پاتان

توضیح اولیه: 

پاتان که بصورت رسمی به آن «لالیت‌پور» گفته می‌شود، یکی از شهرهای بزرگ نپال در منطقه جنوبی دره کاتماندو بوده و به عنوان شهر فستیوال‌ها شناخته می‌شود.

 

متن اصلی: 

پاتان

این شهر تقریبا ۲۳۰ هزار نفری، وسعتی ۱۵ کیلومتر مربعی داشته و از نظر توریستی اهمیت بسیاری برای نپال دارد.
گفتنی است که هر دو نام «لالیت‌پور» و «پاتان» از واژه سانسکریت «لالیت‌پاتان» گرفته شده‌اند. این شهر برای دوستداران بودا و نیز جواهرات جالب خواهد بود.

سفر به پاتان

برای سفر به پاتان می‌توان از وسایل نقلیه متنوعی چون اتوبوس، مینی‌بوس و تاکسی و نیز دوچرخه استفاده کرد.  اتوبوس‌ها ارزانترین وسایل سفر به این شهر هستند. منتها با توجه به قدیمی‌بودن اغلب آنها و عدم وجود تهویه هوا ممکن است سفر با آنها مخصوصا در فصول گرم سال ایده خوبی نباشد.

گردش در پاتان

گردش در شهر با پای پیاده براحتی امکان پذیر است. با این حال می‌توان از تاکسی‌ها و مینی‌بوس‌ها برای سفر به مناطق دورتر استفاده نمود.

دیدنی‌های پاتان

میدان دوربار در پاتان

موزه پاتان: موزه‌ای بسیار زیبا و تاریخی که نماد فرهنگ و تاریخ ملت نپال محسوب شده و ارزش آثار جای‌گرفته در آن غیرقابل برآورد است. بازدید از این مجموعه منحصربفرد را توصیه می‌کنیم.
میدان دوربار: اصلی‌ترین میدان شهر است که در هر طرف آن معبدی تاریخی قرار دارد. برای ورود به این میدان زیبا باید حدود ۵۰۰ روپیه بپردازید و مطمئن باشید ارزشش را دارد.
قصر دوربار: این قصر در میدان دوربار برای استقرار حاکم منطقه به سال ۱۷۳۴ بنا شده است. به علت دزدی‌های مکرر تنها از یک صحن این قصر می‌توان بازدید نمود.
معبد راتو ماچندرانات: در جنوب میدان دوربار و در قسمت غربی جاده این معبد ساخت سال ۱۴۰۸ قرار دارد که الهه‌ی باران و طبیعت را در خود جای داده است. این معبد چهار در دارد که توسط مجسمه‌های سنگی به شکل شیر محافظت می‌شود.
معبد طلایی: معبدی منحصربفرد در شمال میدان دوربار است که بر طبق گفته‌ها در قرن دوازدهم بنا شده و استفاده از طلا و نقره در ساخت آن جلوه خاصی بدان بخشیده است. این مکان تنها معبدی است که حق ورودیه دارد.

پاتان

طبیعت و جغرافیای پاتان

پاتان در جنوب رودخانه باگماتی که به عنوان حائل بین این شهر و کاتماندو عمل می‌کند و در منطقه‌ای با اختلاف ارتفاع نسبتا زیاد قسمت‌های مختلف آن قرار دارد. این شهر به ۲۲ ناحیه تقسیم بندی شده و خاک آن بیشتر از رس و ماسه است.
آب و هوای پاتان نیمه گرمسیری و مرطوب است

تاریخچه پاتان

مورخان تاریخ پیدایش این شهر را قرن سوم پیش از میلاد می‌دانند اگرچه این شهر توسعه خود در قرون وسطی را مدیون پادشاهی مالاها می‌داند. برخی آثار کشف شده نیز حکایت از این دارد که پاتان قدیمی‌ترین شهر دره کاتماندوست که شاهد مهاجرت بسیاری از اقوام هندی و آسامی بوده است.
بسیاری از مردم اهل تبار نیوار این شهر نام «یالا» را در اسامی خود دارند که نشان دهنده نام قدیمی شهر یعنی یالا است. در سال ۱۷۶۸ پاتان توسط نارایان شاه و طی جنگ معروف منطقه به پادشاهی گورخاها ضمیمه گردید.

خرید در پاتان

صنایع دستی، نقاشی‌های سنتی و اشیا زینتی و نقره جات از عمده خریدهای گردشگران از پاتان است. با این حال بسیاری ترجیح می‌دهند در کاتماندو خرید کنند تا پاتان. چراکه فاصله این دو شهر بسیار کم بوده و تنوع محصولات در کاتماندو بسیار بیشتر است.
ماهاگاتی: یکی از بهترین فروشگاه‌های صنایع دستی نپال که شامل سه مغازه بوده و به کمک آکسفام ( نام یکی از بزرگترین گروه‌های بین‌المللی امدادرسانی برای ریشه‌کن کردن فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی) تأسیس گردیده است. در این فروشگاه می‌توانید صنایع دستی زیبایی چون انواع لباس‌های ابریشمی، مجسمه‌های چوبی و سنگی و نیز آنها که از چوب بامبو ساخته شده‌اند، جواهرات و ... را تهیه کنید. این فروشگاه در میدان دوربار پاتان قرار دارد.

صنایع دستی پاتان
مرکز صنایع دستی جوالاخل: یکی از بزرگترین مجتمع‌های صنایع دستی و فرش‌بافی نپال که همزمان با خرید می‌توانید فرش‌بافی کارگران را نیز مشاهده کنید یا محصول در دست کار را به محض تمام شدن بخرید. تنوع محصولات و قیمت‌های مناسب از خصوصیات این مجتمع است.
سوپرمارکت ناماسته: جزئی از هتل نارایانی بوده و محلی برای خرید مایحتاج روزانه و نیز محصولات محلی محسوب می‌شود.

غذا و رستوران در پاتان

چند کافه و رستوران معروف

رستوران Downtown: یکی از بهترین رستوران‌های پاتان با غذاهایی عالی و قیمت مناسب
رستوران لاسون: رستورانی کوچک که محل غذاخوری بیرونی آن در میان باغی زیبا قرار دارد. کیفیت خوب و قیمت مناسب از ویژگی‌های این رستوران کوچک ولی زیباست.
کافه Bakery: صرف انواع غذاهایی چون مومو، سالاد و ساندویچ‌های متنوع در کنار اینترنت وایرلس رایگان قطعا لذت بخش خواهد بود!

کافه در پاتان
رستوران سی تالجو: رستوران چهارطبقه که هرکدام از این طبقات محیطی متفاوت از یکدیگر دارند. بهترین طبقه برای صرف غذا را می‌توان بالاترین طبقه دانست چراکه مشاهده منظره کوه‌های اطراف و شهر لذت بخش خواهد بود.(البته به شرطی که هوا نیز مناسب باشد)
کافه دِ پاتان: کافه‌ای باصفا در مرکز شهر
خانه قرمز: کافه-رستورانی برای صرف انواع پیتزا و بستنی و قهوه.

منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام‌های دیگر: 
لالیت‌پور
Patan

دیدگاه‌ها

تصویر anymouse

من پاتان رو دیدم ولی چون هیج جارو نمیشناختم فقط دوربور اسکور رو بازدید کردم! کاش زودتر با این سایت آشنا شده بودم! خانوما! آقایون! دگه ctrl+z زندگی کجاست؟!

افزودن دیدگاه جدید