای شرقی معماری متفاوتی دارد. به همین دلیل همواره توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند.
کلیسای بلندوک: کلیسای زیبای مسیحیان پروتستان و قدیمی‌ترین کلیسا در این استان است. این کلیسا به سبک باروک با خطوط و منحنی‌های پیچیده ساخته شده که در اندونزی نمونه‌های این سبک به ندرت دیده می‌شود.
بنای یادبود توگامودا: این بنای یادبود برای بزرگداشت آزادی‌خوا‌هان اندوزی که ۵ روز جنگ سنگینی با سربازان ژاپنی داشتند ساخته شده است.
معبد Sam Po Kong: حضور نسبتا گسترده چینی‌ها در این شهر، باعث شده معابد چینی نیز در شهر دیده شود. این معبد که قدیمی‌ترین معبد چینی منطقه است، توسط کاشف مسلمان چینی ساخته شده و معماری چینی آن جالب توجه است.
میدان Simpang Lima: ‏میدانی بزرگ است که مجموعه بزرگ سینمایی شهر و همینطور مرکز خرید بزرگی در آن قرار داشته و به همین سبب بسیار شلوغ و پر تردد است.
این میدان در زمان تسلط هلند بر این منطقه، میدان اصلی شهر و محل اصلی خرید به حساب می‌آمد و امروزه قلب سمارانگ شناخته می‌شود.
محله چینی‌‌ها: محله‌ی چینی‌‌های سمارانگ پر از مغازه‌‌های متنوع مواد غذایی و رستوران‌‌های چینی و همینطور فروشگاه‌‌های اسباب و لوازم و پوشاک متنوع با قیمت مناسب است. از این رو بین ا‌هالی شهر نیز طرفداران بسیاری دارد.
دریاچه Rawa Pening: دریاچه‌ای کم عمق ولی زیبا و با مناظری منحصربفرد که رو به خشکی می‌رود ولی هنوز هم بسیاری از گردشگران را جذب خود می‌کند.
در این شهر موزه‌هایی همچون موری که موزه اسناد اندونزی است، موزه رانگو واریستو که آثار فرهنگی و هنری را در خود جای داده است و موزه ماندالا بهاکتی که موزه‌ای جنگی است نیز برای بازدید گردشگران وجود دارد. در سمارانگ پارک‌های آبی و اماکن تفریحی برای ورزش‌های آبی و باغ وحش و بسیاری تفریحگاه‌های دیگر برای لذت بردن از سفر به این شهر وجود دارد.

تاریخچه سمارانگ

این شهر در دوره هلندی‌ها مهمترین شهر بندری بوده و همچون دیگر شهر‌های این کشور ساختمان‌های قدیمی متعلق به این دوره را به یادگار دارد. موزه اسناد ملی اندونزی که در سمارانگ قرار دارد حدود ۱۲۰۰ سند تاریخی از دوره‌های گذشته را در خود جای داده است. بنا‌هایی همچون لاوانگ سویو (به معنی هزاران در) که در زمان هلندی‌ها به عنوان ستاد مرکزی راه آهن محلی این شهر بوده اکنون برای بازدید عموم باز هستند.

جغرافیا و طبیعت سمارانگ

شهر سمارانگ که در سواحل شمالی جزیره جاوا قرار گرفته آب و هوایی گرم و مرطوب دارد. این شهر با داشتن آب و هوایی استوایی به دو فصل مرطوب و خشک تقسیم می‌شود اما حتی در فصل‌های خشک نیز بارندگی در این شهر متوقف نمی‌شود. در شرق و غرب این شهر دو آب‌راهی برای کنترل سیل وجود دارد که در زمان هلندی‌ها ساخته شده است.

غذا و رستوران در سمارانگ

اگر به سمارانگ سفر کردید فراموش نکنید که باندنگ پرستو را امتحان کنید. این غذا از شیر ماهی و به روش خاصی تهیه می‌شود و در سمارانگ بسیار معروف است. دکه‌های غذا‌های خیابانی نیز در اطراف شهر به وفور دیده می‌شوند که بیشتر آن‌ها فقط عصر‌ها کار می‌کنند.

نام‌های دیگر: 
Semarang

افزودن دیدگاه جدید