سایت باستانی پرجه در ترکیه

short description: 
سایت باستانی پرجه در نزدیکی شهر آنتالیا قرار دارد.
Body: 
«پرجه» یا «پرژه» شهری باستانی در آناتولی ترکیه است که امروزه در استان آنتالیا و جنوب‌غربی ساحل مدیترانه (۱۸ کیلومتری شرق آنتالیا و ۲ کیلومتری شمال دهکده آکسو) قرار دارد. این سایت تاریخی که از خرابه‌های بناهای باستانی تشکیل شده وسعتی نزدیک به ۱۵ کیلومتر داشته و قدمت دژ آن به عصر برنز می‌رسد.

این شهر به دلیل پرستش آرتمیس، ایزدبانوی شکار، که خرابه‌های معبدش را همچنان می‌توان در خارج از شهر مشاهده نمود شناخته می‌شود. به افتخار این ایزدبانو که همیشه با تیروکمان دیده می‌شود، سالانه جشنی برپا می‌شد.
از دیگر دلایل شهرت این شهر می توان به بازدید این شهر توسط سنت پائول از این شهر در طی سفر خود، در سال ۴۶ پس از میلاد اشاره کرد.

شهر پرژه در زمان حکمرانی کنستانتین یکم، در قرن چهارم میلادی، از نظر مذهبی شهری مهم محسوب می‌شد و این ویژگی را برای دو قرن حفظ کرد. این شهر باستانی درحال حاضر بیشتر محل حضور گردشگران و علاقمندان تاریخ باستان است.

نخستین کاوش‌های باستان‌شناسی در این شهر در سال ۱۹۴۶ توسط دانشگاه استانبول صورت گرفت که منجر به کشف معبد آرتمیس، تئاتر، استادیوم، کلیسا و ... شد.

آثار باقی‌مانده از تئاتر این شهر، متشکل از سه بخش جایگاه تماشاگران با ۱۹ ردیف صندلی در پایین و ۲۳ ردیف در سطح بالایی، ارکستر و ۵۲ متر سن و یا صحنه اجرا می‌باشد.

"آگورا" که در شهرسازی یونان باستان مرکز تجاری و بازرگانی شهر تلقی می‌شد، دارای گذرگاه‌هایی پوشیده از موزائیک بوده، با ۷۶ مترمربع وسعت به صورت مدور در مرکز شهر ایجاد شده بود.

از دیگر آثار این شهر می‌توان به نکروپولیس (قبرستان‌های باستانی که دارای آرامگاه‌هایی برجسته هستند، همانند نقش رستم)، دروازه‌ها، دیوارها، حمام‌های رومی  و ... اشاره کرد.
نشانی: 
دهکده Aksu
هزینه ورودیه: 
15TL
منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام های دیگر: 
سایت باستانی Perg
سایت باستانی پرژه

افزودن دیدگاه جدید