بوسان

توضیح اولیه: 

بوسان یا پوسان شهری در جنوب شرقی استان Gyeongsang در جنوب کشور کره است. بوسان به خاطر سواحل طولانی، آب‌های گرم معدنی، محیط طبیعی و زیبا و نیز فستیوال بین‌المللی فیلم خود شناخته می‌شود و به همین هر فصول مختلف سال گردشگران بسیاری جذب این شهر می‌شوند.

متن اصلی: 

بوسان  با داشتن جمعیتی بیش از ۳.۵ میلیون نفر، دومین شهر بزرگ کره‌جنوبی و بزرگترین بندر این کشور محسوب می‌شود.همینطور برگزاری بازی‌های آسیایی ۲۰۰۲، جام جهانی فوتبال ۲۰۰۵ و اجلاس‌های سیاسی متعددی همچون اجلاس سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا-اقیانوسیه‌ی اپک در سال ۲۰۰۵ بر آوازه‌ی این شهر در منطقه و جهان افزوده است.
بندر بوسان از اصلی‌ترین شاهراه‌های تزانیتی و گردشگری کره جنوبی و پنجاهمین بندر بزرگ دنیا از نظر حجم بار ورودی و خروجی به شمار می‌رود. همینطور طولانی‌ترین رودخانه کره‌جنوبی در این شهر جاری است و یکی از بزرگترین فروشگاه‌های جهان در آن قرار دارد.

سفر به بوسان

هواپیما

فرودگاه بین‌المللی Gimhae در Gangseo-gu شهر بوسان به عنوان سومین فرودگاه بزرگ کره‌جنوبی نقش مهمی در ترسانزیت مسافر و بار به این کشور ایفا می‌کند.
این فرودگاه دارای چندین ترمینال جداگانه برای پروازهای داخلی و خارجی است که امکانات زیادی برای هرکدام تدارک دیده شده است.
برای رفت و آمد بین این فرودگاه و شهر، وسایل نقلیه متنوعی وجود دارد. خط ریلی بوسان-Gimhae که به مترو شماره این شهر متصل می‌شود سریع‌ترین روش حمل و نقل است. با این حال سرویس‌های اتوبوسی لیموزین و عادی و تاکسی‌های متعدد برای سفر به شهر در اطراف فرودگاه قابل مشاهده‌اند.

قطار

بوسان بوسیله‌ی شبکه ریلی سراسری کره‌جنوبی به اغلب شهرهای این کشور متصل شده است.
دو ایستگاه مشهور در این شهر وجود دارد که اولی ایستگاه بوسان در نزدیکی محله‌ی چینی‌ها قرار داشته و بسیاری از بلیط‌های ارزان قیمت را می‌توان خریداری نمود. این ایستگاه در شب‌ها نسبت به دیگر مناطق بوسان که از نظر امنیتی بسیار مطمئن و در حد بالایی هستند، امنیت پایین‌تری دارد.
ایستگاه Gupo کوچکتر از ایستگاه بوسان است و البته خلوت‌تر. با این حال بلیط سفر ریلی از این ایستگاه به سئول ارزان‌تر تمام می‌شود!

اتومبیل

بوسان با سه بزرگراه به شهرهای اطراف خود متصل شده است که عبارتند از بزرگراه Gyeongbu از دائجون و دائگو، بزرگراه دیگری نیز بین دائگو و بوسان وجود دارد و بزرگراه سومی به نام Namhae که شهر گوانگجوی این کشور را به بوسان متصل می‌کند.

اتوبوس

تقریبا از تمام شهرهای این کشور می‌توان با اتوبوس به بوسان سفر نمود. این شهر دارای دو ترمینال مسافربری بین شهری است. همینطور از فرودگاه بوسان نیز می‌توان با اتوبوس به شهرهای مجاور سفر نمود.

راه دریایی

بین بوسان و ژاپن سرویس قایق‌های تندروی مسافری برقرار است. بدین منظور می‌توانید به ترمینال بین‌المللی دریایی این شهر مراجعه کنید.
به طور مثال سفر دریایی به شهر اوزاکای ژاپن حدود ۱۹ ساعت طول می‌کشد. کشتی دریایی کروز این مسیر بسیار راحت بوده و دارای امکانات فراوانی است.
البته نزدیک‌ترین خشکی ژاپن به بوسان یعنی جزیره‌ی Tsushima تنها یک ساعت و چهل دقیقه از بوسان مسافت دارد. این جزیره از بوسان قابل مشاهده است.

گشت و گذار در بوسان

جهت استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی در شهر بوسان بهتر است از کارت اعتباری ویژه به نام Hanaro استفاده کنید که بوسیله‌ی آن می‌توانید کرایه‌ی خدمات مترو، تاکسی، اتوبوس‌های شهری و خط ریلی بین فرودگاه و شهر را پرداخت نمایید. استفاده از این کارت باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود.

مترو

متروی بوسان با چهار خط بیشتر نقاط مهم شهر را به یکدیگر متصل نموده است. تنها مشکل احتمالی برای استفاده از این خطوط شباهت بسیار زیاد اسامی ایستگاه‌هاست که در صورت عدم دقت لازم دچار دردسر خواهید شد!

تاکسی

همانند اغلب شهرهای بزرگ دنیا، تاکسی‌ها را می‌توانید در جای‌جای شهر پیدا کنید. در بوسان تاکسی‌ها از تاکسی‌متر استفاده می‌کنند به این نحو که برای دو کیلومتر اول ۲۸۰۰ وون کره باید بپردازید و پس از آن به ازای هر ۱۴۳ متر یکصد وون به مبلغ اضافه می‌شود.
تاکسی‌هایی به نام Mobeom هم هستند که مبلغ ورودی آنها بسیار بیشتر و در حدود ۴۵۰۰ وون کره است.
اغلب رانندگان به زبان انگلیسی آشنایی ندارند. اطراف فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های قطار مراقب رانندگانی که درخواست مبلغ ورودی بسیار بالا می‌کنند باشید. در صورت مواجهه با این قبیل افراد سراغ تاکسی بعدی بروید.

اتوبوس

سیستم اتوبوس‌رانی بوسان پیشرفته و وسیع است و اغلب نقاط شهر را پوشش می‌دهد.به همین علت مردم زیادی از این سیستم استفاده می‌کنند که سبب ازدحام جمعیت در ساعات شلوغ روز می‌شود.

دیدنی‌های بوسان

معبد Beomeosa: یکی از مشهورترین و مقدس‌ترین معابد بودایی کره است که قدمتی تاریخی داشته و داری چندین مجسمه و ستون‌های سنگی برجای مانده از قرون گذشته است.

معبد Haedong Yonggung: معبدی زیبا در نزدیکی دریا که پیوند مذهب و افسانه‌های دیرین کره‌ای را در جای جای آن می‌توانید مشاهده نمایید. زائران بسیاری برای شفای بیماری خود و کسب موفقیت از این معبد دیدار می‌کنند.

آبگرم Heosimcheong: یکی از بزرگترین مجتمع‌های آب گرم کره و منطقه جنوب آسیاست که امکانات بسیار فراوانی داشته و سالانه صدها هزار نفر را به سمت خود جذب می‌کند بطوریکه یکی از گردشگرپذیرترین اماکن بوسان به شمار می‌رود.

ساحل Gwangalli: ساحلی زیبا و پرطرفدار است که شن‌های نرم و امکانات رفاهی مناسبی را در اطراف خود دارد و میزبان بسیاری از مسابقات ورزشی محلی و بین‌المللی همچون مسابقات قایق‌رانی بادبانی المپیک ۱۹۸۸ بوده است.

جغرافیا و طبیعت بوسان

بوسان در جنوب شبه‌جزیره کره قرار دارد. این شهر بندری از دریا به ژاپن نزدیک است بطوریکه نزدیک‌ترین شهر کره به شش شهر بزرگ ژاپن محسوب می‌شود. شمال و غرب این شهر توسط کوه‌های نه چندان مرتفع احاطه شده و از جنوب و شرق به دریا می‌رسد.
این شهر در حقیقت در دلتای رود Nakdong گسترش یافته و مرتفع‌ترین کوه آن در شمال شهر قرار دارد.

آب و هوای این شهر همان آب و هوای نیمه گرمسیری مرطوب است با این تفاوت که کمی خنک‌تر می‌شود. شدت اختلاف دما در این شهر زیاد نیست و گرمای خیلی شدید یا سرمای سخت و خشنی را به سختی شاهد می‌شود.
البته طوفان‌های متعددی در تاریخ این شهر از سمت اقیانوس به آن هجوم آورده که برخی از آنها خسارات جانی و مالی فراوانی وارد آورده‌اند.
متوسط حداکثر دمای این شهر در طول سال به ۲۰ درجه سانتیگراد و متوسط حداقل دمای سال به ۱۲ درجه سانتیگراد می‌رسد. گرم‌ترین ماه‌های سال از ماه میْ تا اکتبر و سردترین ماه‌ها از دسامبر تا فوریه را شامل می‌شود.

تاریخچه بوسان

قرن‌های سوم و چهارم این منطقه با نام  Geochilsan‌-gun شناخته می‌شد که به معنی کوه‌های ناهموار است. این نام از کوه‌های اطراف این شهر به عاریت گرفته شده بود.
در سال ۷۵۷ میلادی نام شهر به Dongnae تغییر کرد و بعدها در اوائل قرن پانزدهم، دولت کره، بوسان را به عنوان بندری تجاری طراحی نمود تا تجارت با ژاپن را گسترش دهد تا اینکه با افزایش قدرت ژاپن سرانجام تمام کره توسط ژاپنی‌ها تسخیر شد.

ورود الکتریسیته به بوسان توسط ژاپنی‌ها در سال ۱۹۲۴ و احداث خط ترموای برقی نقطه‌ی عطفی در تاریخ این شهر می‌رود.    
در زمان جنگ دو کره نیز بوسان جزو دو شهری بود که هرگز به دست نیروهای ارتش کره‌ی شمالی نیفتاد و همین امر سبب ورود سیل مهاجران و آوارگان به این شهر شد. این شهر توسط نیروهای سازمان ملل و آمریکا محافظت میشد اگرچه از نظر تدافعی نیز وضعیت مناسبی داشت.
در سال ۱۹۶۳ بوسان به تنهایی به عنوان منطقه‌ی خودمختار یا خودگردان از استان Gyeongsang جدا شد و در سال ۱۹۹۵ به عنوان کلان‌شهر معرفی گردید.

خرید در بوسان

برای خرید پول کره می‌توانید به بانک‌های نزدیک Nampo-dong و Hauendae مثل بانک KB، بانک بوسان و بانک NH مراجعه کنید. البته خرید از طریق کارت‌های اعتباری همچون مسترکارت و ویزاکارت نیز ممکن است و همه‌ی ATM ها دارای زبان انگلیسی هستند.
نکته دیگر مربوط به سوپرمارکت‌های کره‌ای است. اقلامی که در این سوپرمارکت‌ها به فروش می‌رسند کاملا متفاوت از آن چیزی است که از یک سوپرمارکت انتظار دارید و غالبا هر سوپرمارکتی تنها کالاهای مخصوص خود را بفروش می‌رساند. خرید از این سوپرمارکت‌ها به علت اینکه نه از کیفیت وسایل آن می‌شود مطمئن بود و نه مواد اولیه آنها، چندان معقول نیست!

چندبازار مشهور بوسان

بازار ماهی‌های Jagalchi: در این بازار می‌توانید انواع ماهی‌ها و آبزیان دریایی را به صورت زنده مشاهده کنید. حتی اگر قصد خرید نداشته باشید، دیدن آبزیان مختلف جالب خواهد بود مخصوصا ساعات اولیه هر روز که صید‌های جدید به محل آورده می‌شود. رستورانی نیز در این بازار موجود است که می‌توانید غذاهای دریایی را بچشید.

مرکز تجاری Choryang: روبروی ایستگاه بوسان است که اغلب جنس‌های چینی و روسی را در آنجا بفروش می‌رسانند. چانه‌زنی یکی از اصول مهم خرید از این بازار است.

مرکز تجاری Seomyeon: یکی از شلوغ‌ترین مراکز تجاری شهر بوسان است که مردم بسیاری را برای خرید و تفریح به خود جذب می‌کند. وجود رستوران و مراکز تفریحی برای کودکان، بازار مخصوص بانوان و ارائه تخفیف‌های ویژه بر محبوبیت این مجتمع افزوده است.

غذا و رستورانبوسان شهری بندری است که غذاهای دریایی تازه و خوشمزه‌ای دارد. از جمله‌ی این غذاها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

Dong-nae pajeon: نوعی غذای دریایی است که با پنکیک پیاز سرو شده و غذای روتین بسیاری از رستوران‌های این شهر است.

سوپ Bokguk: نوعی سوپ که از ماهی بادکنکی تهیه می‌شود. این ماهی یکی از سمی‌ترین موجودات مهره‌دار کره زمین است ولی گویا سوپ‌ تهیه شده از گوشتش بسیار لذیذ می‌شود! ماهی بادکنکی در آبهای جنوبی ایران هم یافت می‌شود ولی بیشتر جنبه‌ی تزئینی پیدا کرده و در آکواریوم‌ها استفاده می‌شود. به هر صورت در بوسان می‌توانید طعم آن را هم بچشید.

امنیت و سلامت در بوسان

شماره تلفن‌های ضروری
پلیس: 112
آتش‌نشانی: 119
مرکز اطلاعات گردشگری: 0512538253

به طور کلی کشور کره جنوبی محیط شهری بسیار امن و ایمنی دارد، با این حال بوسان حتی امن‌تر از بسیاری از شهرهای این کشور محسوب می‌شود و نرخ جرم و جنایت در پایین‌ترین میزان خود قرار دارد. حتی شب‌های این شهر برای پیاده‌روی انفرادی نیز امن هستند.
مناطقی که احتمال خطر بیشتر است شامل ایستگاه‌های قطار و اتوبوس می‌شود. به هر صورت رعایت نکات امنیتی همواره تاکید می‌شود.
از نظربهداشتی نیز نگرانی خاصی در این شهر وجود ندارد.

منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام‌های دیگر: 
Pusan

افزودن دیدگاه جدید