مسجد ایاصوفیه در استانبول

short description: 
مسجد ایاصوفیه از نمادهای استانبول به شمار می‌رود و در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.
Body: 

ایاصوفیهمسجد ایاصوفیه دیرزمانی کلیسای جامع ارتدوکس بوده است که در دوره امپراتوری بیزانس به سال ۵۳۲ میلادی و بنا به دستور امپراتور کنستانتین اول ساخته شده و بعدها در قرن ۶ میلادی توسط «جاستنیانوس» مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت.

پس از فتح استانبول، سلطان محمد دوم دستور داد کلیسای ایاصوفیه را به مسجد تبدیل کنند. سلیمان اول نیز دستور داد نقاشی‌ها و نگارگری‌های داخل ایاصوفیه را بپوشانند تا نماز جمعه در آنجا خوانده شود اما پس از اعلام حکومت جمهوری در ترکیه و به قدرت رسیدن آتاترک، ایاصوفیه به موزه تبدیل شده و تا امروز نیز به همین شکل باقی‌مانده‌است.
این بنای باشکوه بارها در طی تاریخ بر اثر جنگ ها و شورش‌ها و نیز وقوع زلزله فروریخته و سپس تعمیر و بازسازی شده است.

ایاصوفیه نمونه و نماد معماری بیزانس محسوب شده و برای ۱۰۰۰ سال بزرگترین کلیسای جامع جهان مسیحیت محسوب می‌شد تا اینکه جای خود را به کلیسای جامع «سویل» در اسپانیا داد. این بنا مستطیلی شکل با گنبدی بزرگ در وسط و حدود ۴۰ پنجره چوبی در اطراف طاق‌ها به جهت تامین روشنایی ساخته شده و پنج آرامگاه مربوط به سلاطین عثمانی و اعضای خانواده‌هایشان نیز در آن قرار دارد که در موزه‌ی این مسجد به همراه وسایل و البسه یافته شده آنها به نمایش عمومی درآمده‌اند.
مسجد ایاصوفیه در سال ۱۹۸۵ به فهرست میراث جهانی یونسکو راه یافته است. این مسجد با شکوه در قسمت اروپایی استانبول، در قسمت تاریخی شهر یا منطقه سلطان احمد و نزدیک قصر توپکاپی قرار دارد. فاصله این بنا از فرودگاه استانبول حدود ۲۰ کیلومتر بوده و بازدید از آن به جز روزهای دوشنبه برای عموم آزاد است. همچنین در روز اول ماه رمضان و عید قربان تعطیل است.
برای سفر به این منطقه می‌توانید از مترو یا خطوط ترموا استفاده کنید که نزدیک‌ترین ایستگاه ترموا، ایستگاه سلطان احمد در نزدیکی این مسجد قرار دارد.

نشانی: 
Ayasofya Meydanı, Sultanahmet Fatih/İSTANBUL
ساعات بازدید: 
اول اکتبر تا 15 آوریل: ساعت 9 تا 17 --- از 15 آوریل تا اول اکتبر: ساعت 9 تا 19
هزینه ورودیه: 
25TL
منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام های دیگر: 
Hagia Sophia

افزودن دیدگاه جدید