ماکائو

توضیح اولیه: 

ماکائو شهری بزرگ و توریستی در نزدیکی هنگ‌کنگ و رودخانه مروارید است که به عنوان منطقه‌ی ویژه اداری یا (SAR) تحت حاکمیت جمهوری خلق چین اداره می‌شود. البته این شهر تا سال ۱۹۹۹ تحت سلطه پرتغال قرار داشته است و این حضور طولانی‌مدت، سبب گشته تا زبان و فرهنگ پرتغالی در این شبه جزیره نفوذ زیادی پیدا کند. اگر در منطقه تاریخی شهر قدم بزنید، تصور خواهید کرد به شهری اروپایی سفر کرده‌اید.

متن اصلی: 
این شهر که فشردگی جمعیت بالایی دارد، اولین و آخرین مستعمره اروپائیان در آسیا بوده و بدین سبب از نظر تاریخی بیشتر از هنگ‌کنگ مورد توجه قرار می‌گیرد.
اینترنت بی‌سیم در کل این شهر رایگان بوده و در هر نقطه‌ای می‌توانید با استفاده از کلمه شناسایی و کلمه عبور wifigo از طریق موبایل یا سایر وسایل کامپیوتری به اینترنت رایگان متصل شوید.

تقسیم بندی ماکائو

ماکائو بطور کلی به سه ناحیه شامل شبه‌جزیره ماکائو و دو جزیره به نام‌های تایپا و کولوآنه تقسیم بندی شده است. با این حال ناحیه‌ی مابین این دو جزیره به نام کوتای را نیز بخش چهارم آن محسوب می‌کنند.

 • شبه جزیره ماکائو: بخشی که به سرزمین اصلی چین متصل است و مرکز اصلی سکونت ساکنان ماکائو و ناحیه توریستی و گردشگری شهر محسوب می‌گردد.
 • جزیره تایپای: جزیره جنوبی که از طریق سه پل به شبه جزیره وصل شده و فرودگاه بین‌المللی ماکائو در آن قرار دارد.
 • جزیره کولوآنه: این جزیره کوهستانی در جنوب جزیره تایپا قرار داشته و بخشی کمتر توسعه یافته نسبت به دیگر بخش‌های ماکائو شناخته‌ می شود اگرچه دارای دو ساحل و چند منطقه گردشگری و پیاده‌روی زیبا و همینطور اولین زمین گلف ماکائوست.
 • ناحیه کوتای: بخشی مابین دو جزیره که چندین هتل و ورزشگاه ورزشی و همینطور زمین گلف در آن قرار دارد.

سفر به ماکائو

زمانی اصلی‌ترین مسیر سفر به ماکائو، از طریق هنگ‌کنگ میسر بود ولی امروزه با توجه به خط هوایی ارزان‌قیمت این شهر، برخی از مسافران هنگ‌کنگ نیز ترجیح میدهند از طریق ماکائو به هنگ‌کنگ سفر نمایند. در بحث ویزا نیز باید توجه داشته باشید که سیستم ویزای این شهر متفاوت از چین و هنگ‌کنگ بوده و برای ورود به هرکدام از این مناطق باید ویزای جداگانه تهیه نمائید مگراینکه بیش از ۴۸ ساعت در این شهر توقف نداشته و بخواهید وارد منطقه‌ی دیگر از طریق فرودگاه بین‌المللی ماکائو شوید.
دارندگان کارت شناسایی دائمی هنگ‌کنگ می‌توانند برای یک سال بدون نیاز به ویزا به ماکائو وارد شوند.
مسیر دریایی: استفاده از دریا برای سفر به ماکائو همچنان پرطرفدارتر از مسیرهوایی است. اصلی‌ترین اسکله قایق‌های تندروی مسافربری این شهر در بندر بیرونی قرار دارد. از طریق این بندر می‌توان بین ماکائو و دیگر بنادر چین و هنگ‌کنگ مسافرت نمود.
بندر جدید و کمترشناخته‌شده‌ای به نام بندر ورودی نزدیک مرکز شهر نیز می‌باشد بطوریکه بصورت پیاده هم می‌توان به آنجا رفت.
اتومبیل: در حال حاضر دو مسیر  ورودی زمینی به ماکائو به نام‌های Portas do Cerco یا گوان‌ژا و پل لوتوس مابین ناحیه وان‌زای در ژوهای چین و ناحیه میانی کوتای ماکائو است. سیستم اتومبیل‌رانی ماکائو بر خلاف چین، بریتانیایی بوده و باید از سمت چپ حرکت کنید.
اتوبوس: از طریق اتوبوس‌های مستقر در فرودگاه گوانگ‌ژو می‌توانید فاصله ۳ ساعته این دو شهر را با مبلغی معادل ۸۰ یوان یا تقریبا ۳۰هزار تومان طی کنید.
همینطور از فرودگاه شنزن با فاصله ۳ ساعته و ترمینال مسافربری دانگ‌گوان در ژوهای می‌توانید به اتوبوس به ماکائو بروید. نرخ اقامت در هتل و همینطور هزینه غذا در ژوهای ارزان‌تر بوده و می‌توانید کمی صرفه‌جویی هم داشته باشید.
هواپیما: فرودگاه بین‌المللی ماکائو در جزیره تایپا قرار داشته و به عنوان قیمت‌های پایین سفرهایش، بسیار مورد توجه بوده و شلوغ از قبل شده است.
در صورتیکه که قصد سفر فوری به هنگ‌کنگ را داشته و نمی‌خواهید در ماکائو اقامت کنید، از طریق سرویس‌های اکسپرس اتوبوسی فرودگاه می‌توانید به بنادر شهر و یا مرز ژوهای رفته و از شهر خارج شوید. بدین ترتیب نیازی به ویزای ماکائو نخواهید داشت و در عین حال از هواپیمایی ارزان قیمت این منطقه نیز بهره برده‌اید.

گردش در ماکائو

پیاده‌روی: مساحت کم جزیره ماکائو و نزدیکی ابنیه تاریخی و جاذبه‌های گردشگری و تفریحی سبب شده تا نیاز چندانی به استفاده از وسایل نقلیه نبوده و با کمی پیاده‌روی بتوان اغلب نقاط جزیره را پیمود. اغلب خیابان‌ها نیز دارای پیاده‌رو بوده و امنیت کافی برای عابران وجود دارد. البته در مورد منطقه کوتایی به علت فاصله زیاد مناطق دیدنی پیاده‌روی خسته کننده خواهد بود و توصیه نمی‌شود.
اتوبوس: سیستم حمل و نقل عمومی ماکائو توسط سه شرکت اتوبوسرانی اداره می‌شود که اغلب نقاط را پوشش میدهند. البته با توجه به اطلاعات کم انگلیسی رانندگان و همینطور عدم وجود تابلوهای انگلیسی در ایستگاه‌ها استفاده از این وسایل عمومی کمی مشکل و پیچیده است.
اسکوتر: اسکوترها یکی از بهترین وسایل گشت و گذار در ماکائو محسوب می‌شوند چراکه اغلب خیابان‌ها کم عرض بوده و جا برای پارک خودروی شخصی بسیار کمیاب است. کرایه‌ی اجاره هر اسکوتر برای یک روز تقریبا ۴۰ دلار است.
اتوبوس‌های شاتل: این اتوبوس‌ها از طرف هتل‌ها و کافه‌ها به خدمت گرفته شده و تنها محدودیت استفاده از این وسایل داشتن سن پایین از ۱۸ سال است. اغلب این اتوبوس‌ها رایگان هستند و تنها چیزی که از دست میدهید کمی وقت بیشتر است.
تاکسی: در ماکائو نیز توصیه می‌شود مقصد یا مسیر خود و همینطور نام و آدرس هتل اقامت خودتان را به زبان چینی داشته باشید. اغلب رانندگان کلمه‌ای انگلیسی هم نمیدانند. استفاده از تاکسی در این شهر قدمت زیادی نداشته و یکشنبه‌ها هم اغلب تاکسی‌ها تعطیل می‌شوند.
ریکشاهای دوچرخه‌ای: وسایل نقلیه‌ی قدیمی که هر روز استفاده از آنها کمتر و کمتر می‌شود بطوریکه به ندرت در خیابان‌ها مشاهده می‌شوند. اجاره این وسایل چندان توصیه نمی‌شود.

دیدنی‌های ماکائو

حضور بلندمدت اروپائیان در این شهر و ساخت بناهای متعدد و زیبا و امتزاج فرهنگی چینی و اروپایی سبب شده تا این شهر از نظر تاریخی، غنی بوده و آثار تاریخی آن مورد علاقه گردشگران قرار بگیرد. وسعت کم شهر و نزدیکی اغلب بناهای تاریخی نیز باعث راحتی گشت و گذار در خیابان‌ها و دوری از خطوط حمل و نقل عمومی شلوغ شده و صرفه جویی در وقت و هزینه شده است.
از اصلی‌ترین جاذبه‌های تاریخی و طبیعی این شبه‌جزیره می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • خرابه سنت پائول: بنایی بسیار بزرگ که باقیمانده کلیسای مادر خدا در اوائل قرن شانزدهم میلادی است که ۶۶ پله سنگی نیز میخورد. این بنا مشهورترین جاذبه تاریخی ماکائو محسوب می‌شود.
 • میدان سنادو: میدانی در مرکز شهر که زمانی ایست بازرسی پلیس در این محل بوده ولی امروزه میدانی پر رفت و آمد و توریستی است چراکه چندین جاذبه گردشگری ماکائو و چند بنای تاریخی در اطراف آن قرار دارند.
 • قلعه مونته و موزه ماکائو: قلعه‌ای با کاربرد نظامی و دفاعی که البته امروزه تبدیل به موزه نیز شده است. این بنا متعلق به سال ۱۶۱۷ بوده و درست کنار خرابه سنت پائول قرار دارد.
 • ساختمان لیل سنادو: ساختمانی با نمای داخلی بسیار زیبا با بنای خارجی نئوکلاسیک و U شکل که در نزدیکی میدان سنادو در سال ۱۷۸۴ بنا شده است اگرچه بارها توسط زلزله و طوفان دچار تخریب‌های کوچک و بزرگ شده است، اما دوباره تجدید بنا شده و استفاده‌های اداری و عمومی از آن شده است.
 • کلیسای سنت دومینیک: یکی از زیباترین کلیساهای ماکائو با نمایی زردرنگ و پنجره و درهایی سبزرنگ که درست در میان میدان سنادو قرار گرفته است. این کلیسای جذاب در قرن شانزدهم توسط کشیشی اسپانیایی با استفاده از اصول معماری باروک-فیلیپینی و درج تصاویر متعددی از مریم مقدس بنا شده است.
 • کلیسای جامع ماکائو: کلیسای جامع کاتولیک ماکائو که در نزدیکی سنت دومینیک (یه بلوک فاصله) قرار دارد. این کلیسا که در سال ۱۵۷۶ ساخته شده یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای کل چین بشمار رفته و اسقف اعظم آن بر کلیساهای تمام چین، ژاپن، کره و دیگر جزایر اطراف چین جامعیت دارد. تصویر فاطیمای مقدس که در ماکائو و پرتغال محبوبیت بسیاری دارد، در این کلیسا نصب شده است.
 • کلیسای کاتولیک سنت آنتونی: یکی از اولین کلیساهای ساخته شده در ماکائو که در چند قدمی خرابه سنت پائول قرار دارد. تاریخ ساخت این کلیسا به سال ۱۵۸۸ برمی‌گردد اگرچه بنای فعلی در دهه ۳۰ تا ۵۰ از تغییر شکل و دکور داده است.
 • پارک لوئیس د کاموئس: یکی از بزرگترین پارکهای ماکائو که در قرن ۱۸ بخشی از زمینی بوده که توسط مدیر کمپانی بریتانیایی هندشرقی تصرف شده بود ولی پس از ترک دولت بریتانیا از ماکائو توسط بازرگانی پرتغالی خریداری شد. علاقه بازرگان پرتغالی به پرندگان مخصوصا به قمری‌ها سبب شده تا امروزه نیز شاهد حضور صدها قمری در این پارک باشیم. این پارک بعد از مرک بازرگان پرتغالی به دولت ماکائو اهدا و سپس به مکانی عمومی تبدیل شده و نام شاعر بلندآوازه پرتغالی یعنی لوئیس د کاموئس بر آن گذاشته شده است.
 • هتل سوفیتل پونته ۱۶: هتلی لوکس و بسیار بزرگ که تنها هتل منطقه تاریخی ماکائو نیز محسوب می‌گردد. قرار گرفتن این هتل در ساحل و داشتن مناظر منحصربفرد با نمای داخلی فوق العاده سبب جذب گردشگران به آن شده است.
 •  اسکله ماهیگیران: اولین پارک تفریحی ماکائو که محلی برای تفریح، خرید و صرف غذای بسیاری از گردشگران و مردم بومی محسوب می‌شود. این پارک دارای چندین رستوران و فروشگاه و هتل به سبک ساختمان‌های مختلفی از سرتاسر جهان همچون ونیز و آمستردام است. از دیدنی‌های این پارک می‌توان به دژ خاندان تانگ، آتشفشان ۴۰ متری که هر عصر مواد مذاب از آن سرریز می‌شود و پارک بازی واسکودوگاما با اجرای نمایش‌های جت اسکی و ... اشاره نمود.
 • موزه گرند پریکس: یا موزه اتومبیل‌های برنده مسابقات فرمول یک ماکائو که از جمله آنها می‌توان به اتومبیل‌های رانندگان مشهوری چون رالف و میشائیل شوماخر، آیرتون سنا و دیوید کولتهارد اشاره نمود.

طبیعت و جغرافیای ماکائو

ماکائو در ۶۰ کیلومتری جنوب غربی هنگ‌کنگ و ۱۴۵ کیلومتری گوانگ‌ژو قرار دارد بطوریکه دارای سرزمینی متصل به خشکی بوسیله‌ی باریکه‌ای مصنوعی و همینطور دو جزیره است. بلندترین نقطه جزیره «آلتو دِ کولوآنه» با ارتفاع ۱۷۰ متر بوده و فاقد زمین زراعی، دشت و یا جنگل می‌باشد.
آب و هوای این منطقه نیمه گرمسیری با رطوبت بالای ۷۵٪ می‌باشد بطوریکه تحت نفوذ جریانات هوایی فصلی دارای تفاوت دمایی قابل مشاهده ولی نه خیلی شدید است. پائیز این شهر شاهد هوایی گرم و مطبوع با رطوبت پایین خواهیم بود در حالیکه زمستان‌های آن نیز سرد نخواهد بود. طوفان‌های بارانی و سیل‌آسا از ویژگی‌های مخصوص مناطق جنوبی چین و بالاخص ماکائوست.

تاریخچه ماکائو

ماهیگیران فوجیان و کشاورزان گوانگ‌دانگ اولین ساکنان ماکائو یا همانطوری که در آن زمان‌ها نامیده می‌شد، اویومون یا دروازه تجارت بوده و به سبب امتداد جاده ابریشم به این منطقه، مسیر تجاری شرق به غرب و محل اتصال آسیا و اروپا بوده است بطوریکه کشتی‌های حامل ابریشم و سایر کالاها به سمت شهرهایی اروپایی همچون رُم حرکت می‌نمودند.
پس از توسعه تجارت و اقتصاد در این منطقه و شهرت روز افزون آن، پرتغالی‌ها به این منطقه سفر نمودند. زمانی که نام منطقه را پرسیدند، محلی‌ها صدا زدند «ماجائو» یا شهر خدای ملوانها که بتدریج تبدیل به نام فعلی آن یعنی ماکائو گردید.
به تدریج حضور فعال اروپائیان به شهر نمایی متفاوت از سایر نقاط چین داده و سبب امتزاج فرهنگی و زبانی پرتغالی - چینی گردید. بعد از جنگ تریاک و استقرار بریتانیا در هنگ‌کنگ، بسیاری از بازرگانان خارجی از ماکائو خارج شدند اما شهر همچنان به پیشرفت خود ادامه داده و به تدریج به قطب گردشگری تبدیل گشت.

خرید در ماکائو

ارز رسمی ماکائو «پاتاکا» نامیده می‌شود که خود به ۱۰۰ واحد به نام آووس تقسیم بندی شده است. پاتاکا نامی تاریخی برای دلار و پزو بوده که از همان علامت دلار آمریکا برای آن استفاده می‌شود. این ارز به طور اختصار HKD نامیده شده و تقریبا برابر دلار هنگ‌کنگ است بطوریکه اغلب فروشگاه‌ها هر دلار هنگ‌کنگ را که ارزشی ۱.۰۳ برابر پاتاکا دارد، همان یک پاتاکا در نظر می‌گیرند. رمبینی چین و اغلب کارتهای اعتباری بین‌المللی نیز در مراکز خرید پذیرفته می‌شوند.
قابل توجه است که خروج هرگونه اسکناس پاتاکا به خارج از ماکائو و هنگ‌کنگ ممنوع است. بنابراین همه پول را خرج کنید یا اگر مقدار قابل توجهی باقی‌مانده به ارز دیگری تبدیل کنید تا در فرودگاه دچار مشکل نشوید.
ماکائو منطقه ویژه اقتصادی بوده و هیچگونه حق گمرکی برای واردات کالا دریافت نمی‌شود. به همین دلیل بازار خرید و فروش در این منطقه بسیار پر رونق بوده و هر روز نیز بر تعداد مراکز خرید آن و وسعت آنها افزوده می‌شود. این منطقه دارای کارخانجات تولید پوشاک بزرگی است بنابراین یکی از ارزان‌ترین پوشاک جهان را در این منطقه پیدا خواهید کرد. مجموعه این ویژگی‌ها که شامل مالیات ناچیز و نزدیکی به چین نیز می‌شود، سبب شده تا هر روز بر تعداد گردشگرانی که به قصد خرید به این منطقه سفر می‌کنند افزوده شود.
از جمله کالاهایی که خریدشان در این منطقه ویژه اقتصادی بسیار پر رونق است، می‌توان به طلا و جواهرات، عتیقه‌جات چینی، پوشاک و دیگر کالاهای چرمی، پوشاک سنتی چینی، صنایع دستی هندی و تایلندی و... اشاره نمود.

مراکز خرید و بازارهای مهم ماکائو

 • One Central: یکی از اصلی‌ترین مراکز خریدی است که در قلب ماکائو و نزدیک خلیج جنوبی، به صورت برجی چند طبقه با تعداد بسیاری زیادی فروشگاه و بوتیک ساخته شده و اکثر برندهای مطرح بین‌المللی را می‌توانید در این برج خرید پیدا کنید.
 • بازار قرمز: مرکز خریدی است با بنای قرمز رنگ که بیشتر حال و هوای محلی دارد تا بین‌المللی و از این رو بازدید از آن را توصیه می‌کنیم. این بازار سه طبقه که به سال ۱۹۳۶ بنا شده است، اغلب بسیار شلوغ می‌شود. انواع کیف و کفش و پوشاک و ماهی تازه و سبزی و خلاصه هرچیزی که فکرش را بکنید در این بازار پیدا می‌شود.
 • Taipa Flea: بازاری کوچک در منطقه تایپا که بیشتر اجناس آن سوغاتی‌های محلی و مجسمه‌ها و عروسک‌های چینی و ماکائو هستند. در این بازار برنامه‌های تفریحی نیز اجرا می‌شود و یکشنبه‌ها بهترین روز هفته برای گشت و گذار و خوردن غذاهای خوشمزه در این بازار خواهد بود.
 •  Taipa Flea Market: بازاری که در طبقه سوم هتلی با معماری ونیزی قرار داشته و یکی از بزرگترین مراکز خرید ماکائو نیز به حساب می‌آید. این مرکز خرید با داشتن بیش از ۳۳۰ مغازه و بوتیک یکی از بهترین مراکز خرید پوشاک و جواهرات و پوشاک ورزشی شمرده شده و دارای چندین رستوران و کافه است.
 • صنایع دستی آسیایی: بهشت دوستداران وسایل قدیمی و ظروف زیبای چینی که اغلب عمری صدساله دارند. بازدید از این بازار دو طبقه در غرب جزیره کولوآنه را از دست ندهید.
 • شیرینی فروشی چوی چئونگ یئون و کوی کِیْ: بیسکوئیت‌ها و شیرینی‌های این دو مغازه آنقدر خوشمزه هستند که هر گردشگری که وارد ماکائو می‌شود حتما سری به آنها زده و طعم خوراکی‌هایشان را بچشد.
 • اسکله ماهیگیران: این مجتمع تفریحی و گردشگری، دارای بازار بزرگی نیز هست که برندهای مطرحی در آن حضور دارند. تقریبا یکی از بهترین جاهای خرید سوغاتی ماکائو محسوب می‌شود.

غذا و رستوران در ماکائو

آشپزی ماکائو تلفیقی از فرهنگ‌های پرتغالی - اروپایی و کانتونیز- چینی است. از این رو می‌توانید چندین نوع غذا با طعم‌های مختلف از سرتاسر جهان را در این منطقه میل کنید. شیر نارگیل، زردچوبه، دارچین و ماهی نمک‌سودی به نام باکال‌هائو نقش مهمی در آشپزی ماکائو دارند.
اصلی‌ترین خوراکی‌های این شهر را می‌توان به گالینای پرتغالی و آفریقایی که نوعی خوراکی مرغ مخصوص این منطقه است، خوراک ماهی باکال‌هائو، خوراک میگو و فلفل قرمز، شیر زنجبیلی و کاستارد تخم‌مرغ اشاره نمومد.
برای خوردن غذا در این شهر کافی است به یکی از مراکز یا بازارهای خرید مراجعه کرده و غذاهایی با کیفیت خوب و قیمت مناسب تهیه کنید. البته بسیاری از هتل‌ها نیز دارای رستوران و غذاخوری مناسبی هستند.

امنیت و سلامت در ماکائو

ماکائو یکی از امن‌ترین مناطق آسیا بوده و سطح زندگی مردم آن خوب ارزیابی می‌شود، از این رو نرخ جرم و جنایت بسیار پایینی دارد. با این حال همچنان جیب‌بری و کیف‌قاپی یکی از معضلات امنیتی این شهر محسوب می‌گردد که در نقاط شلوغ و پر رفت و آمد باید مراقب وسایل و مدارک خود باشید. استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را نیز به استفاده از اتومبیل‌های شخصی مسافربری ترجیح داده و سعی کنید به کسانی که نمی‌شناسید اطمینان نکنید.
گرمازدگی اصلی‌ترین مشکل مسافرانی است که روزهای گرم سال به این منطقه سفر می‌کنند. بنابراین از پیاده‌روی‌های طولانی در ساعات گرم بپرهیزید و سعی کنید آب زیادی بنوشید.
با توجه به گرم و مرطوب بودن هوای منطقه، مراقب پشه‌ها مخصوصا پشه‌های مالاریا باشید. پوشیدن لباس آستین بلند اقدام عاقلانه‌ای خواهد بود.
رعایت بهداشت فردی نیز بسیار ضروری است. مخصوصا با توجه به سیستم خدمات درمانی گران منطقه، به جد مراقب مسائل بهداشتی و سلامت فردی خود باشید.

نام‌های دیگر: 
Macau

افزودن دیدگاه جدید