تاج محل در آگرا - هند

short description: 
تاج محل در آگرا را می‌توان معروف‌ترین نماد هند نامید.
Body: 
«تاج محل» در نزدیکی شهر آگرا واقع در ۲۰۰ کیلومتری «دهلی نو» پایتخت هند، از مشهورترین و باشکوه‌ترین بناهای جهان است که هر ساله بازدیدکنندگان بسیاری را به سوی این کشور و شهر آگرا می‌کشاند. این بنا که مقبره‌ای بزرگ و مسجد مانند از سنگ مرمر سفید است توسط شاه‌جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند برای یادبود همسر ایرانی‌تبارش «ارجمند بیگم بانو» -مشهور به ممتاز محل- که پس از وضع حمل چهاردهمین فرزند خود فوت کرده بود، به صورت باشکوهی ساخته شد تاج‌محل امروزه یکی از مشهورترین سازه‌های ساخت بشر و البته یکی از زیباترین آنها به حساب می‌آید.
تاج‌محل باغی بسیار بزرگ و پهناور به مساحت ۱۸ هکتار است که دارای نهر آبی طویل به سبک باغ‌های ایرانی است که هم اطراف تاج‌محل را احاطه کرده و هم جلوه بصری خاصی به این بنا می‌بخشد. فضاهای داخلی نیز با هنرمندی تمام توسط هنرمندان شیرازی کنده‌کاری و منبت‌کاری شده‌اند.

ساخت تاج محل در سال ۱۶۳۲ آغاز شده و در سال ۱۶۵۳ یعنی ۲۱ سال بعد به پایان رسیده است. در ساخت این شاهکار معماری، هنرمندان و صنعتگرانی از چندین کشور منطقه و خود هند مشارکت داشتند. از مشهورترین افراد دخیل در ساخت این مجموعه می‌توان به عبدالکریم مأمورخان، مکرمت‌خان و استاد احمد لاهوری به عنوان طراح اصلی اشاره نمود.

این بنای سفید مرمرین بر روی یک پایه سنگی مربع شکل بزرگ قرار گرفته و از بخش‌های متقارنی شامل یک ایوان و گنبد و گلدسته تشکیل می‌شود که مقبره در نقطه مرکزی بنا قرار گرفته است.
تاج‌محل در سال ۱۹۸۳ در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

ساعات بازدید: 
از طلوع تا غروب خورشید امکان بازدید فراهم است به جز روزهای جمعه که تعطیل می‌شود.
هزینه ورودیه: 
750 روپیه برای گردشگران خارجی و تنها 20 روپیه برای مردم هند!
نام های دیگر: 
Taj Mahal

افزودن دیدگاه جدید