ماردین

توضیح اولیه: 

ماردین، شهری تاریخی و استراتژیک با خانه‌هایی ساخته‌شده از سنگ است که در جنوب شرقی آناتولی قرار داشته و در ابتدا بر فراز تپه‌ای مرتفع ساخته شده بود ولی به مرور گسترش یافته و خانه‌های مسکونی و اماکن اداری دامنه‌های این تپه را نیز در برگرفت. سابقه سکونت در این ماردین به ۲۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد، از این رو اهمیت تاریخی و فرهنگی بسیاری  دارد بخصوص که یکی از مکان‌های استقرار تمدن آشوری‌های منطقه نیز بوده است.

متن اصلی: 

ماردین یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ترکیه است که مرکز منطقه ماردین بوده و در جنوب شرقی این کشور قرار دارد. جذابیت شهر ماردین این است که این شهر بر روی تپه‌ای واقع شده و تمامی ساختمان‌های آن با سنگ ساخته شده و ظاهری کاملا قدیمی و بدور از مدرنیته را به شهر داده اند، هرچند که قسمتی از شهر که بعنوان شهر جدید شناخته می‌شود از ساختمان‌های جدید و مدرن ساخته شده است.
مردم شهر از جمله ترک، کرد، عرب و سوریانی‌ها هستند که سوریانی‌ها از قبایل آکادیان می‌باشند. مردم این قبیله در حدود ۲۲۰۰ سال قبل از میلاد در این منطقه می‌زیسته‌اند.

ماردین

سفر به ماردین

اتومبیل: از تمامی جاده‌هایی که منتهی به ماردین می‌شود می‌توان وارد شهر شد، ولی بهترین مسیر شهر گذر از «اورفا» است. با مینی‌بوس (دولموش) می‌توان در عرض دو و نیم تا ۳ ساعت از اورفا به ماردین رسید. از «دیاربکر» تا ماردین نیز حدود ۲ ساعت با مینی‌بوس طول می‌کشد.
قطار: ایستگاه قطار کوچکی در جنوب شهر وجود دارد که دیگر مورد استفاده نیست ولی نزدیک‌ترین شهرهایی که ایستگاه قطار دارند و می‌توان از آنها برای سفر به دیگر نقاط کشور استفاده کرد، ایستگاه شهر «قاضی آنتپ» به غرب و شهر «باتمان» به شمال کشور است.

گردش در ماردین

مینی‌بوس‌های آبی رنگ در داخل شهر، قسمت جدید ماردین را با قسمت قدیمی آن به هم متصل می‌کنند و این مسیر در حدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه با پای پیاده طول می‌کشد. البته در روزهای گرم تابستان گردش با پای پیاده در این شهر به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. در قسمت قدیمی شهر بدلیل وسعت کم آن نیازی به ماشین نخواهید داشت، در ضمن امکان عبور ماشین و وسیله نقلیه نیز در خیابان‌های باریک و پله‌دار آن به هیچ عنوان ممکن نمی‌باشد.

دیدنی‌های ماردین

موزه ماردین: این موزه کلکسیونی از  آثار باستانی مربوط به پیشینه‌ی تاریخی این شهر است که در سال ۱۸۹۵ ساخته شده است. در داخل آن آثار مربوط به تمامی قبایل و حکومت‌هایی که در این شهر بوده‌اند از جمله بابلی‌ها، آشوری‌ها، مغول‌ها، ایرانیان، یونانیان و ... وجود دارد.

موزه ماردین
صومعه ماریعقوب: یکی از بناهای دیدنی ماردین است که با کلیسای مردم مقدس مستحکم شده است.
صومعه دیرالزعفران: یک کلیسای ارتودوکس است که با گردش در داخل آن، سیر پیشرفت ادیان در این شهر را به وضوح می‌بینید.
کیزیل‌تپه: تپه‌ای است که در آن تمامی بنا و ساختمان‌ها با هنر معماری قدیم ماردین ساخته شده و یکی از دیدنی‌های جالب توجه ماردین است.

طبیعت و جغرافیای ماردین

آب و هوای ماردین، مدیترانه‌ای با تابستان‌های بسیار گرم و آفتابی با بیشینه‌ی دمای ۴۰ تا ۵۰ درجه سانتی‌گراد و زمستان‌های سرد، مرطوب و برفی است.

خلاصه‌ای از تاریخ ماردین

یافته‌های باستان‌شناسان تاریخ پیدایش شهر ماردین را به ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می‌رساند. در واقع می‌توان گفت که این شهر یکی از قدیمی‌ترین و تاریخی‌ترین شهرهای بنا‌شده در منطقه بین‌النهرین است که اولین ساکنان آن نیز «سوباریان»ها بوده‌اند. این قوم در حدود ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد در این منطقه سکنی گزیده‌اند. ماردین بعدها به ترتیب تحت استیلای بابلی‌ها، هیتی‌ها، آشوری‌ها، رومی‌ها و بیزانس قرار گرفت.
در ۶۹۲ با حمله امویان مسلمان، مردم این منطقه با اسلام آشنا شدند. سپس با روی کار آمدن سلسله پادشاهی «آرتوکید»، شهر بسیار پیشرفت کرده و تمامی ساختمان‌ها و بناهای مهم آن نیز در همان دوره ساخته شد. مابین سالهای ۱۲۳۵ و ۱۲۴۳ حکومت در دست مغول‌ها افتاد تا اینکه در سال ۱۲۶۰ با نبرد «عین جالوت»، «آرتوکید»ها بر علیه مغول‌ها به‌پا‌خواسته و حکومت خود را برپا کردند. در سال ۱۵۱۷ ماردین به دست عثمانی‌ها سقوط کرد و بعنوان جزئی از ترکیه نوین درآمد.

خرید در ماردین

در شهر ماردین برای خرید بازارهای روبازی وجود دارند که اجناس خود را با قیمت‌های مناسب به فروش می‌رسانند. این شهر مرکز هنرهای دستی و ساخت زیورآلات و جواهر نیز به شمار می‌رود.

سوغاتی از ماردین

غذا و رستوان در ماردین

غذاهای شهر ماردین بسیار غنی است. در کنار سبزی‌ها، از گوشت گوسفند و بره و گاو بسیار استفاده می‌کنند، به عبارتی می‌توان گفت که در اکثر غذاهای خود از گوشت استفاده می‌کنند. چند نمونه از این غذاها عبارتند از:
هاووچلو پیلاو( پلوی هویج): از گوشت با استخوان گوسفند، هویج، پیاز و کشمش پلویی تهیه می‌شود.
سمبوسک: ورقه‌ی نازک خمیری است که در داخل آن گوشت‌چرخ‌کرده، پیاز با ادویه، فلفل سبز و جعفری قرار داده و سپس آنرا سرخ می‌کنند.

اکشیلی کوفته( کوفته ی ترش): این غذا از تکه‌های کوچک گوشت بره، گوشت چرخ‌کرده، پیاز رنده‌شده، جعفری و سماغ تهیه می‌شود.

امنیت و سلامت در ماردین

امنیت در شهر ماردین از سال‌های ۹۰ میلادی به بعد بسیار پیشرفت کرده و هم اکنون شهر در امنیت کامل است و خطر بخصوصی گردشگران را تهدید نمی‌کند. با اینحال رعایت نکات امنیتی و بهداشتی همواره برای مسافرت لازم است.
پیش شماره ماردین ۴۸۲( ۹۰+) است.

منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام‌های دیگر: 
Mardin

دیدگاه‌ها

تصویر ماردین

خیلی مفید بود ممنون

افزودن دیدگاه جدید