سایت باستانی ساگالاسوس در ترکیه

short description: 
ساگالاسوس یک سایت تاریخی در نزدیکی آنتالیا است.
Body: 
«ساگالاسوس»، سایتی تاریخی در جنوب غربی ترکیه و در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از شمال آنتالیا است که در زمان امپراطوری روم به عنوان اولین شهر استان «پیسیدیا» شناخته می‌شد. این شهر یکی از ثروتمندترین شهرهایی بود که اسکندر در مسیر خود به سمت پارس فتح کرد. وجود چندین دریاچه و کوهستان وسیع در این ناحیه آن را به «سرزمین دریاچه‌ها» را مشهور ساخته است. باستان‌شناسان معتقدند این شهر تا قرن هفتم میلادی نیز پابرجا بوده است و زلزله‌ای که در اواسط این قرن اتفاق می‌افتد، ساکنین این شهر را به مناطق دیگر کوچ می‌دهد.

کاوش‌های باستان‌شناسی در این شهر از سال ۱۹۹۰ پی گرفته شده است و تاکنون علاوه بر عمارت‌های بزرگ و کوچک، موفق به کشف تندیس شخصیت‌های تاریخی مهمی ازجمله مارکوس اورلیوس و همسرش ملکه فوستینا شده‌اند.

مارکوس اورلیوس آنتونیوس، آخرین فرد از پنج امپراتور خوب روم باستان بود که به دلیل اندیشه‌های خاص خود و تألیف آن‌ها در قالب کتاب، به عنوان یکی از فلاسفه رواقی شناخته می‌شود. تصویر این پادشاه در فیلم گلادیاتور (سال ۲۰۰۰) و با بازی ریچارد هریس به نمایش درآمده است.
گفتنی است وزن تندیس ملکه فوستینا، همسر مارکوس اورلیوس که پس از مرگ به وی مقام الهی داده شد، چیزی در حدود ۳۰۰ کیلوگرم می‌باشد.

این سایت تاریخی در هفت کیلومتری شهر «آغلاسان» ترکیه قرار دارد، از این رو گردشگران برای بازدید از آن، به این شهر سفر می‌کنند. مسیر شهر تا سایت تاریخی با استفاده از تاکسی یا مینی‌بوس قابل پیمودن است. با این حال بسیاری از گردشگران ترجیح می‌دهند مسیر پردرخت و زیبای آن را علیرغم شیب تند برخی نقاط با پای پیاده طی کنند.نشانی: 
حدود 100 کیلومتری شمال شهر آنتالیا و 30 کیلومتری شهرهای اسپارتا و بوردور
ساعات بازدید: 
از 7:30 صبح تا ساعت 18 به جز تابستان ها که تا ساعت 19 بازدید برای عموم باز است.
منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام های دیگر: 
سایت باستانی Sagalassos

افزودن دیدگاه جدید