آلانیا

توضیح اولیه: 

آلانیا در سواحل دریای مدیترانه جزء شلوغ‌ترین مناطق ترکیه از لحاظ حضور گردشگر محسوب شده و بسیاری از مردم بومی ترکیه نیز برای گذراندن تعطیلات آخر هفته یا سایر مناسبت‌ها به آن سفر می‌کنند.

متن اصلی: 

آلانیا یکی از شهرهای ساحلی ترکیه در سواحل زیبای دریای مدیترانه و نزدیک شهر بزرگتر آنتالیا است از شهرهای جنوب‌غربی ترکیه بوده و بدلیل سواحل زیبا و دیدنی‌اش مقصد بسیاری از گردشگران از سراسر جهان است. و درواقع با داشتن آب و هوای مطلوب و دلنشین مدیترانه‌ای با طبیعت زیبا و آرام‌بخش و همچنین آثار باستانی و تاریخی مربوط به حضور قبایل مختلف در طول تاریخ در این منطقه، آلانیا یکی از شهرهای توریستی ترکیه بحساب می‌آید.

سفر به آلانیا

نزدیکترین فرودگاه‌ها به شهر آلانیا عبارتند از فرودگاه بین‌المللی آنتالیا با ۲ ساعت فاصله و فرودگاه «قاضی پاشا» که حدود یک و نیم  ساعت  با مرکز شهر فاصله دارد. از هر دوی این فرودگاه‌ها می‌توان با اتوبوس به مرکز شهر آلانیا وارد شد. علاوه بر آن سرویس‌های مینی بوس(دولموش) نیز از فرودگاه به شهر وجود دارند.

گردش در آلانیا

برای گردش در داخل شهر آلانیا پیاده‌روی و قدم زدن بهترین گزینه است، بدلیل مناظر زیبا و ساحلی‌بودن شهر آلانیا، البته بجز ماه‌های بسیار گرم ژوئیه و آگوست که گرمای زیاد هوا به شما اجازه نمی‌دهد که براحتی و با خیال راحت در زیر نور آفتاب قدم بزنید. به همین دلیل می‌توانید از مینی‌بوس‌های موجود در داخل شهر استفاده کرده و براحتی به تمام نقاط شهر با کرایه بسیار کم بروید. در صورتیکه برای رسیدن به مقصد عجله داشتید نیز می‌توانید تاکسی بگیرید.

دیدنی‌های آلانیا

  •  ساحل آلانیا: ساحل زیبای آلانیا در امتداد دریای مدیترانه با بندر زیبای خود یکی از دیدنی‌های شهر است.
  • موزه آلانیا: این موزه تمامی آثار مربوط به تاریخچه دور و دراز شهر را در خود دارد که در ۵ کیلومتری آن می‌توانید خرابه‌های باقی‌مانده از دوره سلجوقیان را مشاهده کنید.
  • شهر قدیمی: قسمتی از شهر است که از دوره سلجوقی و عثمانی باقی مانده.
  • برج قرمز: دیوار سنگرمانندی است که با هدف مراقبت و محافظت از کشتی‌سازی سلجوقیان در زمان علاءالدین کی‌قباد در سال ۱۲۲۵ بدست ابوعلی ساخته شده است.

غارهای آلانیا

غار دیم: دومین غار بزرگ ترکیه است که عمری یک میلیون ساله دارد و بازدیدکنندگان بسیاری در طی سال به آن مراجعه می‌کنند. از این رو محیطی شلوغ و پر رفت و آمد را شاهد خواهید بود.
غار داملاتاش: غاری محبوب کسانی که بیماری تنفسی دارند! گفته می‌شود تنفس در هوای مرطوب و رادیواکتیویه این غار سبب بهبود تنفس در این نوع بیماران می‌شود.
غار چاتاک:این غار بعنوان یکی از اولین پناهگاههای بشر در این منطقه شناخته شده است. غار در منطقه چاتاک و در مرز بین شهر اوبا و روستای بادام آغاجی( ۱۵ کیلومتری آلانیا) قرار گرفته است.
غار آشیکلار(عشاق): یکی از غارهای معروف شهر آلانیاست.

طبیعت و جغرافیای آلانیا

بدلیل قرار گرفتن در سواحل دریای مدیترانه، آب و هوای آن مدیترانه‌ای با تابستان‌های طولانی و بسیار گرم و زمستان‌های معتدل و بارانی است. بدلیل قرار گرفتن کوه‌های «تاروس» در کنار شهر، بادهای سرد که از شمال می وزند به این شهر نمی‌رسند و به این ترتیب آلانیا ۸ ماه گرم و مناسب برای شنا کردن دارد.
گرم‌ترین ماه‌های سال که ژوئیه و آگوست است میانگین دمای هوا ۳۱ درجه می‌باشد.در زمستان آب و هوای معتدل با میانگین دمای ۱۵ تا ۱۷ درجه سانتیگراد دارد،  و سردترین حالت آن نیز با دمای ۷ تا ۹ درجه می‌باشد.
بهار و پاییز نیز که بهترین زمان سفر به این شهر هستند ، آب و هوای شهر بسیار معتدل و لذت‌بخش، با متوسط دمای ۱۸ تا ۲۰ درجه برای بهار و ۲۴ تا ۲۸ برای پاییز است. دیگر مزیت سفر به آلانیا در این فصل‌ها این است که از سیل عظیم توریست که در ماه‌های تابستان به این شهر می‌آیند بدور هستید  و از دیدنی‌های شهر  لذت بیشتری می‌برید.

تاریخچه آلانیا

یافته‌های باستان‌شناسان پیدایش شهر آلانیا را مربوط به زمان بسیار دوری نزدیک به ۲۰ هزار سال قبل از میلاد می دانند. دست‌نوشته‌ها و کتیبه‌های یافته‌شده در غاری در حومه شهر حضور یونانیان باستان در این منطقه را به ۴ قرن قبل از میلاد نسبت می‌دهد. بدلیل موقعیت استراتژیکی خوبی که آلانیا داشت و همچنین شرایط مساعد زندگی، در تمام طول تاریخ مورد توجه قبایل و حکومت‌های موجود در اطراف بوده‌است تا اینکه در حدود ۱۰۲ سال قبل از میلاد «جمهوری رم» به این منطقه وارد شده و قبایل «کلیکیایی» را شکست می‌دهند و آلانیا به رم و حکومت آن می‌پیوندد.
در حدود سال‌های ۴۰۴ تا ۴۰۸ بعد از میلاد با تضعیف و سقوط امپراطوری رم، شهر به دست بیزانس افتاد و در آن زمان تبدیل به یکی از مهم‌ترین شهرهای بیزانس شد اما حمله سلجوق ترک در سال ۱۰۷۱ شهر از دست بیزانس خارج شد و به حکومت سلجوقیان پیوست.
در سال ۱۴۲۷ «کارامانیدها» که تا آن زمان شهر را در دست داشتند، آلانیا را به ازای ۵۰۰۰ سکه به مملوک مصری فروختند تا سال ۱۴۷۱ که ژنرال «احمد پاشا» شهر را به دولت عثمانی تحویل داد و با تشکیل جمهوری ترکیه نیز شهر به این کشور پیوست.

خرید در آلانیا

از آنجاییکه آلانیا یک شهر توریستی است، علاوه بر واحد پول لیره، می‌توانید از یورو نیز استفاده کنید. در مغازه‌های این شهر به هنگام خرید حتما با فروشنده چانه بزنید، و مطمئن باشید که تلاش شما نتیجه می‌دهد و موفق به کاهش قیمت می‌شوید.

غذا و رستوان در آلانیا

شپیت

ورقه‌های نازک خمیر را روی ساجی که بر روی اجاق قرار گرفته می‌پزند، بعد روی یک طرف هر کدام از آنها بعد پخته‌شدن کره مالیده و یک لایه ماست چربی گرفته‌ی پخته‌شده می‌ریزند و لایه‌ی بعدی را نیز به همین ترتیب و تمامی لایه‌های خمیر را به این شکل روی هم قرار می‌دهند.

دومه آشی( آش گندم)

این غذا اغلب در زمان دروی گندم پخته می‌شود. تهیه آن بدین شکل است که گندم‌ها را شسته و آسیاب می‌کنند و در قابلمه تفت می‌دهند، در ظرفی دیگر پیاز را سرخ کرده و گندم تفت‌داده‌شده در روغن را به آن اضافه می‌کنند. غذا آماده خوردن است. این غذا در خارج از آلانیا به نام «کشکک» مشهور است.

بومبار دولماسی (دلمه)

برای تهیه این دلمه از روده‌ی بز که خوب تمیز شده و در داخل آرد نیز غلتانده شده استفاده می‌کنند. مواد داخل آن جگر، گوشت چرخ‌کرده، پیاز، جعفری و ادویه‌جات است.

امنیت و سلامت در آلانیا

  • هنگامی که می‌خواهید کرایه تاکسی را بدهید بسیار دقت کنید و حواستان به مقدار پولی که پرداخت می‌کنید باشد، چون اکثر راننده‌ها طوری تظاهر می‌کنند که شما پول کمی داده‌اید و باز از شما پول می‌خواهند.
  • آلانیا شهر مناسب و امنی برای مسافرت یک خانم به تنهایی یا حتی چند خانم نیست.
  • رانندگان در این شهر به علائم راهنمایی و رانندگی توجه چندانی ندارند، به همین دلیل هنگام عبور از خیابان بسیار محتاط باشید.
  • بدلیل جنگ داخلی در سوریه، اکثر مسافران به ترکیه نگران امنیت و سلامت خود هستند، ولی جای نگرانی نیست چون آلانیا و حتی آنتالیا با مرز سوریه در حدود ۸۰۰ کیلومتر و تقریبا ۱۲ تا ۱۸ ساعت فاصله دارند. بهمین دلیل وجود خطر بعید می‌نماید.
نام‌های دیگر: 
Alanya

افزودن دیدگاه جدید