جوهُر بَهرو

توضیح اولیه: 
«جوهر بهرو» (به اختصار JB) مرکز ایالتی به نام «جوهر» در جنوب مالزی است که به دروازه ورود به سنگاپور نیز معروف می‌باشد و از نظر صنعتی، علی‌الخصوص صنعت الکترونیک و پتروشیمی و کشتی‌سازی، نقش مهمی در اقتصاد مالزی ایفا می‌کند.
متن اصلی: 

بسیاری از شهروندان «جوهر بهرو» در سنگاپور مشغول به کارند و ارتباط تنگاتنگی بین این شهر و کشور همسایه برقرار است. ارزش بالای دلار سنگاپور نسبت به رینگت سبب شده تا مالایی‌ها کار در سنگاپور را ترجیح دهند و در عوض سنگاپوری‌ها برای خرید به این شهر سفر کنند. تقریبا نیمی از جمعیت این شهر یک و نیم میلیون نفری نژلد مالایی، ۳۴ درصد چینی، ۹ درصد هندی و بقیه از سایر نژادها هستند.

سفر به جوهَر بَهرو

 • هواپیما: فرودگاه بین المللی سنای یا سلطان اسماعیل در ۳۵ کیلومتری شمال شرقی شهر قرار داشته و پروازهای مستقیمی به شرق و غرب کشور دارد. این فرودگاه دارای رستوران، فروشگاه و اینترنت وایرلس رایگان می‌باشد. برای رفتن به این فرودگاه از داخل شهر و یا برعکس اتوبوسهای سریع السیری بنام شاتل برقرار شده است. همینطور اتوبوس‌های عادی نیز در این مسیر حرکت میکنند. تاکسی ها نیز دیگر گزینه مسافران هستند که مسیر بین فرودگاه و شهر را نیم ساعته طی میکنند.
 • اتوبوس: با توجه به نزدیکی این شهر و مرز سنگاپور، می توان از طریق اتوبوس بین این دو سفر نمود.
 • قطار: ترن های MRT از طریق سنگاپور به سمت این شهر حرکت می‌کنند که در صورت حضور در سنگاپور می‌توانید از این طریق نیز به سمت جوهر بهرو حرکت کنید.
 • دریا: اغلب مسافرت‌های دریایی این شهر از طریق ایستگاه دریایی قایق های تندرو (ترمینال The ZON) که در دو کیلومتری شمال جاده شهر قرار دارد، صورت می‌گیرد. این قایق‌ها به جزیره ریائوی اندونزی سفر می‌کنند.

گردش در جوهر بهرو

 • تاکسی: تاکسی ها در این شهر وسیله‌ای ارزان‌قیمت برای گشت و گذار در شهر به حساب می‌آیند. توجه داشته باشید که رانندگان حتما تاکسی‌متر را روشن کرده باشند در غیر اینصورت به آنها هشدار بدهید تا کرایه بیشتری از شما طلب نکنند.
 • اتوبوس: با توجه به اینکه این شهر فاقد خطوط ریلی است، بیشترین حجم نقل و انتقال مسافران داخل شهری بر عهده‌ی اتوبوس هاست. اصلی‌ترین ایستگاه در میدان  Jalan Wong قرار دارد. از این ایستگاه تقریبا می شود برای هر مسیری، اتوبوسی پیدا کرد.

دیدنی‌های جوهَر بَهرو

 • ساختمان سلطان ابراهیم: این بنای آجری ساخت سال ۱۹۴۱ بالای بوکیت تامبالان قرار دارد و به عنوان ساختمانی اداری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. معماری این بنا ترکیبی از معماری بریتانیایی، مالایی و اسلامی ست.
 • مسجد سلطان ابوبکر: مسجدی زیبا که در سال ۱۹۰۰ با تلفیقی از معماری شمال آفریقا و معماری سبک ویکتوریا بنا شده و به علت استفاده از سنگ‌های مرمر سفید رنگ‌نمای باشکوهی یافته است. سلطان ابوبکر نام پدر سلطان ابراهیم - موسس این بنا - است.
 • قصر سلطان ابوبکر: این موزه/قصر در یک و نیم کیلومتری غرب جاده شهر و در طول Jalan Tun Doktor Ismail  قرار دارد. بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی به سبب وجود باغ و معماری زیبای قصر و نیز برگزاری جشن‌های رسمی از این محل دیدن می‌کنند.
 • Istana Bukit Serene: برجی سنگی با ارتفاع ۳۲ متر که محل اقامت سلطان جوهر بوده است. این بنا در سال ۱۹۳۲ ساخته شده و امکان ورود به داخل آن در حال حاضر میسر نیست.
 • Roufo Gumiao: معبدی چینی که در سال ۱۸۷۰ بوسیله جامعه‌ی چینی‌های ساکن شهر بنا شده است.
 • از دیگر دیدنی‌های این شهر می‌توان به باغ وحش‌های دانگا ورلد، جوهر بهرو و سالنگ، دهکده ارکید، پارک‌های دانگا ورلد و تامان میردکا اشاره نمود.

طبیعت و جغرافیای جوهر بهرو

این شهر ۱۸۵ کیلومتری مربعی در جنوبی‌ترین نقطه مالزی و در کنار تنگه جوهر یا تبرائو که حد فاصل بین مالزی و سنگاپور است، بنا شده است. این شهر، ساحلی طولانی داشته و از نظر گونه‌های زیستی بسیار غنی است. وجود رودهایی مانند سونگای جوهر و سونگای پولای از دیگر ویژگی‌های طبیعی این منطقه است.
آب و هوای این شهر، استوایی بوده و بین ۲۰ الی ۳۳ درجه متغیر است. تابستان‌های گرم و نسبتا خشک و زمستان‌هایی معتدل ولی پرباران از خصوصیات آب و هوایی این منطقه است.

خلاصه‌ای از تاریخ جوهر بهرو

جوهر بهرو در سال ۱۸۵۵ توسط حاکم منطقه جوهر بنیان‌گذاری شد. در آن زمان این شهر دهکده‌ای کوچک بود که ماهیگیران در آن سکنی گزیده بودند تا اینکه در زمان حکمرانی ابوبکر این منطقه به سرعت توسعه یافت. بناهایی چون مسجد و قصر ابوبکر، بازار ایستانا و بازار مینتری در آن زمان ساخته شده‌اند.
گذرگاه مشهور بین این شهر و سنگاپور در سال ۱۹۲۳ تکمیل شد. این گذرگاه که خط ریلی و نیز جاده‌ای دارد، نقشی اساسی در اقتصاد و صنعت توریسم این شهر برجای گذاشته است. زمان جنگ دوم جهانی این شهر توسط قوای ژاپنی تسخیر شد ولی بعد از جنگ دوباره تحت حاکمیت مالزی قرار گرفت. توسعه زیرساخت‌های این شهر در دهه ۶۰ و ۷۰ و ساخت صنایع سنگین و سبک سرعت بیشتری به خود گرفت و در دهه نود به عنوان شهری بزرگ در مالزی شناخته شد.

خرید در جوهر بهرو

این شهر مملو از فروشگاه‌های متنوعی است که اغلب اجناس آنها از طریق سنگاپور تأمین می‌شوند ولی قیمت پایین‌تری نسبت به بازار سنگاپور دارند. اغلب این فروشگاه‌ها در مرکز شهر بنا شده‌اند ولی در گوشه و کنار شهر می‌توان انواع خرده فروشی‌های بزرگ را پیدا کرد.

چند مجتمع تجاری و فروشگاه در جوهر بهرو

 • مجتمع JARO: در این مجتمع که مرکز صنایع دستی شهر است، وسایل دست‌سازی چون کیف و کفش و عروسک و ... بفروش می‌رسد. JARO  یک بنیاد خیریه برای افرد معلول است.
 • مجتمع KSL: بخشی از یک هتل بوده و جزء بزرگترین فروشگاه‌های شهر محسوب می‌شود که دارای بیش از ۳۵۰ مغازه و همینطور رستوران و کافه است.
 • میدان شهر: در این محل ۲۷۰ فروشگاه کوچک با ۵۰ کافه رستوران قرار دارد و با توجه به موقعیت آن، قابل دسترس ترین فروشگاه شهر است. وجود اینترنت وایرلس رایگان از خصوصیات ساختمان‌های عمومی این منطقه است.
 • مجتمع The Scandalist: محلی برای خرید لباس، کیف و جواهرات مد روز با قیمت هایی ارزان. دیدن از بازار توصیه میشود حتی  اگر خریدی انجام ندهید

غذا در جوهر بهرو

آشپزی این شهر ترکیبی از آشپزی مالایی، هندی و چینی است که به رنگارنگی و طعم‌های مختلف خود می‌بالد. مهم‌ترین ویژگی غذاهای این منطقه را می‌توان ارزانی آنها دانست بطوری که قیمت‌ها در آنسوی مرز و در سنگاپور تا دوبرابر بیشتر می‌شوند.
سریع‌ترین و ارزان‌ترین راه غذاخوردن در شهر نیز مراجعه به فروشندگان دوره‌گردی است که رستورانی کوچک در ون یا وسیله‌ای شبیه آن برای خود دست و پا کرده‌اند. برخی از این فروشندگان از دیگر رستوران‌های شهر معروف‌ترند مانند تپیان تبارائو که غذاهای دریایی بسیار لذیذی ارائه می‌کند.

امنیت و سلامت در جوهر بهرو

نرخ جرم و جنایت در این شهر بالاتر از سایر شهرهای مالزی است بنابراین بهتر است نکات ایمنی و احتیاطات لازم را همواره رعایت کنید. بطور مثال از بردن کیف دستی هنگام گردش در شهر خودداری کنید. از پاسپورت و سایر مدارک خود حتما مواظبت کنید. از گردش در بیرون شهر و به تنهایی جدا خودداری نمایید و بعد از تاریکی هوا سعی کنید سریعا به محل اقامت خود بازگردید.
از نظر بهداشتی وضعیت این شهر مناسب بوده و هیچ بیماری واگیرداری در سال‌های اخیر مشاهده نشده است. با این حال رعایت موارد بهداشتی و نیز دقت در وضعیت بهداشتی اماکن فروش نوشیدنی و غذا، مخصوصا دوره گردها می‌توان ضامن سلامتی شما باشد.

منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام‌های دیگر: 
Johor Bahru
JB

افزودن دیدگاه جدید