بودانات

توضیح اولیه: 

«بودانات» یا «بودا» شهرکی در 7 کیلومتری شرق کاتماندو است که بزرگترین معبد بودائیان جهان در آن قرار دارد. این معبد در قرن پنجم بعد از میلاد بنا شده و گنبدی بزرگ دارد. بودانات برای قرن‌ها، یکی از مهم‌ترین زیارتگاه‌های بودائیان بوده و هرساله صدهاهزار زائر به آن سفر می‌کنند. همینطور به سبب قرار گرفتن در مسیر مسافران نپال و تبت به محلی برای استراحت آنها تبدیل شده بود.

متن اصلی: 
بودانات در نپال
جمعیت بودانات پس از هجوم مردم تبعیدی تبت به سبب تهاجم نظامی چین به آن منطقه، رشد انفجاری یافت و باعث ساخته‌شدن حدود ۵۰ معبد دیگر در همین ناحیه گردید. همچنین معبد بودا در سال ۱۹۷۹ به فهرست میراث جهانی یونسکو راه یافته و امروزه در کنار معبد سوآیام‌بانات جزو پربازدیدترین مناطق توریستی نزدیک به کاتماندو بشمار می‌روند.
فرهنگ عمومی مردم منطقه، هیمالیایی و همینطور تبتی و تاثیرپذیر از فرهنگ «شرپاها» است بطوریکه ساعت کاری همه رستوران‌ها و همینطور تاکسی‌ها ساعت ۸ شب تمام می‌شود. بنابراین دقت داشته باشید که وقت خود را تنظیم کنید.

سفر به بودانات

از داخل شهر کاتماندو می‌توانید با گرفتن تاکسی عازم این منطقه شوید. همینطور می‌توانید از اتوبوس‌ها و نیز ون‌هایی که به سمت بودانات حرکت می‌کنند استفاده کنید که ارزان‌تر هستند ولی درعین حال شلوغ‌تر و کندتر.
از فرودگاه کاتماندو نیز می‌توانید با گرفتن تاکسی مستقیما به بودانات سفر کنید.

بودانات در نپال

گردش در بودانات

معابد این شهرک آنقدر نزدیک هم هستند که نیازی به وسیله نقلیه نباشد، با این حال می‌توان از تاکسی‌ها نیز استفاده نمود.

دیدنی‌های بودانات

  • معبد بودا: اولین و شاید قدیمی‌ترین معبد منطقه است که گفته می‌شود به سال ۶۰۰ بعد از میلاد بنا شده. البته معماری فعلی به قرن چهاردم و پس از غارت آن توسط مغول‌ها برمی‌گردد.نیز یکی از مهم‌ترین اماکن مذهبی بودائیان تبت است که گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند. این گنبد بزرگ و ۳۶ متری در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده و اهمیت مذهبی و گردشگری بسیاری را داراست.
  • معبد شی‌چن: مکانی بزرگ و زیبا در شمال معبد بوداست که توسط تبتی‌ها بنا شده و از آن برای عبادت و مدیتیشن استفاده می‌کنند. رستورانی نیز در نزدیک این محل وجود دارد.

معبد در نپال

  • معبد کوپان: در این معبد نزدیک ۴۰۰ راهب زندگی می‌کنند. در صورت تمایل می‌توانید از آموزش‌های مدیتیشن و تمرکز حواس این معبد استفاده کنید.
  • معبد درانگو: محل زندگی ۲۵۰ راهب است که مشغول تحصیل اصول برهمایی و نیز خواندن و نوشتن به زبان انگلیسی و تبتی هستند. بسیاری از دانش‌آموزان این معبد سن کمی داشته و از روستاهای دوردست به آن مراجعه کرده‌اند.
منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام‌های دیگر: 
Boudhanath

دیدگاه‌ها

تصویر anymouse

فرق اینجا با "لومبینی" چیه؟ لومبینی شهریه که بودا توش به دنیا اومده. آیا بودانات نام دیگه لومبینی هستش؟

افزودن دیدگاه جدید