سیبو

توضیح اولیه: 

«سیبو» شهری بندری در فیلیپین و مرکز استانی به همین نام می‌باشد. این شهر که در بخش شرقی جزیره سیبو قرار گرفته دومین کلانشهر فیلیپین است. سیبو اولین منزلگاه اسپانیایی‌ها و همچنین قدیمی‌ترین شهر در فیلیپین است. این بندر مرکز حمل و نقل دریایی در فیلیپین است و اغلب شرکت‌های حمل و نقل دریایی در این شهر قرار دارند.

متن اصلی: 

سیبو با داشتن بزرگترین مرکز حمل و نقل دریایی و دومین مرکز حمل و نقل هوایی در فیلیپین از شهرهایی است که همواره مورد علاقه‌ی گردشگران بوده است. سواحل شنی سیبو که بسیار از آنها دست‌نخورده باقی مانده‌اند و بناهای تاریخی که نشان از گذشته تاریخی این شهر دارد از جاذبه های سیبو به شمار می‌رود.

سفر به سیبو

هواپیما

فرودگاه بین‌المللی «سیبو-ماکتان» در شهر سیبو جایگزین بسیار مناسبی برای فرودگاه بین‌المللی و شلوغ شهر مانیل است و کنترل گذرنامه و بار در این فرودگاه بسیار سریع صورت می‌گیرد. در این فرودگاه روزانه پروازهایی از کره، سنگاپور و هنگ‌کنگ به زمین می‌نشیند و پروازهایی به ژاپن، قطر، مالزی، تایوان و چین نیز دارد. علاوه بر این، این فرودگاه پروازهای چارتر فصلی به کشورهایی نظیر روسیه، چین و آمریکا و برخی کشورهای دیگر نیز دارد.
پروازهای داخلی بسیاری نیز روزانه در این فرودگاه صورت می‌گیرد که بسیاری از شهرهای فیلیپین را دربر میگیرد و باعث شده این فرودگاه به بزرگترین فرودگاه خارج از مانیل تبدیل گردد. معمولا در روز بیش از بیست پرواز بین دو شهر سیبو و مانیل انجام می شود.

کشتی

پر رفت و آمدترین مرکز حمل و نقل دریایی داخلی در فیلیپین در شهر سیبو قرار گرفته است. حدود هشتاد درصد از کشتی‌های مسافربری کشور در شهر سیبو قرار دارند و بزرگترین خطوط حمل و نقل دریایی فیلیپین WG&A، Sulpicio Lines، Trans-Asia، George & Peter Lines و Lorenzo Shipping Lines نام دارند که مقر آنها در سیبو ست. کشتی های مسافربری بزرگ که ظرفیتی حدود دو تا چهار هزار نفر دارند معمولا در مسیر شهرهایی که فاصله ای زیادی با سیبو دارند،  مانند مانیل، داوائو، بوتوان، زامبونگا و کاگایان، و کشتی‌های مسافربری کوچکتر در مسافت‌های نزدیکتر تردد می‌کنند.

گردش در سیبو و اطراف آن

جیپ

برای تردد در سیبو همانند ساکنان محلی، می‌توان از جیپ استفاده کرد. متاسفانه برای برنامه عبور و مرور آنها وبسایتی وجود ندارد اما شما می‌توانید از مردم سوال کنید یا مسیرهای نوشته شده روی آنها را ببینید. این جیپ‌ها شبانه‌روزی هستند و بیشتر مناطق شهر را تحت پوشش دارند و برای مناطق درون شهری کرایه‌ای حدود ۸ پزو دارند. کرایه را علاوه بر راننده به دیگر مسافران دهید و از آنها خواهش کنید که آن را به راننده بدهند. پرداخت کرایه از طریق مسافران امری عادی در جیپ‌هاست.
مراقب باشید که هیچ‌گاه بیرون از جیپ بسیار نزدیک به افراد نایستید زیرا موقعیت مناسبی را برای جیب‌بر‌ها فراهم می‌کنید.

اتوبوس

اگرچه اتوبوس نیز برای تردد در دسترس است اما بیشتر آنها در مسیر بین شمال تا جنوب تردد می‌کنند. خطوط اتوبوس رانی Ceres از دیگر خطوط اتوبوسرانی که اغلب خصوصی و کوچکتر هستند ایمن‌تر به نظر می‌رسد.

تاکسی

در سیبو در نقاط مختلف شهر تاکسی به وفور دیده می‌شوند. همانند بسیاری از کشورهای دیگر گرفتن اضافه کرایه توسط راننده تاکسی‌ها محتمل است. اغلب مسیرهای درون شهری کرایه‌ای کمتر از ۱۰۰ پزو دارند و مسیر از فرودگاه تا بیشتر نقاط مرکزی شهر نیز، کرایه حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰  پزو است که میزان آن بستگی به این دارد که شما سوار تاکسی های زرد شده باشید یا تاکسی های سفید. کرایه تاکسی های سفید کمتر از تاکسی های زرد است. برای مسیرهای کوتاه حتما پول خرد(۲۰ و ۵۰ پزو) همراه خود داشته باشید زیرا بیشتر راننده ها پول خرد ندارند و یا ادعا می‌کنند که ندارند. هنگام سوار شدن به تاکسی دقت کنید تاکسی‌متر روشن باشد. عدم استفاده از تاکسی‌متر غیرقانونی است و شما می‌توانید به مقامات محلی گزارش دهید.

دیدنی‌های سیبو

کلیسای بزرگ سنت نینو: بنایی بسیار قدیمی که تاریخ تاسیس آن حدود سال ۱۵۶۵ است. مجسمه‌ی «سنت نینو» به عنوان  قدیمی‌ترین اثر مذهبی در فیلیپین در این کلیسا قرار دارد. در این موزه برخی لباس‌ها و جواهرات «سنت نینو» به نمایش گذاشته شده است.
سنت کولون: قدیمی‌ترین خیابان در فیلیپین، با ساختمان‌های زیبای قدیمی که به زمان آمریکایی‌ها برمیگردد. این خیابان شب‌ها به بازار دستفروش‌ها تغییر چهره می‌دهد.
قلعه سن پدرو: این قلعه در طول دوره‌ی حکومت اسپانیایی‌ها یکی از پادگان‌های نظامی آنها بوده است. موزه‌ی این بنا، ویرانه‌ها و گنج‌های کشتی‌های غرق شده را در خود جای داده است. این منطقه به تازگی بازسازی شده و بازار روبازی در ورودی آن ایجاد شده است.
صلیب مقدس: ساختمانی هشت ضلعی که با نقاشی یک صلیب چوبی بزرگ تزئین شده است که یادبود کشورگشای پرتغالی، «فرنیناند ماژلان» است، کسی که یک صلیب چوبی برای تغییر دین ساکنان بومی به مسیحیت نصب کرده بود.
موزه کازا گوروردو: عمارت اسپانیایی که تقریبا از چوب ساخته شده و درمیان یک باغ تزئین شده قرار گرفته است و تا کنون به خوبی از آن مراقبت شده است. طبقه پایین شامل مجموعه‌ای از ابزارهای قدیمی است و طبقه بالا که جذابیت بیشتری دارد محل زندگی سابق خانواده «گوروردو» بوده است. آشپزخانه‌ی این مجموعه نیز دربردارنده مجموعه‌ای از ظروف و وسایل آشپزی قدیمی است.
معبد استانی: این معبد در شب زیبایی بی‌نظیری دارد و بزرگترین معبد در فیلیپین است. طراحی اصلی آن نمونه‌ای کوچک از کاخ سفید است که در زمان حضور آمریکایی‌ها در این کشور ساخته شده است.
جزیره Olango: این جزیره بیشترین گونه پرنده‌های مهاجر را در خود جای داده است. مهاجرت پرندگان از سیبری، شمال چین و ژاپن آغاز می‌شود. با پیش بینی زمستان سرد و کمبود مواد غذایی، این پرندگان تا استرالیا و زلاند نو پرواز می‌کنند. این مهاجرت معمولا به عنوان مهاجرت جنوبی نامیده می‌شود.
جزیره ماکتان: در کنار داشتن سواحل زیبای شنهای سفید، دروازه‌ای به «ویسایاس» و «میندانائو» است. این منطقه تفریحگاهی بین‌المللی در مرکز «ویسایاس» است.
غواصی: در اطراف شهر سیبو در قسمت‌های متنوعی، از صخره های مرجانی گرفته تا ویرانه های کشتی ها برای غواصی وجود دارد. همچنین این محل از ارزان‌ترین مکان‌ها برای دریافت گواهینامه «غواصی آب‌های باز» است.
از دیگر دیدنی‌های شهر سیبو می‌توان به موزه استانی سیبو، آبشار «سانتا روزا»، کوه Manghilaw، و بسیاری مناظر طبیعی و تاریخی دیگر اشاره کرد.

تاریخچه سیبو

فردیناند ماژلان، اکتشاف‌گر پرتغالی اولین خارجی بود که وارد سیبو شد. او مدتی بعد کشته شد و همراهان او سیبو را ترک کردند. پس از آن اسپانیایی‌ها به این شهر وارد شدند و توانستند رابطه‌ای مسالمت‌آمیز با ساکنان برقرار کنند. حضور اسپانیایی‌ها در این بندر باعث شد این شهر به عنوان شهری امن برای رفت و آمد کشتی‌ها  شناخته شود. بناهای تاریخی بسیار که به جای‌مانده از آن دوران است، گویای قدمت این شهر تاریخی است.

خرید در سیبو

مراکز خرید و فروشگاه‌های بسیاری در شهر سیبو قرار گرفته است و علاوه بر فروش کالاهای مدرن غربی، فروشگاهای محلی نیز در کنار آنها وجود دارند. از مراکز خرید شناخته شده در سیبو دو مرکز خرید بسیار بزرگ و پرزرق و برق آیالا و SM City در قلب شهر سیبو هستند. مرکز خرید بسیار بزرگ آیالا، که یک فروشگاه بسیار بزرگ، دو سوپرمارکت، سینما و رستوران ها و مغازه های بسیاری دارد همواره از مراکز مورد علاقه گردشگران بوده است. علاوه بر این مراکز بسیار بزرگ مراکز دیگری مثل Country Mall، بازار رابینسون، Mango Square   و ... نیز در بخش های مختلف شهر وجود دارند. برای خرید خواروبار، سوپر مارکت مترو در مرکز خرید آیلا گزینه مناسبی ست.

غذا و رستوران در سیبو

از جنبه‌های قابل توجه برای گردشگران در شهر سیبو،  وفور انواع مختلف غذا و رستوران است. همچنین غذاهای خیابانی در این شهر بسیار ارزان است. شهر سیبو انواع مختلف رستوران از جمله چینی، ژاپنی، کره‌ای و ... و همینطور رستوران‌های محلی را در خود جای داده است. اما حقیقت این است که کیفیت غذاهای سیبو چندان خوب نیست و  سیبو به خاطر غذاهایش نمی‌تواند مقصد مسافران باشد.

  • پیتزای آلبرتو: پیتزای محلی نازک، خوب و مقرون به صرفه ای دارد.
  • Ang Manok ni Señor Pedro: در درست کردن Lechon Manok یا جوجه برشته که از غذاهای مورد علاقه مردم محلی ست، منحصر به فرد است.
  • Bens Lechon: دارای شعبه هایی در بازار بندری ماکتان یا فرودگاه Rd، پارک ماندائو و همچنین سوپرمارکت طلای سفید می‌باشد. این رستوران به خاطر Lechon های محلی مخصوص سیبو معروف شده است.
  • Hola Espanol: رستورانی با آشپزی اسپانیایی در فیلیپین، در این رستوران غذای پائلا نگرا و دیگر انواع پائلا را امتحان کنید.
  • لارزین باربکیو: از بهترین و ارزان‌ترین رستوران ها در شهر است. وعده‌های غذایی این باربکیو کوچک هستند و شما می‌توانید دسر هم سفارش دهید. انواع مختلف باربکیوهای محلی را امتحان کنید.
  • کافه مون: رستورانی محلی که در تراس بازار آیلا قرار دارد که محیطی مکزیکی دارد و غذاهای مکزیکی منحصر به فرد دارد. البته منوی گسترده با غذاهای متنوعی دارد.
  • کیک و دسر Leonas: فروشگاه کیک و شیرینی پزی با چندین مغازه در سیبو. در این مغازه کیک موزی همراه با گردو را امتحان کنید.
  • Dessert Factory: رستورانی با انواع دسر ها در مرکز خرید آیالا در سیبو.
  • شیرینی‌پزی La Fortuna: در این شیرینی‌پزی حتما «ماسی» را امتحان کنید. نوعی شیرینی چینی-فیلیپینی که از آجیل خرد شده و شکر که در خمیر برنج پیچیده شده است درست می‌شود. این شیرینی برعکس بقیه محصولات آنها که ممکن است چندان با ذائقه شما جور نباشد، بسیار خوشمزه است.
  • La Marea: شیرینی‌پزی‌ای که کیک‌های خوشمزه‌ای دارد.

امنیت و سلامت در سیبو

با وجود فقر رایج در شهر و قوانین آزادی که برای حمل اسلحه وجود دارد، سیبو نسبتا شهر امنی است و جرائم خشونت آمیز به خصوص در رابطه با گردشگران، به ندرت اتفاق می افتد.
مهمترین دغدغه‌ی ناامنی در این شهر جیب‌برها هستند به خصوص وقتی در مرکز شهر هستید یا سوار جیپ‌ها شده‌اید باید بیشتر مراقب باشید. اغلب جیب‌برها بچه‌های نوجوان هستند زیرا در قوانین فیلیپین آنها به خاطر سرقت‌های کوچک و جیب‌بری به زندان نمی‌افتند.
بخش‌های مرکزی شهر به خصوص قسمت‌های حوالی خیابان کولون که مردم بی‌خانمان در آن زندگی می‌کنند، در شب چندان امن نیستند.

منابع و اطلاعات بیشتر: 
ویکی‌پدیا: 
نام‌های دیگر: 
Cebu

افزودن دیدگاه جدید