کوتاکینابالو

توضیح اولیه: 
«کوتا کینابالو» مرکز ایالت «صباح» در جزیره «بورنئو» واقع در شرق شبه‌جزیره مالزی و در ساحل شمالی غربی بورنئو در کناره دریای چین جنوبی قرار دارد.
متن اصلی: 

این شهر قبلا «جسلتون» نامیده می‌شد، اما پس از خروج نیروهای انگلیسی از آن و استقلال مالزی، به سبب وجود کوههای «کینابالو» در شرق آن، «کوتا کینابالو» نامیده شده و به طور مخفف KK صدا زده می‌شود.
این شهر تقریبا نیم‌میلیون نفری بزرگترین شهر ایالت صباح (ششمین شهر بزرگ مالزی) و همینطور اصلی‌ترین دروازه ورودی به جزیره بورنئو است و به علت مهاجرت اقوام مختلفی از کشورهایی چون چین، هند، کره، فیلیپین، برونئی و ... فرهنگی متنوع و چند مذهبی دارد.

سفر به کوتاکینابالو

هواپیما: فرودگاه بین المللی kk به عنوان دومین فرودگاه شلوغ مالزی در ۷ کیلومتری مرکز شهر قرار داشته و اصلی‌ترین ترمینال ورودی به ایالت محسوب می‌شود. علاوه بر پروازهای داخلی، پروازهای بین المللی از کشورهایی چون برونئی، فیلیپین، هنگ‌کنگ، اندونزی و تایوان نیز به این فرودگاه صورت می‌گیرد.
برای رفت و آمد بین فرودگاه و شهر می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس یا تاکسی استفاده کنید.

گردش در کوتاکینابالو

 • پیاده روی: با توجه به کوچکی شهر می توان پای پیاده در شهر به گشت و گذار پرداخت.
 • تاکسی: تاکسی‌ها در همه جای شهر پیدا می‌شوند ولی ارزان‌ترین سفر حدود ۱۰ رینگت خرج برمیدارد. البته حتماً قبل از سوارشدن در مورد کرایه با راننده صحبت کنید.
 • اتوبوس و مینی‌بوس نیز برای سفر به حومه و برخی نقاط دوردست شهر مانند فرودگاه وجود دارد منتها همگی در ایستگاه واواسان توقف می‌کنند و داخل شهر ایستگاهی ندارند.
 • کشتی و قایق: برای سفر به برخی جزایر نزدیک واقع در پارک ملی تانکو عبدالله از این وسایل استفاده می‌کنند.

دیدنی‌های کوتاکینابالو

 • دهکده ماری‌ماری: یکی از جذاب‌ترین و در حقیقت مهم‌ترین جاذبه گردشگری این شهر و شاید کل جزیره بورنئو است. تورهای به مقصد این دهکده بسیار پرطرفدار و جذاب‌ هستند.
 • مسجد شهر: این مسجد که در ۴ کیلومتری شمال شهر واقع است، چهار مناره و یک گبند داشته و با داشتن منظره‌ی زیبایی از دریای چین جنوبی، یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر محسوب می‌شود. این بنای زیبا در سال ۲۰۰۰ تکمیل گشته و ظرفیت بیش از ۱۲۰۰۰ نمازگزار را داراست.
 • باغ ارکید DeVilla: باغی پر از انواع مختلف گلهای ارکید که در ۶ کیلومتری شهر قرار دارد و برای علاقه‌مندان طبیعت بسیار جذاب خواهد بود.
 • آبشار کیانسام: آبشاری کوچک در ۴۰۰ متری دهکده ماری‌ماری که براحتی قابل دسترسی است. شنا در این محل بسیار لذت بخش است مخصوصا بعد از خاتمه تور دهکده ماری‌ماری.
 • برج ساعت اتکینسون: این برج در سال ۱۹۰۲ به افتخار اولین افسر منصوب ناحیه یعنی جورج اتکینسون ساخته شده است. وی در سن ۲۸ سالگی به علت بیماری درگذشت.
 • ساحل تانجونگ آرو: شلوغ ترین ساحل شهر است مخصوصا اواخر هر هفته که خانواده های بسیاری برای تفریح به آنجا می روند.
 • پارک دریایی تانکو عبدالرحمن: این پارک ملی مجموعه‌ای از ۵ جزیره کوچک نزدیک ساحل شهر است و از طریق قایق‌های تندرو در عرض حداکثر نیم ساعت می توان به آنها سفر نمود.
 • ساحل شمالی: در این ناحیه می توان مناظر طبیعی دست نخورده‌ و زیبایی چون سواحل دالیت و کارامبونای و دریاچه‌ای کوچک که از بهم پیوستن دو رودخانه در محل بوجود آمده را مشاهده نمود. همچنین می‌توان در این منطقه رستورانی که غذاهای دریایی سرو می‌کند هم پیدا کرد که طرفداران بسیاری دارد. امکان انجام ورزش‌های آبی و ساحلی نیز فراهم آمده و می‌توان قایق‌های موتوری را جهت گردش در رودخانه اجاره نمود.

طبیعت و جغرافیای کوتاکینابالو

کوتا کینابالو از یک سمت در ساحل دریای چین جنوبی و از سمت دیگر بوسیله‌ی سلسله کوه‌های کراک محصور است. پنج جزیره از سمت ساحل نیز در مقابل شهر قرار دارند که مجموعاً پارک ملی تانکو عبدالرحمن (اولین نخست وزیر کشور مستق مالزی) را تشکیل می‌دهند.
آب و هوای این شهر استوایی و با دمایی تقریبا ثابت در طی سال بوده متوسط دمای هوای آن حداکثر ۳۰ درجه و حداقل ۲۲ درجه است.

خلاصه‌ای از تاریخ کوتاکینابالو

در سال ۱۸۰۰ کمپانی بریتانیایی بورنئوی شمالی شروع به ایجاد بناهایی درخلیج جزیره گایا نمود تا از آنها به عنوان سکونت‌گاه استفاده شود. در این خلیج البته گروهی از بومیان نیز ساکن بودند که این سکونت‌گاه‌ها در سال ۱۸۹۷ توسط آزادی‌خواهان جزیره نابود شد.
بعدها مسئولان کمپانی فوق بعد از یک جا‌به‌جایی ناموفق تصمیم گرفتند سکونت‌گاه‌ها را به ساحل مقال گایا یعنی کوتا کینابالا که البته در آن زمان Api-Api  نامیده میشد، منتقل کنند. در سال ۱۸۹۹ بسیاری از ساختمان‌های اداری و مسکونی این شهر تکمیل شده و چارلز جسل ریاست این منطقه را بر عهده گرفت. این شهر طی جنگ دوم جهانی به شدت تخریب شد بطوریکه تنها سه ساختمان آن پابرجا مانده بودند.

خرید

برخی بازارهای مهم کوتاکینابالو

 • بازار صنایع دستی شهر(بازار فیلیپینیو): بازاری که محصولات دست‌ساز زینتی ساخته شده از صدف‌های دریایی و چوب بسیاری دارد. برخی کالاهای این بازار از کشورهای نزدیکی چون فیلیپین و اندونزی و همینطور استرالیا وارد شده است.
 • یکشنبه بازار خیابان گایا: این بازار هر یکشنبه از صبح برپا شده و فروشندگان محصولات متنوعی چون انواع پوشاک و صنایع دستی و زیورآلات و ... عرضه می‌کنند.
 • هایپرمارکت یک بورنئو: بزرگترین فروشگاه ایالت صباح که در فاصله‌ی ۲۰ دقیقه‌ای از مرکز شهر قرار دارد.
 • سوریا صباح: جدیدترین و مدرن‌ترین فروشگاه ایالت محسوب می‌شود و غذاخوری طبقه چهارم آن با منظره‌ای زیبا به سمت دریا از جاهایی است که حتما باید آن را دید.

‏غذا در کوتاکینابالو

آشپزی این شهر ترکیبی از آشپزی مردم چینی، برونئی، فیلیپینی و اروپایی است. بنابراین فرهنگ‌های مختلف در آشپزی آن دخالت داشته‌اند و رنج وسیعی از غذاها را می توان مشاهده کرد. با توجه با ساحلی بودن این شهر، غذاهای دریای از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند و در همه رستوران‌های شهر عرضه می شوند.
معروف‌ترین محل شهر برای صرف شام میدان سیدکو است چراکه تنوع غذایی در این محل بسیار بالاست.

امنیت و سلامت در کوتاکینابالو

نرخ جرم و جنایت در این شهر از بسیاری از شهرهای مالزی کمتر است، و معمولا شب‌های آن نیز امنیت مناسبی دارد، اگرچه رعایت احتیاط همیشه لازم است.

منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام‌های دیگر: 
Kota Kinabalu

افزودن دیدگاه جدید