گوئی‌لین

توضیح اولیه: 
«گوئی‌لین» شهری زیبا و پرمنظره در جنوب شرقی چین و در شمال استان «گوانگ‌چی» است که یکی از مقاصد اصلی گردشگری این کشور نیز محسوب می‌شود. نام این شهر خودمختار به معنی «جنگل زیتون شیرین» است. این شهر به سبب توپوگرافی فرسایشی ناحیه، شاهد ایجاد مناظر بدیعی شده و به خاطر همین بلندی‌های زیبا و منحصر بفرد بسیار مشهور شده است.
متن اصلی: 

سفر به گوئی‌لین

هواپیما: فرودگاه بین المللی لیانگ‌جیانگ پذیرای پروازهای داخلی و بین المللی به اغلب شهرهای بزرگ چین و نیز چند کشور خارجی از جمله کوالالامپور، اوزاکا و سئول است. برای رفت و آمد بین این فرودگاه و مرکز شهر می‌توانید از اتوبوس یا تاکسی استفاده نمایید.
ترن: این شهر دارای دو ایستگاه قطار به نام‌های ایستگاه گوئی‌لین و ایستگاه شمالی است که دومی دورتر از مرکز شهر است.  پکن، هنگ‌کنگ، گوانگ‌ژو، کونمینگ و چنگ‌دو از جمله شهرهایی هستند که ارتباط ریلی با گوئی‌لین دارند.
اتوبوس: ترمینال اتوبوسرانی بین شهری چندصدمتری دورتر از ایستگاه قرار دارد که از این ترمینال می‌توانید به دیگر شهرهای چین سفر نمایید.

گردش در گوئی‌لین

بعد از رسیدن به این شهر بهترین کار، تهیه نقشه توریستی شهر است که قیمتی معادل ۵ یوآن داشته و در آن نقشه جاهای دیدنی شهر مشخص شده است.
برای گردش در شهر اتوبوس‌های عمومی ارزان قیمت و همینطور تاکسی‌ها دو گزینه اصلی هستند. البته در ساعات شلوغ ممکن است پیدا کردن تاکسی مشکل باشد.
راه دیگر کرایه خودرو به همراه راننده برای یک روز است که قیمتی معادل ۱۰۰ یوآن برای یک روزِ تمام داشته و مقرون به صرف است.

دیدنی‌های گوئی‌لین

شهرک Yangshuo: شهرکی در نزدیکی گوئی‌لین است که با کوه‌های زیبای کارست (کوه‌هایی که در طی زمان فرسوده شده)، رودخانه‌های پیچ در پیچ و مناظر بدیع و جذاب احاطه شده و یکی از توریستی‌ترین نواحی منطقه به حساب می‌آید. بسیاری از گردشگران به خاطر  آب و هوا و نیز گردش در مناطق طبیعی و قایق سواری بدان سفر می‌کنند.
رودخانه لی: رودخانه‌ای به طول ۸۰ کیلومتر که به یانگ‌شو منتهی می‌شود. مناظر اطراف این رودخانه آنقدر زیبا و بدیع است که شاید با تابلوی نقاشی اشتباه بگیرید. قایق سواری و گشت و گذار در اطراف این رود و بازدید از غارها را از دست ندهید.
غار Reed Flute: غاری با دیوارهای شیاردار رنگارنگ و بسیار زیبا که در تپه گوانگ‌مینگ واقع در شمال غربی حومه شهر قرار دارد.
صخره خرطوم فیل: یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های طبیعی این شهر است که در محل اتصال رودهای یانگ و لی قرار گرفته. شکل ظاهری این صخره شبیه فیلی است که در حال نوشیدن آب خرطومش را داخل آب فرو برده است.
پارک ۷ستاره: پارکی در شرق رودخانه‌ی لی با مساحتی معادل ۱۲۰ هکتار دارای چندین جاذبه‌ی دیدنی از جمله غار و صخره‌های مختلف، پل زیبای گل، برج هلالی شکل، باغ وحش، پارک بازی کودکان، مقبره سه ژنرال و ۸۰۰ سرباز و ... می‌باشد. این پارک وسیع در ۱.۵ کیلومتری شهر قرار دارد.
تپه ابریشمین: یکی از سه تپه‌ی معروف شهر که در شمال شهر قرار داشته و به خاطر پوشش گیاهی و مناظر بدیع خود و همینطور پرندگان ساکن خود شناخته می‌شود. موزه‌ی پروانه نیز در این منطقه قرار داشته و دارای بیش از دوهزار نوع پروانه می‌باشد.
تپه فیوبو: این تپه با ارتفاع ۲۳۱ متری در شمال شرقی شهر و ساحل غربی رود «لی» قرار گرفته و نیمی از آن داخل رودخانه پیش رفته است. غارهای اطراف این تپه را از دست ندهید.
تپه تنهای زیبا: این تپه در میان شهر با ارتفاعی ۶۶ متری قرار داشته و در بالای آن عمارتی دوطبقه و زیبا به سبک چینی ساخته شده است. منظره زیبای شهر از فراز این تپه به یاد ماندنی است.
درخت انجیر هزارساله: درخت انجیر بزرگی در ۷ کیلومتری شهر یانگ‌شو قرار دارد که با داشتن ۱۷ متر ارتفاع و عمری بیش از ۱۷۰۰ سال یکی از جاذبه‌های طبیعی منطقه محسوب می‌شود.
غار فنگ‌یو: این غار که در ناحیه لیپو در ۱۱۰ کیلومتری جنوب گوئی‌لین قرار دارد به طول ۵.۳  کیلومتر و رودی به طول ۴.۱ کیلومتر یکی از غارهای بزرگ آسیا محسوب می‌گردد. با استفاده از تورهای موجود می‌توانید به گشت و گذار داخل این غار و مشاهده سنگ‌های آهکی و رنگارنگ و زیبای آن بپردازید.
مزارع برنج Longsheng: این مزارع که به شکل پلکانی ساخته شده‌اند، توسط محلی‌ها، ستون فقرات اژدها نامیده می‌شوند. نحوه چیدمان این مزارع یکی از بهترین روش‌های کاشت برنج بدون هدر رفت آب و استفاده حداکثری از زمین‌های زراعی محسوب می‌شود.

طبیعت و جغرافیای گوئی‌لین

گوئی‌لین شهری است با مساحت تقریبا ۲۸ هزار کیلومتر مربعی که در سرزمینی با توپوگرافی کارست یا زمین‌های فرسوده بنا شده و به همین سبب دارای عوارض طبیعی منحصر بفرد و زیبایی است. این شهر در شمال استان گوانگ‌چی قرار داشته و مرکز آن نیز محسوب می‌شود.
آب و هوای گوئی‌لین تحت تأثیر جریان‌های موسمی، نیمه گرمسیری و مرطوب است. زمستان‌های این شهر کوتاه و معتدل بوده و در عوض تابستانی‌های گرم و طولانی دارد. بهار و تابستان این شهر بارانی بوده و در عوض پاییز خشک و زمستان نیمه خشک دارد و باران نیز به تدریج در زمستان بیشتر می‌بارد. متوسط ماکزیمم دمای این شهر در ماه‌های گرم سال ۲۸ درجه و متوسط مینیمم دمای آن در روزهای خنک سال ۷ درجه سانتیگراد است.

تاریخچه گوئی‌لین

در سال ۳۱۴ پیش از میلاد، اطراف رودخانه لی بتدریج شاهد سکونت انسان‌ها بود. طی دوران امپراطوری گینگ‌ها (۲۲۱-۲۰۷ پیش از میلاد) اولین فرمانداری در این منطقه به جهت مقابله با نان‌یوئه تاسیس گردید. اولین قسمت شهر به نام شی‌آن در سال ۱۱۱ پیش از میلاد و در دوران سلطنت وو از سلسله‌ی هان تاسیس گردید تا اینکه در سال ۵۰۷ میلادی شهر به گوئیژو تغییر نام داد. این شهر تا اوائل قرن بیستم همچنان به عنوان شهرکی کوچک باقی ماند و بیشتر به عنوان محلی برای اقامت نیروهای امپراطوری شناخته میشد. در سال ۱۹۲۰ ژنرال معروف سون یات‌سن این شهر را به عنوان یکی از مراکز اصلی فرماندهی نظامی برگزید و در سال ۱۹۴۰ نام این شهر دوباره به آن بازگردانده شد. در سال ۱۹۸۱ این شهر به همراه سه شهر دیگر پکن، هانگ‌ژو و سوژو تحت حفاظت تاریخی و فرهنگی و همینطور منابع طبیعی قرار گرفت و امروز یکی از مراکز اصلی صنعت توریسم کشور شمرده می‌شود.

خرید در گوئی‌لین

معروف‌ترین سوغاتی گوئی‌لین

 • بادبزن‌های دست ساز یانگ‌شو: این بادبزن‌های سنتی چینی که به زیبایی طراحی می‌شوند، یکی از پر فروش‌ترین تولیدات صنایع دستی این منطقه محسوب می‌شوند.
 • لباس‌های گلدوزی شده: لباس‌های زیبا و سنتی چینی که در هزارنوع مختلف تهیه شده و یکی از نمادهای فرهنگی چینی محسوب می‌شوند.
 • ریشه‌های کنده‌کاری شده: در این صنعت محلی، از ریشه‌های طبیعی درختان وسایل کنده‌کاری شده‌ی زیبایی جهت دکوراسیون تهیه می‌شود. صندلی و میز، گلدان و چای‌خوری و سایر وسایل دیگر از این ریشه‌ها تهیه می‌شود. هنگام خرید دقت داشته باشید که ریشه‌های استفاده شده طبیعی باشند.
 • کنده‌کاری‌های سنگی: در این صنعتی دستی نیز از سنگ برای ساخت اشیاء زینتی حکاکی شده استفاده می‌شود. محصولات این صنعت بسیار پرفروش و مورد علاقه مردم‌اند.
 • نقاشی‌های طبیعی: نقاشی از طبیعت زیبایی گوئی‌لین و مخصوصا رودخانه مه‌آلود لی بسیار مرسوم و پرفروش است.

تعدادی از معروف ترین فروشگاه‌های گوئی‌لین

 • بازار گردشگری- بین‌المللی عمده‌فروشی شهر: این بازار بزرگترین عمده‌فروشی شهر بوده و تقریبا همه کالاهای مورد نیاز و سوغاتی‌های مخصوص شهر را می‌توانید در آن پیدا کنید. اغلب نقاشی‌ها و سایر صنایع دستی در این مکان پخش می‌شوند و طبیعتا قیمت پایین‌تری نسبت به سایر خرده‌فروشی‌ها دارند.
 • عمارت با گوئی: این عمارت در سمت غربی جاده ژونگ‌سان قرار داشته و سه طبقه‌ی آن مختص فروش پوشاک و کفش است. اطراف این عمارت بوتیک‌های زیادی مشغول فروش لباس‌های مد روز هستند.
 • مرکز خرید جنوب شهر: بزرگترین سوپرمارکت شهر، شهر ورزش، شهر وسایل الکترونیکی و ... را می‌توانید یکجا در این مرکز پیدا کنید. تقریبا هر کالایی در این مرکز خرید بسیار بزرگ بفروش میرسد.

غذا و رستوران در گوئی‌لین

غذای محلی گوئی‌لین ترکیبی از آشپزی کانتونیز و هونانیز بوده ولی ماده اولیه غالب غذاها ماهی است که با ادویه تندی نیز همراه می‌شود. اردک و مرغ و گوشت پستانداران و گیاهان و صدالبته زیتون مخصوص گوئی‌لین در این نوع آشپزی بسیار مصرف می‌شود.

چند غذای معروف گوئی‌لین

 • خوراک رشته برنج: غذایی بسیار خوشمزه و محبوب که در وعده‌های غذایی مختلف سرو می‌شود.
 • خوراک مرغ: مرغ جوشانده شده در عصاره گیاهانی چون کتیرا که برای رفع استرس و فشار خون بالا بسیار مفید است.
 • خوراک اردک و گوشت: در این خوراک که شبیه آبگوشت ایرانی است، از عصاره گیاهی به نام Gingko برای پخت استفاده می‌کنند.
 • خوراک گوشت چرخ‌کرده و زیتون: گوشت چرخ کرده را در روغن زیتون مخصوص این شهر سرخ کرده و میل می‌کنند. زیتون این شهر خاص بوده و طعمی متفاوت با زیتون‌های دیگر دارد.
 • روغن چای: ماده‌ای که درمیان مردم به سبب خواص دارویی ارزش بالایی داشته و مصرف آن مرسوم است.
 • کیک برنج: غذایی سبک که بسیار محبوب و مرسوم است. این خوراکی از طبخ برنج داخل ظرفهای تهیه شده از بامبو تهیه می‌شود.
 • خوراک برنج و حبوبات: برنج شفته با مقدار زیادی ماش و سایر حبوبات که با مقداری گوشت سرو می‌شود.

اغلب رستوران‌های خوب شهر را می‌توانید در چند خیابان مهم پیدا کنید. شلوغ بودن رستوران به معنی خوب بودن غذاهایش نیست بنابراین قبل از وارد شدن به رستوران در مورد قیمت و کیفیت غذایش کمی تحقیق کنید.
رستوران اسلامی: رستورانی که غذاهای حلال سرو می‌کند و توسط جامعه اسلامی گوئی‌لین اداره می‌شود. این رستوران در خیابان چی‌چنگ قرار دارد.

امنیت و سلامت در گوئی‌لین

 • گوئی‌لین شهری امن و مطمئن برای گردشگران و جهانگردان محسوب میگردد. با این حال احتیاط لازم را رعایت کنید.
 • از لوازم گرانبها و با ارزش خود بیشتر مراقبت کنید چراکه جیب‌بری و کیف‌قاپی، در نقاط شلوغ و مخصوصا اماکن توریستی رواج دارد.
 • مراقب کودکان گدا نیز باشید چراکه ممکن است برعلیه شما به پلیس حاضر شکایت کنند و والدین‌شان هم به عنوان شاهد حضور پیدا کنند!
نام‌های دیگر: 
گوئیلین
Guilin

افزودن دیدگاه جدید