باگویو

توضیح اولیه: 
«باگویو» (باگیو) یکی از شهرهای جزیره «لوزون» است و آب و هوا و طبیعت آن با دیگر شهرهای فیلیپین متفاوت است. باگویو به خاطر قرار گرفتن در نقاط کوهستانی و مرتفع و داشتن ارتفاع بیشتر از سطح دریا که منجر به داشتن آب و هوایی خنک نسبت به دیگر نقاط فیلیپین می‌شود، پایتخت تابستانی فیلیپین نام گرفته است.
متن اصلی: 

باگویو در بخش شمالی جزیره «لوزون» واقع شده است و مرکز کسب و کار و تجارت و همچنین مرکز آموزش در بخش شمالی جزیره لوزون است. مردم ساکن در باگویو را مهاجرانی تشکیل می دهند که از نقاط مختلف فیلیپین به این شهر آمده‌اند. بخش قابل توجه‌ای از جمعیت این شهر نیز مهاجرانی از خارج از مرزهای فیلیپین شکل داده‌اند که حضور آنها تنوع زیادی در بعد فرهنگی برای این شهر به ارمغان آورده است. جوان بودن جمعیت ساکن باگویو باعث متمایز شدن چهره این شهر نسبت به دیگر شهرهای فیلیپین شده است.

سفر به باگویو

اتوبوس

متداول‌ترین و همچنین مقرون به صرفه ترین راه برای سفر از مبدا مترو مانیل به باگویو اتوبوس است. چند خط اتوبوس در مسیر بین این دو شهر تردد می‌کنند که به طور معمول پیمودن این مسیر با اتوبوس حدود ۵ تا ۷ ساعت به طول می‌انجامد.
شرکت Victory Liner اتوبوس‌های زیادی را از ترمینال اصلی Monumento در شهر کالوکان، کابائو روانه باگویو می‌کند. این اتوبوس‌ها اغلب مدرن هستند و به خنک‌کننده مجهزند. یکی از مشکلات آن‌ها برای گردشگران خارجی، اندازه صندلی آنهاست که متناسب مردم فیلیپین ساخته شده و افراد بلند قد را با مشکل مواجه می‌کند.
شرکت Dagupan Bus نیز اتوبوس‌هایی را از ترمینال کابائو در مسیر مانیل-باگویو در برخی ساعات روانه می‌کند.
شرکت Partas Bus خط اتوبوسی برای شمال دارد که این اتوبوس ساعت ۵ عصر در فرودگاه «کلارک» توقف می‌کند. این اتوبوس به سمت «سیسون» حرکت می‌کند. پس از رسیدن به سیسون که حدود ۳ ساعت به طول می‌انجامد می‌توانید با اتوبوس‌های Victory Liner به سمت باگویو حرکت کنید. اتوبوس‌های Victory Liner برای شام در رستوران توقف می کنند. پس بهتر است در آنجا منتظر این اتوبوس‌ها باشید.
از شهرهای دیگر لوزن همچون آنجلس، La Union و ویگان نیز روزانه و معمولا چندین اتوبوس در روز به مقصد باگویو حرکت می‌کنند.

هواپیما

برخلاف گذشته Sky Pasada دیگر پروازی به مقصد باگویو ارائه نمی‌دهد و به نظر می‌رسد تنها  با هواپیماهای خصوصی می‌توان به شهر باگویو پرواز کرد.

گردش در باگویو

جیپ: در شهر باگویو نیز مانند مانیل جیپنی‌ها از وسایل نقلیه‌ای هستند که در مسیرهای متعددی از درون شهر و اطراف آن رفت و آمد می‌کنند.
تاکسی: تردد با تاکسی معمولا برای گردشگران راحت‌تر از تردد با جیپ است. تاکسی در شهر باگویو به وفور یافت می‌شود، اما در مناطق اطراف شهر و یا مناطقی که از مرکز شهر دورترند پیدا کردن تاکسی معمولا دشوار است.
ماشین: چندین شرکت کرایه ماشین در باگویو وجود دارد که برای کرایه دادن ماشین نیاز به داشتن گواهینامه بین‌المللی دارند. کرایه کردن ماشین به خصوص برای گردش در اطراف شهر ایده‌ی خوبی است.

دیدنی‌های باگویو

پارک برنهام: این پارک که در مرکز شهر باگویو قرار دارد با داشتن یک دریاچه برای قایقرانی و فضای سبز بسیار زیبا برای گردش و پیاده روی، از معروف‌ترین جاذبه‌های توریستی شهر باگویو است.
کاخ(مانسیون): این عمارت محل سکونت تابستانی و کار رئیس جمهور فیلیپین در فصل گرم سال بوده است. دروازه های اصلی این کاخ، دقیقا شبیه به دروازه های کاخ باکینگهام در لندن است. این کاخ درست در بالای پله‌های سنگی قرار دارد.
غار لوردس: این غار که از مکان‌های مقدس مسیحیان کاتولیک است در بخش غربی شهر و در بالای تپه‌ی بلندی قرار دارد. برای رسیدن به غار و دیدن مجسمه حضرت مریم در بالای تپه باید از ۲۵۶ پله بالا بروید و یا اینکه با یک وسیله نقلیه سبک از جاده‌ای آسفالت که باریک و پر پیچ و خم است و شیب‌های نسبتا تندی دارد عبور کنید.
مزارع توت فرنگی: هوای خنک شهر باگویو، امکان کشت توت فرنگی و بسیاری دیگر از میوه‌ها که در دیگر نقاط فیلیپین امکان‌پذیر نیست را ممکن می‌سازد. برای رسیدن به مزارع توت فرنگی خارج از شهر می‌توانید سوار جیپنی شوید که تقریبا کرایه‌ای حدود ۱۲ پزو دارد. چیدن توت فرنگی در این مزارع آزاد است به شرطی که پول آن که معمولا به ازای هر کیلو محاسبه می‌شود پرداخت شود.
کلیسای ناقوس(bell) : این کلیسا که در نقاط مرکزی شهر و در مسیر جاده‌ای به شهر La Trinidad Benguet قرار گرفته است، با معابد و باغ های چشم نواز از دیگر جاذبه‌های گردشگری شهر باگویوست. در داخل محوطه طاق ها و ساختمان هایی مزین به پرچم ها، ناقوس ها و اژدها ها به طور پیچیده ای طراحی شده است.
کلیسای بزرگ باگویو: کلیسایی بزرگ با مناره های مخروطی زیبا، که در قلب شهر باگویو قرار گرفته است. از جاده Session و با پیاده‌روی و بالارفتن از حدود ۱۰۰ پله به این کلیسا که در بالای تپه‌ای در این شهر قرار دارد، می‌رسید. نمای صورتی رنگ، پنجره‌هایی به شکل گل رز و برج‌های دوقلوی ناقوس کلیسا چهره‌ای خاص به این کلیسا داده و آن را از دیگر کلیساهای فیلیپین متمایز می‌کند.
پارک رایت: این پارک به واسطه داشتن اسب و فضایی برای اسب سواری شهرت یافته است.
اردوگاه جان های: این اردوگاه در گذشته محلی برای استراحت و تولید تجهیزات برای سربازان سازمان دفاع آمریکا بوده است. زمین ۶۹۰ هکتاری این اردوگاه در سال ۱۹۹۱ به دولت فیلیپین برگردانده شد و در اختیار اداره توریسم این کشور قرار گرفت. پیش از بازگرداندان این اردوگاه به دولت فیلیپین، این اردوگاه ۲۹۰ اتاق کاملا مبله به شکل های خوابگاه های کوچک، دوبلکس، آپارتمان و ... داشت که در قسمت های مختلف اردوگاه قرار داشتند. از دیگر بخش های این اردوگاه به زمین گلف آن می توان اشاره کرد که از بهترین زمین های گلف در فیلیپین است.
خیابان session: این خیابان شاهراه اصلی شهر باگویو و مرکز تجاری آن است. در این خیابان فروشگاه‌های بزرگ، هتل، رستوران، بانک، سینما و بازار‌هایی قرار دارند.

تاریخچه باگویو

شهر باگویو حدود سال ۱۹۰۰ توسط آمریکایی‌ها در مکان دهکده ایبالوی ساخته شد. این شهر تنها پایگاه کوهستانی آمریکایی‌ها در آسیا بود که به خاطر داشتن ارتفاع زیاد از سطح دریا و هوایی خنک پناهگاهی برای تابستان محسوب می‌شد. زلزله شدید سال ۱۹۰۰ که جزیره لوزون را با شدتی برابر یا ۷.۸  ریشتر لرزداند خسارات شدیدی به شهر وارد کرد و بیشتر قسمت‌های شهر در اثر این زلزله ویران شد. برخی از ساختمان‌های ویران شده در همان محل قبلی یا در نزدیکی محل قبلی مجددا ساخته شدند. شهر باگویو با کمک دولت فیلیپین و همچنین با یاری سازمان‌هایی از کشورهای مختلف همچون ژاپن و سنگاپور و برخی کشورهای دیگر بازسازی شد.

جغرافیا و طبیعت باگویو

این شهر در دامنه‌های کوه «کوردیلرا» واقع شده و قرارگرفتن در ارتفاع ۵ هزار متری از سطح دریا، آب و هوایی سرد و خنک را برای این شهر به ارمغان آورده است. هوای این شهر در طول سال به دو فصل خشک و مرطوب تقسیم می‌شود که از ماه‌های نوامبر تا اواخر آوریل فصل خشک و از می تا اکتبر نیز فصل مرطوب سال است. سردترین ماه‌های سال از نوامبر تا فوریه است و بارش باران در فصل مرطوب معمولا بسیار شدید است. هوای باگویو اغلب حدود ۸ تا ۱۰ درجه از میانگین دیگر شهر های فیلیپین سردتر است و به ندرت پیش می‌آید که این شهر دمای ۲۶ درجه را تجربه کند اگرچه به دلیل تحولات صنعتی اخیر بسیاری از درختان کاج در باگویو قطع شده اند و این شهر دیگر به خنکی گذشته نیست.

خرید در باگویو

بازار عمومی باگویو از جمله محل‌های دیدنی باگویو است. این بازار که انواع مختلفی از سوغاتی‌های مخصوص شهر باگویو را عرضه می‌کند در انتهای پایینی خیابان Session قرار دارد. در این بازار مواد غذایی بسیاری از جمله سبزی تازه، انواع مربا، توتون خشک شده یافت می‌شود. در این بازار صنایع دستی بومی همچون انواع سبد، جواهرات دست‌ساز و کنده‌کاری‌های چوبی نیز به چشم می‌خورد.
دستمال سرهای مخصوص این منطقه از دیگر مواردی ست که در باگویو می‌توان خرید. لوازم تزئینی دست‌ساز و بافتنی، صنایع چوبی و قالیچه و برخی صنایع بافتنی دیگر، از کالاهایی ست که در باگویو مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد.

غذا و رستوران در باگویو

همچون دیگر نقاط فیلیپین رستوران و فست فود بسیاری در باگویو وجود دارد. بسیاری از غذاهای محلی و آشپزی این شهر از دوره‌ی زندگی قبلیه‌ای بومیان ساکن در کوهستان‌های مرکزی «کوردیلرا» به جای مانده است.
پینکپیکان: این غذای پر طرفدار در باگویو،  شامل مرغ کامل کباب شده است که همراه با بوک چوی، ایتاگ و سایوت، که نوعی کدوی محلی ست سرو می‌شود.
کینتومان: این غذا نوعی برنج قرمز رنگ است که معمولا توسط بومیان قبیله ایتوگون در کوه‌های اطراف باگویو کاشته می شود. بومیان این منطقه معتقدند که این برنج که در رنگ قهوه ای و سیاه نیز وجود دارد از برنج سفید سالم تر است.

منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام‌های دیگر: 
باگیو
Baguio

افزودن دیدگاه جدید