شکی

توضیح اولیه: 

شکی یکی از شهرهای توریستی و گردشگری جمهوری آذربایجان است که با توجه به محیط جنگلی خود در کنار کوه‌های قفقاز، معماری اسلامی، گذر جاده تاریخی ابریشم از آن و مردمان مهمان‌نواز به یکی از استراحت‌گاه‌ها و مناطق گردشگری این کشور مبدل شده است.
 

متن اصلی: 

 

شکی

تعداد کمی از گردشگرانی که به آذربایجان سفر می‌کنند، از شهری به جز باکو دیدن می‌کنند و اگر هم قصد دیدن مناطق بیشتری را داشته باشند، حتما به شکی سفر می‌کنند چرا که با وجود کوچکی شهر جذابیت‌های آن بسیار بیشتر از آن چیزی است که نشان می‌دهد. شهر با جمعیتی حدودا ۶۳ هزار نفر در شمال آذربایجان و جنوب کوه‌های قفقاز با فاصله‌ای ۳۲۵ کیلومتری از باکو و نزدیک مرز گرجستان واقع شده است.

سفر به شکی

 • تاکسی: سریع‌ترین وسیله سفر به این شهر از باکو استفاده از تاکسی است که مسیری شش ساعته را با گرفتن کرایه ای تقریبا ۶۰ مناتی طی می‌کنند. البته اگر در گرجستان باشید، با توجه به نزدیکی این شهر به مرز با تاکسی و یا ون و با قیمتی بسیار ارزان‌تر می‌توان به شکی سفر نمود.
 • ترن: ایستگاه قطار در ۱۷ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد. با استفاده از قطار باکو - بالاکان که در شکی توقف دارد می‌توانید به این شهر سفر کنید.
 • اتوبوس: خسته کننده ترین و در عین حال راحت ترین راه سفر به شکی استفاده از اتوبوس است که مسیر باکو شکی را ۷ ساعته طی می‌کند. مینی‌بوس و ون نیز برای سفر به این شهر موجود است. با توجه به مسیر پرپیچ و خم این شهر توصیه می‌کنیم از ترن و یا اتوبوس استفاده کنید.

گردش در شکی

با توجه به وسعت شهر، می‌توان پای پیاده اغلب نقاط شهر را بازدید نمود ولی به هر حال در صورت نیاز وسایل حمل و نقل عمومی فراهم هستند.
 • تاکسی: کرایه تاکسی حداکثر ۶ منات است و اگر می‌دانید به کجا بروید بصرفه هستند. توجه داشته باشید که بسیاری از خیابان‌ها تغییر نام داده شده‌اند و ممکن است آدرسی که در اختیار دارید، درست نباشد!
 • اتوبوس یا مینی‌بوس: کرایه ناچیزی داشته و اغلب نقاط شهر را طی ۲۴ مسیر پوشش می‌دهند. ایستگاه مرکزی این وسایل در مرکز شهر یا بازار جدید است.

دیدنی‌های شکی

علاوه بر مناظر دیدنی و خیابان‌های پر درخت و سرسبز این شهر دو اثر دیدنی هست که نباید از دستشان داد: خان‌سرا و کاروان‌سرا. هر دوی اینها در یک جاده قرار دارند بنابراین براحتی می‌توان از هردو دیدار کرد. برنامه برخی مسافران به این ترتیب است که نهار را در کاروان‌سرا میل می‌کنند، سپس به گشت و گذار در خان‌سرا می‌پردازند و بعد هم به چایخانه‌ای در همان حوالی می‌روند تا استراحتی مختصر کرده و عصرانه بخورند.
 • کاروان‌سرا: بنای این کاروان‌سرا به دست خان شکی بوده است تا برای مسافران جاده ابریشم استراحت‌گاهی فراهم آورده باشد. این بنا جزء ۵ استراحتگاه بین راهی در آذربایجان در قرون هجدهم و نوزدهم و نیز بزرگترین کاروان‌سرای جاده ابریشم در منطقه قفقاز بوده است. این بنا همچنین محلی برای استراحت و تعزیه مسافران به شمار می‌رود بطوریکه بنای زیبا و امکاناتش، آنرا بهترین هتل شهر ساخته است.

کاروانسرای شکی

 • مسجد جمعه: این مسجد تماشایی و زیبا مناره‌ای ۴۰ متری داشته و ساخت آن به سال‌های ۱۷۴۵-۱۷۵۰ باز می‌گردد. دیوارهای این بنای تاریخی به نقوش هندسی زیبا و دقیقی مزین شده‌اند.
 • خان‌سرا: یکی از مکان‌هایی که باید حتما در این شهر به دیدنش شتافت خان‌سرا است که در جاده‌ی منتهی به کاروان‌سرا قرار دارد. در طی دوره استقلال این منطقه در زمان حکمرانی شیخ خانات، خان حسین این بنا را به همراه باغ گل‌ها و استحکامات نظامی‌اش خلق کرد. هم بیرون و هم داخل این مکان بسیار زیبا و مجلل بوده و از حیاط آن می‌توان نمایی وسیع و زیبا به شهر و کوه‌های اطراف داشت. موزه و چایخانه نیز در این مکان موجود است.
 • کارخانه ابریشم: کارخانه‌ای معروف که به سبب تولیدات متنوع خود شهرت فراوانی یافته است و از چهارقرن گذشته تا به حال به تولید مشغول بوده. ورود به داخل کارخانه مشکل است ولی محصولات ابریشمی که در نزدیکی آن فروخته می‌شود بسیار ارزان است و ارزش خرید دارد.
 •  پارک فرهنگی تفریحی BU M.F. Achundov: پارکی زیبا جهت استراحت و صرف غذا
 • پارک فوضولی: پارکی مرکزی دارای چندین چایخانه جهت صرف عصرانه و استراحت
 • بنای یادبود جنگ دوم جهانی و موزه‌های حیدرعلی‌اف و نیز موزه رشید‌بی افندی‌ها و گالری نقاشی دولتی شکی از دیگر دیدنی‌های این شهر محسوب می‌شوند.

شکی خان

طبیعت و جغرافیای شکی

ارتفاع ۳۵۰۰ متری این شهر از سطح دریاهای آزاد و وجود کوههای قفقاز در حاشیه آن از مهم ترین خصوصیات طبیعی آن محسوب می‌شوند. زمستان‌های سرد و پر برف مخصوصا در ماههای ژانویه و فوریه، بهار بسیار زیبا و خنک، تابستان معتدل و پاییزی با روزهای گرم و شب‌های سرد از خصوصیات آب و هوایی این منطقه است.

تاریخچه شکی

این شهر در طی تاریخ پر فراز و نشیب خود بارها بین استقلال و اشغال توسط حکومت‌های منطقه در حال تغییر وضعیت بوده است بطوریکه مرتبا توسط امپراطوری‌های ایران، روم، پارتها، عربها، مغول‌ها و دیگر امپراطوری‌ها اشغال می‌شده است. شکی که سالها تحت امپراطوری ایران بوده است، پس از فروپاشی حکومت صفویه در اواخر قرن هجدهم، به عنوان پایتخت خانات شکی برگزیده شد اما این استقلال دیری نپایید چرا که امپراطوری روسیه در اوائل قرن نوزدهم آنرا ضمیمه خاک خود نمود.

خرید در شکی

بازار جدید در غرب شهر بنا شده و طی ساعات روز فعالیت می‌کند. این بازار برای بسیاری از گردشگران جذاب است و صنایع دستی و محلی بسیاری می‌توان در آن یافت. اگر به یکی از زبان‌های آذری، ترکی و یا روسی تسلط داشته باشید، می‌توانید با فروشندگان سر قیمت‌ها چانه بزنید.
فرش، ابزار موسیقی، وسایل ساخته شده از فلزات مس و برنج و برنز را نیز می‌توان در بازار پیدا کرد.

 

صنایع دستی در شکی
پارچه‌ها و پوشاک ابریشمی را نیز اگرچه در بازار می‌توانید خریداری کنید، ولی توصیه می‌کنیم به اطراف کارخانه ابریشم‌بافی شهر رفته و با قیمت خیلی ارزان‌تری خرید کنید. روسری و شال‌های ابریشمی این منطقه بسیار معروف‌اند.

غذا و رستوران در شکی

چندین رستوران با غذاهای مختلف و متنوع در این شهر وجود دارد و می‌توانید غذاهایی محلی و حتی ترکی و گرجی را نیز صرف کنید.
دو خوراکی معروف این شهر عبارتند از:
 • حلوا: نوع مخصوصی از حلوا که در این منطقه تهیه می‌شود و در بیشتر چایخانه‌ها بفروش می‌رسد. بهترین حلوا را می‌توانید از شیرینی‌پزی علی‌احمد تهیه کنید.
 • تاس کباب: غذایی که با گوشت و گوجه تهیه می‌شود و تقریبا همان تاس کباب خودمان است با همان روش خوردن، منتها در کاسه‌های سفالی سرو می‌شود.

امنیت و سلامت در شکی

دو نکته مهم برای تضمین سلامتی و امنیت در این شهر وجود دارد:
حتما چراغ قوه‌ای کوچک به همراه داشته باشید چرا که قطع برق در این منطقه زیاد رخ می‌دهد و ممکن است در خیابان‌هایی تاریک گرفتار شوید.
اگر قصد سفر به بیرون از شهر را دارید، طوری برنامه ریزی کنید که قبل از تاریکی هوا برگردید. جاده‌های این شهر بسیار نامناسب و پر از چاله‌های بزرگ است و ممکن است به شما و یا ماشین صدمه بزند.
منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام‌های دیگر: 
Shaki

افزودن دیدگاه جدید