مارماریس

توضیح اولیه: 

«مارماریس» شهری ساحلی است که در استان «موغلا» و در جنوب‌غربی‌ترین نقطه‌ی ترکیه واقع شده است. این شهر توریستی جمعیتی حدود سی هزار نفری دارد که در ایام گردشگر پذیر سال، چندین برابر (بیش از ده برابر) می‌شود. احاطه‌شدن با ساحلی زیبا و رشته‌کوه‌هایی مرتفع این شهر را یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری ترکیه نموده است به طوری که به آن جواهر ترکیه نیز می‌گویند.

متن اصلی: 

وجود دو لنگرگاه اصلی و بنادر متعدد تفریحی و تجاری و نزدیکی به جزیره یونانی «رودز» این شهر را محلی برای کشتیرانی و غواصی و همینطور بازی‌های آبی نموده است. مهم‌ترین درآمد این شهر از صنعت توریسم است، در حالی که در سال‌های قبل از رشد این صنعت، مردم از طریق کشاورزی و ماهی‌گیری امرار معاش می‌کردند.  هنوز هم تعدادی از دهکده‌های ماهی‌گیری متعلق به قبل از دهه ۸۰ و قبل از توسعه جهشی این شهر باقی مانده است.

آب و هوای مارماریس

مارماریس تابستانی گرم و شرجی و زمستانی خنک و بارانی دارد. بین ماه‌های اردیبهشت و مهرماه به ندرت بارانی می‌بارد. مگر رگبارهای پراکنده و دمای هوا بالاتر از ۲۵ درجه سانتی‌گراد و گاهی بالاتر از ۴۰ درجه است. هوای این شهر در اواخر پاییز و کل زمستان بسیار مطبوع و معتدل است و می‌توان شنا نیز کرد.
بدین جهت بهترین زمان سال برای رفتن به مارماریس از اواخر پاییز تا ماه اول بهار محسوب می‌شود.

تاریخچه مارماریس

اگرچه تاریخ پدید‌آمدن این شهر چندان مشخص نیست اما در قرن ۶ پیش از میلاد به نام «فیسکوس» شناخته شده و بخشی از تمدن «کاریا» محسوب می‌شد. بر طبق تاریخ «هرودت»، قلعه‌ای متعلق به سال ۳۰۰۰ پیش از میلاد در این شهر وجود داشته است.
تمدن «کاریا» توسط اسکندر مقدونی مورد هجوم قرار گرفته و محاصره شد. زمانی که مردم فهمیدند دیگر توان استقامت ندارند، اشیاء با‌ارزش خود را سوزانده و از قلعه به سمت تپه ها فرار کردند. بعد از فتح شهر خرابی‌های قلعه که از نظر مهاجمان بسیار استراتژیک و حیاتی می‌نمود، بازسازی گردید.
نام مارماریس برگرفته از دو واژه‌ی ترکی مرمر و یونانی مارمارون (سنگ مرمر) است که اشاره به وجود منابع غنی مرمر این منطقه و نقش مهم بندر شهر دارد.

دیدنی‌های مارماریس

ساحل مارماریس: بهترین مکان شهر برای شنا و غواصی و همینطور گذران اوقات و تماشای غروب بسیار زیبای خورشید است.
ساحل ایجملر:ایجملر ساحلی زیبا در ۸ کیلومتری شهر مارماریس است که شنا و قایق‌سواری  در آن بسیار پرطرفدار است.
بازار بزرگ: بازار مارماریس بهترین محل برای خرید لباس هایی با مارک اصلی و قیمت مناسب است.
قایق های تفریحی: قایق‌های تفریحی کرایه‌ای برای گشت و گذار در دریا و یا سفر به شهرهای نزدیک با همه امکانات و مواد غذایی لازم و همه طول روز با قیمتی حدود  ۲۵TL .
پارک آبی: مارماریس دارای دو پارک آبی برای تفریح خانواده ها و کودکان است.

پارک آبی آتلانتیس:  بزرگترین پارک آبی شهر است که درست کنار ساحل قرار داشته است.
خرابه های حصار هیداس:این خرابه ها در ۳۵ کیلومتری شمال شهر قرار گرفته و قدمت‌شان به قبل از میلاد مسیح بازمیگردد.
خرابه های آموس: آموس شهرکی باستانی شامل تئاتر، عبادتگاه و پایه چند مجسمه بوده و متعلق به تمدن کاریا است که در نزدیکی مارماریس و شهر توروچ قرار دارد.
سدرا یا کلئوپارتا: مجمع الجزایری شامل سه جزیره کوچک به نام های جزیره کاخ یا کلئوپاترا، جزیره میانی و جزیره کوچک است که طبق افسانه‌ها کلئوپاترا در سواحل این جزیره شنا می‌کرده است.
آبشار Turgutköy: تورقوت روستایی توریستی در جنوب مارماریس است که در برنامه بسیاری از تورهای یک روزه با جیپ جایگاه ویژه‌ای دارد.
قلعه تاریخی مارماریس:  قلعه دفاعی و بسیار قدیمی متعلق به تمدن یون هاست که در زمان اسکندر کبیر بازسازی شد ولی طی جنگ جهانی اول توسط کشتی‌های جنگی فرانسه به شدت تخریب گشت.

خرید در مارماریس

در مارماریس می‌توانید اغلب سوغاتی‌های ترکیه مثل فرش یا قالی و گلیم را به قیمت نسبتا مناسبی خریداری کنید. همینطور لباس‌هایی با مارک‌های غیراصیل، ولی با کیفیت خیلی خوب هم توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. وسایل بهداشتی و آرایشی هم با قیمت و کیفیت خوبی در این شهر قابل خرید هستند.
توجه: فروش بچه لاک‌پشت در شهر بسیار رایج است. توجه داشته باشید که بیشتر این بچه لاک‌پشت ها در کیف‌تان و یا هنگام عبور از زیر اشعه x فرودگاه خواهند مرد.

غذا و رستوان در مارماریس

خیلی از قسمت‌های کنار ساحل مخصوص سرو غذا هستند بنابراین می‌توانید در یکی از رستوران‌های کنار ساحل غذایی با منظره عالی صرف کنید. توجه داشته باشید که بعضی مالکان و کارکنان رستوران‌ها و غذاخوری‌ها ممکن است با اصرار شما را به داخل هدایت کنند. با کمی خونسردی و تشکر مودبانه می‌توانید آنها را قانع کنید که درخواستشان را نمی‌پذیرید. پلیس توریسم مارماریس هم به شدت مخالف این اذیت‌هاست. در صورت مشکل حتما به این واحد مراجعه کنید.

نام‌های دیگر: 
Marmaris

افزودن دیدگاه جدید