نها ترنگ

توضیح اولیه: 
شهر نهاترنگ پایتخت استان «خان هوا» با جمعیتی حدود سیصد‌هزار نفر در بخش‌های مرکزی ویتنام قرار گرفته است. این شهر با داشتن سواحلی زیبا و تماشایی و جزیره‌هایی با شن‌های سفید گردشگران بسیاری را به خود جذب کرده است.
متن اصلی: 

نهاترنگ شهری شناخته شده در ویتنام برای غواصی بوده و با داشتن چهره شهری مدرن‌تری نسبت به دیگر شهرهای ساحلی ویتنام، در سال‌های اخیر توانسته نام خود را در میان شهرهای توریستی دیگر کشورهای جنوب شرقی آسیا مطرح کند.

نهاترانگ
در کنار تفریحات ساحلی فراوان، حیات‌وحش کم‌نظیر، آکواریوم زیبا با گونه‌های مختلف موجودات دریایی، پارک‌های آبی و خرید در بازارهای متنوع این شهر نیز توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند.

سفر به نهاترنگ

اگرچه بندر «کم ران» (Cam Ranh) به عنوان بندر ترانزیتی بزرگی در شهر نهاترنگ مورد استفاده وسیعی قرار می‌گیرد، فرودگاه شهر که در ۲۸ کیلومتری جنوب شهر ساخته شده، اصلی‌ترین گذرگاه ترانزیتی مسافران ورودی به این شهر محسوب می‌گردد.
همینطور به علت اینکه این شهر در مسیر ریلی بین هانوی و هوشی‌مین قرار دارد، با داشتن ایستگاه در این شهر با قطار نیز می‌توان به نهاترنگ سفر کرد. تنها مشکل سفر با قطار از شهرهای هانوی و هوشی‌مین فاصله زیاد آنهاست که باید وقت مسافرت خود را مدنظر بگیرید.
نهاترنگ از هوشی‌مین چیزی حدود ۱۰ ساعت و هانوی حدود ۱۶ ساعت فاصله دارد. سفر با اتوبوس و ماشین نیز امکان‌پذیر است که معمولا بین گردشگران چندان رایج نیست.

گردش در نهاترنگ

در شهری زیبا و نه‌چندان بزرگ با نقاط دیدنی بسیار، گشت و گذار با سیکلوها می‌تواند بسیار دلپذیر باشد. شما می‌توانید سیکلو را برای یک روز کامل کرایه کرده و با خیالی آسوده در کابین آن بنشینید و از راننده بخواهید شما را به جاهای دیدنی شهر ببرد.
 
سفر در نهاترانگ
دوچرخه نیز برای این شهر گزینه خوبی است اما در این صورت مسئولیت یافتن مسیر با خود شماست. سیستم اتوبوسرانی شهر نیز در نهاترنگ بسیار کارآمد است و اتوبوس‌هایی کولردار در اختیار دارد که در طول مسیر موسیقی ویتنامی نیز برای شما پخش می‌کنند.

تاریخچه نهاترنگ

این شهر که از زمان امپراطوری چم در ویتنام سکونت‌گاهی برای انسان‌ها بوده است، در دوران استعمار فرانسه، پس از کشف این شهر توسط فرانسوی‌ها و مشاهده‌ی سواحلی زیبا و رویایی، نهاترنگ به تفریحگاهی برای آنها تبدیل شد و در زمان آمریکایی‌ها نیز به عنوان تفریحگاهی کم‌نظیر باقی ماند.
به رغم توجه ویژه گردشگران به سواحل زیبای این شهر از جاذبه‌های تاریخی این شهر آرام نیز نباید غافل شد. برج‌های پوناگار چم، معبد لانگ‌سان و موزه الکساندر یرسین مهمترین آثار تاریخی در این شهر است که همواره مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد.

جغرافیا و طبیعت نهاترنگ

شهر نهاترنگ در غرب دریای چین قرار گرفته و از جنوب و غرب در نزدیکی شهرهای کام رانح و دین خانح قرار دارد. این شهر با آبهای اقیانوس از یک طرف و کوه‌ها از طرف دیگر احاطه شده است که باعث می‌شود شهر در مقابل طوفان‌های شدید مقاوم شود.
نهاترنگ با آب و هوایی گرمسیری از دو فصل خشک با بارندگی کم و فصل مرطوب بهره می‌برد که فصل خشک سهم بیشتری در آب و هوای این شهر دارد. بادهای موسومی اگرچه منجر به طوفان‌های شدید در این شهر نمی‌شوند اما گاهی شدت بیشتری دارند و هوا نیز کمی سرد می‌شود.
طبیعت نهاترانگ

دیدنی‌های نهاترنگ

بدون تردید چیزی که هر گردشگری را به سوی شهر نهاترنگ می‌کشاند سواحل زیبای شن‌های سفید، جزایر بی‌نظیر و تفریحات ساحلی این شهر است. سواحل اصلی شهر، داک لت، بای‌دای و بای‌دونگ هستند که در این میان سواحل داک‌لت ساحلی آرام‌تر است و از دیگر سواحل شهر تمیزتر و زیباتر است.
ساحل بای‌دای در مسیر فرودگاه قرار دارد و با قرار گرفتن در میان کوه‌ها مناظری بسیار زیبا را پدید آورده است. دیگر ساحل شهر که از بقیه سواحل کوچکتر است بای دانگ نام دارد که آب‌های گرم‌تری دارد و برای شناکردن مناسب‌تر است.
جزایر اطراف نهاترنگ یکی از بهترین مکان‌ها برای غواصی را پدید آورده اند. تورهای غواصی با کرایه‌ی وسائل در این شهر کاملا مقرون به صرفه است. بسیاری از گردشگران با شرکت در کلاس‌ها و دوره‌هایی که در این سواحل برگزار می‌شود مدرک غواصی نیز دریافت می‌کنند.
آکواریوم بزرگ و بی نظیر نهاترنگ با گونه‌های جانوری بسیاری که در خود جای داده از مهمترین جاذبه‌های گردشگری این شهر است. طبقه اول این آکواریوم گونه‌های متنوعی از ماهی‌ها شامل اسب ماهی، شیرماهی، کوسه‌ها و دیگر جانوان آب‌های نهاترنگ را در معرض دید بازدیدکنندگان می‌گذارد و طبقه دوم این آکواریوم نمایشگاهی از وسایل ماهیگیری و قایق‌های محلی است.
 
زیبایی‌های نهاترانگ
برج پوناگار چام معبدی است که در گذشته توسط اهالی چم و در ستایش الهه پوناگار که به معنی "مادر سرزمین" می‌باشد ساخته شده است. برج‌های مربعی و آجری که هر کدام برای یک الهه بود و اکنون تنها ۴ برج از ۱۰ برج این معبد باقیمانده است. بلندترین و با شکوه‌ترین ساختمان در این معبد متعلق به پوناگار است که در این محل پرستیده می‌شود.
معبد لانگ‌سان که چشمگیرترین بخش آن بودایی بسیار بزرگ و سفیدرنگ است که در تپه پشت محوطه‌ی اصلی قرار دارد، از دیگر معابد زیبای این شهر است. در این معبد بودا به صورت راهبه‌هایی که برای مبارزه با سیاست‌های رژیم وقت خودسوزی کرده اند در میان شعله‌های آتش تصویر شده است.
کلیسای بزرگ نهاترنگ: کلیسای به سبک معماری فرانسویان که یادگار دوره استعمار این کشور توسط قوای فرانسوی است که بسیار زیبا طراحی و ساخته شده است. مغازه‌های مسیحیان در اطراف کلیسا دیده می‌شود.
دیدنی‌های نهاترانگ
دوچرخه سواری، قایق سواری، رفتن به پارک آبی با سرسره‌هایی طولانی، تفریحی هیجان انگیز است و چشمه‌های آب گرم تاپ با و ماساژ توسط افراد آموزش دیده از دیگر تفریحات این شهر است که علاقه مندان خاص خود را دارد.

غذا و رستوران در نهاترنگ

مشهور ترین غذاها در این شهر خوراکی‌های دریایی هستند که در گوشه و کنار شهر به خصوص در سواحل در رستوران‌ها و دکه‌های دست‌فروش‌ها دیده می‌شوند. غذاهای دریایی که در این شهر در کنار سواحل در بین دست‌فروش‌ها به فروش می‌رسد بسیار تازه و لذیذ هستند. در ساحل داک لت ماهیگیران محلی غذاهای دریایی را با قیمتی بسیار مناسب می‌فروشند و در دیگر سواحل نیز رستوران‌های غذاهای دریایی را می‌توان یافت. در شهر نهاترنگ علاوه بر غذاهای دریایی، غذاهایی از بخش‌های مختلف کشور ویتنام را می‌توان دید که در رستوران‌ها و دکه‌ها به فروش می رسند.
 
رستوران در نهاترانگ

سلامت و امنیت در نهاترنگ

شاید عجیب باشد که در شهری توریستی بیشتر بخش‌ها و مراکز تفریحی شهر تا ساعتی حدود ۱۰ شب باز هستند و بعد از آن شهر خاموش و تاریک به نظر می‌رسد. بهتر است شب‌ها به گشت و گذار در شهر نپردازید و ملاحظات امنیتی را رعایت کنید.
بهتر است بیشتر مراقب دزدها و جیب برها باشید، جیب بری در این شهر به خصوص در نقاط توریستی زیاد رخ می‌دهد. سعی کنید با تاریک شدن هوا و در شب تنها کنار ساحل نروید.
زیبایی‌های نهاترانگ

نکات سفر به نهاترنگ

اگرچه سواحل این شهر بسیار زیبا هستند اما در مقایسه با سواحل دیگر کشورهای آسیایی همچون فیلیپین و تایلند آلوده‌ترند و به خصوص اگر قبلا به این کشور‌ها سفر کرده‌اید آلودگی این سواحل کاملا برایتان به چشم می‌آید.
منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام‌های دیگر: 
Nha Trang

افزودن دیدگاه جدید