پارک ملی قوبوستان در باکو

short description: 
پارک ملی قوبوستان در نزدیکی باکو که مملو از سنگ‌نگاره‌های باستانی است.
Body: 

پارک ملی قوبوستان یا پارک فرهنگی هنری سنگی قوبوستان که منطقه‌ای وسیع در جنوب شرقی کوه‌های قفقاز و تقریبا ۶۴ کیلومتری جنوب غربی باکو است که مابین دو رود «پیرساقات» و «سوماقیت» قرار گرفته است. این پارک دارای کوه‌ها و تپه‌های متعدد، به همراه دره‌های عمیق و تنگ است.

این منطقه تقریبا خشک و گرم در سال ۱۹۶۶ به علت کشف غارهای باستانی مسکونی، اشیاء تاریخی، گاز-سنگها و گِل‌فشان‌ها* و نیز سنگ‌نگاره های منحصر بفردی که عمری بین ۵ هزار تا ۴۰ هزار سال دارند، تحت حفاظت درآمده و سپس در سال ۲۰۰۷ به فهرست میراث جهانی یونسکو راه یافت.

قوبوستان در آذربایجانبیشترین اهمیت این منطقه به قدمت بسیار طولانی آن برای سکونت بشر باز می‌گردد، بطوریکه ۶ هزار سنگ‌نگاره آن از اهمیت تاریخی و فرهنگی فراوانی برخوردارند. پیش‌بینی می‌شود قدمت سکونت بشر در این منطقه به عصر یخبندان می‌رسد.
اغلب سنگ نگاره ها شامل انسان‌های شکارچی، نقش اسباب و وسایل شکار، رقص و مبارزه‌ها و قایق‌های نظامی، شترها و کاروان‌ها و ... است.
کل مساحت ناحیه حدود ۵۳۷ هکتار می‌باشد.


*گِل‌فشان‌ها:چشمه‌های گِل سرد که بعد از مدتی به علت روی هم انباشه شدن گل و لای ارتفاع می‌گیرند. این گل‌فشان‌ها نشانه فعالیت لایه‌های زیرین زمین و احتمال زلزله های آینده‌اند.

منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام های دیگر: 
Gobustan National Park

افزودن دیدگاه جدید