آگرا

توضیح اولیه: 
شهر آگرا، از شهرهای بزرگ هند است که در نزدیکی دهلی پایتخت این کشور قرار گرفته و در گذشته پایتخت هندوستان محسوب می‌گشت.
وجود بنای بسیار مشهور و زیبای تاج‌محل شهرتی جهانی به اگرا بخشیده و بسیاری تنها برای بازدید از این مجموعه به آگرا سفر می‌کنند. این شهر با گذشته‌ی تاریخی شکوهمند خود جزء چهار شهر مهم و توریستی هند برای گردشگران خارجی است .
متن اصلی: 

سفر به آگرا

شهر آگرا در ۲۰۰ کیلومتری دهلی قرار دارد که با توجه به وسعت این کشور و فاصله‌ی بسیار بیشتر شهرهای دیگر با هم، به نسبت نزدیک محسوب می‌شود. از این رو گردشگران معمولا فاصله دهلی تا این شهر را با اتوبوس یا ماشین و در زمانی کمتر از شش تا هفت ساعت طی می‌کنند.
با قطار و هواپیما نیز می‌توان از دهلی به این شهر سفر کرد. مسیر هوایی حدود نیم ساعت طول می‌کشد اما پروازهای فرودگاه این شهر محدود بوده و در تمام سال برقرار نیست. مسیر ریلی هم حدود ۴ ساعت به طول می‌انجامد که در کنار برخی اماکن تاریخی مسیر توقف می‌کند. با این حال سفر از مسیرهای جاده‌ای متداول‌ترین راه برای رسیدن به این شهر است.
سفر به آگرا از جیپور هم بین گردشگران بسیار متداول است و معمولا شهرهای دهلی، آگرا و جیپور مثلث طلایی توریستی برای گردشگران محسوب می‌شوند. مسیر زمینی بین جیپور و آگرا حدود ۲۵۰ کیلومتر است و تقریبا حدود ۴ ساعت به طول می‌انجامد.

گردش در آگرا

تاکسی از وسایل حمل و نقل در این شهر است که معمولا کرایه‌ای مقرون به صرفه نیز دارد. بسیاری از رانندگان تاکسی‌ها به زبان انگلیسی آشنایی دارند و می‌توانند در یافتن مسیر به شما کمک کنند.
ریکشاها و کالسکه‌های دوچرخه‌ای نیز در شهر آگرا بسیار مرسوم هستند به خصوص که در برخی اماکن تاریخی تاکسی‌ها اجازه رفت و آمد ندارند و تنها با این وسایل می‌توان تردد کرد. دوچرخه و موتور نیز از دیگر وسایل تردد در شهر است که هم در بین مردم و هم در بین گردشگران طرفدار دارد.

بهترین وقت سفر به آگرا

بهترین وقت سفر به آگرا در اواخر پاییز و زمستان یعنی ماه‌های اکتبر تا مارچ است که هوایی خنک دارد. تابستان‌های آگرا بسیار گرم بوده و دمای هوا به ۴۵ درجه هم می‌رسد.

دیدنی‌های آگرا

تاج محل: کاخی بسیار زیبا با نمای مرمر سفیدرنگ که در سالهای ۱۶۳۱ تا ۱۶۴۸ در شهر آگرا و بدستور امپراطور گورکانیان یعنی شاه جهان و برای یادبود همسر محبوبش تاج محل ساخته شد. این بنای تاریخی و باارزش یکی از مهمترین آثار تاریخی هند است که توسط معماران و هنرمندانی از ایران، ترکیه و هند طراحی و ساخته شده است.
قلعه سرخ آگرا: در شمال بنای تاج محل قلعه لعل (سرخ) یا قلعه آگرا قرار دارد که طرح‌ریزی نما و معماری  آن در سال ۱۵۲۶ بعد از میلاد بدستور شاه‌جهان آغاز شد. ساختمان مبتکرانه و معماری بی نظیر و خاص آن با محوطه باغ گونه‌ی زیبا، تمامی ساختمان‌های منطقه راجاستان، دهلی و آگرا را تحت تاثیر قرار داده و منبع الهام بسیاری از معماران این مناطق شده است. این قلعه در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز قرار دارد.
آرامگاه جلال‌الدین محمداکبر: بنایی بزرگ و باشکوه است که مقبره شاه محمداکبر بعنوان یکی از بزرگترین پادشاهان سلسله گورکانیان شناخته می‌شود. ساختمان سرخ رنگ و مرمرین این بنا یکی از زیباترین مناظر این شهر تاریخی است.
شهر تاریخی Fatehpur Sikri: شهری تاریخی در ۳۵ کیلومتری آگراست که به دستور محمداکبر شاه و بعنوان پایتخت جایگزین ساخته شد و برای ده سال پایتخت و محل اقامت اصلی سلطان بوده است. این مجموعه که در یونسکو نیز ثبت شده، به علت دارابودن بناهایی با معماری زیبا و ساخت بسیار عالی، نمونه‌ای از معماری دوره گورکانیان و فرهنگ و هنر مشترک ایرانیان و هندیان است.
باغ رام:  قدیمی‌ترین باغ سلسله گورکانی در سال ۱۵۲۸ در ساحل رودخانه یاموناست که توسط «بابر» امپراتور گورکانی ساخته شد. این باغ در حدود دو کیلومتری شمال تاج محل قرار دارد. از ویژگی‌های بنای داخل این باغ این است که  اتاقک‌‌های باغ به نحوی ساخته شده است که وزش باد از سمت رود یامونا به کمک پوشش گیاهی باغ حتی در اوج تابستان هم آن‌ها را خنک نگه می‌دارد. نام اصلی این مجموعه «آرام باغ» است که در واقع محل استراحت شاه بوده است.

جغرافیا و طبیعت آگرا

شهر آگرا با جمعیتی حدود یک ملیون و هفتصد هزار نفر در شمال استان اوتارپراداش قرار گرفته و چیزی حدود ۱۷۱ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. رودخانه یامونا از کنار آگرا می‌گذرد و دهلی نیز در فاصله ۲۰۰ کیلومتری این شهر قرار گرفته است.
آب و هوای آگرا در زمستانها ملایم و خنک با دمایی بین ۴ تا ۳۰ درجه و در تابستان‌ها گرم و خشک با دمای هوای گاه تا بالای ۴۰ درجه است. البته بادها و باران‌های موسومی در این شهر مثل دیگر بخش‌های هند شدید نیست.

خلاصه‌ای از تاریخ آگرا

شهر آگرا با پیشینه تاریخی غنی و چشمگیر خود پایتخت پادشاهان بزرگی در هند بوده است. این شهر با نام قدیمی اکبرآباد پایتخت شاهانی همچون اکبر، جهانگیر و شاه جهان بوده که زبان مادری همه‌ی آنها فارسی بوده است.
بسیاری از بناهای تاریخی این شهر در زمان این پادشاهان ساخته شده است. تاج محل که از معروف‌ترین آثار تاریخی در هند است نیز توسط شاه‌جهان برای همسر ایرانیش ساخته شده است. قلعه آگرا و شهرک فاتح‌پور سیکری نیز از دیگر آثار تاریخی در این شهرند که توسط اکبرشاه ساخته شده‌اند.
باغ‌هایی چهارگوش که با معماری ایرانی ساخته شده نیز از دیگر آثار تاریخی در این شهر است که توسط بابر پادشاه امپراتوری مغولی هند ساخته شده است.

خرید در آگرا

یکی از اصلی ترین صنایع دستی در شهر آگرا لباس‌های چرمی است. تولیدات چرمی در این شهر بسیار معروف بوده و به بسیاری از شهرهای هند و همینطور کشورهای خارجی صادر می‌شود. لباس‌ها و تولیدات چرمی این شهر معمولا بسیار مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد.
جواهرات، جعبه‌ها و مجسمه‌های سنگی بسیار زیبا از دیگر مواردی است که در بازارهای این شهر بسیار دیده می‌شود. بازار مغول در دروازه شرقی جاده تاج از بازارهای معروف و قدیمی شهر آگراست که کالاهای متفاوت و متنوعی را با قیمت مناسب در آن می‌توان پیدا کرد.
هنگام خرید سنگ‌های قیمتی بهتر است مراقب باشید و اگر آشنایی با این سنگ‌ها ندارید، در خرید دقت کنید زیرا قیمت‌های بالایی داشته و در بین آنها نمونه‌های تقلبی نیز دیده می‌شود به طوری که می‌توان گفت اکثر این سنگ‌ها تقلبی هستند مگراینکه از جایی معتبر و با ضمانت لازم خرید شود.

غذا و رستوران در آگرا

شهر آگرا با داشتن آشپزی به سبک مغولی و شیرینی‌های مخصوصش همیشه در هند معروف بوده است. غذاهای مغولی را در رستوران‌ها و دکه‌های کنار خیابان به راحتی می‌توانید پیدا کنید. در رستوران‌های آگرا غذاهای گیاهی بسیار خوشمزه ‌ای نیز پیدا می‌شود. در کنار همه این‌ها، غذاهایی از بخش‌های مختلف هند نیز در آگرا طرفدان بسیاری دارد و منوی بسیاری از رستوران‌ها را به خود اختصاص داده است. بسیاری از رستوران‌های آگرا در محله تاج گنج قرار دارند که در این رستوران‌ها علاوه بر صرف غذا، تاج محل زیبا نیز پیش روی شما قرار می‌گیرد.
شیرینی‌های آگر نیز از دیگر خوراکی‌ها در این شهر است که نباید آنها را از دست بدهید. پیتا شیرینی مربع شکل و معروف این شهر است که با کدوحلوایی، گلاب، زعفران و نارگیل درست می‌شود و طعم بسیار خوبی دارد. نوعی آجیل تند که دالمت نامیده می‌شود نیز در این شهر بسیار معروف است. گاجگ را نیز حتما باید امتحان کنید، نوعی بسکوییت تند با طعم کنجد که بسیار خوشمزه است.
*چندین تور گردشگری در دهلی به مقصد این شهر وجود دارد که سفری یک روزه به این شهر و بازدید از مکان‌های دیدنی را به راحتی برای گردشگران فراهم می‌کنند.

منابع و اطلاعات بیشتر: 
ویکی‌پدیا: 
نام‌های دیگر: 
Agra

دیدگاه‌ها

تصویر anymouse

در قسمت خلاصه‌ای از تاریخ آگرا نوشته اید؛ زبان مادری پادشاهانی مثل اکبرشاه فارسی بوده که این درست نیست. این پادشاهان متلعق به سلسه گورگانیان با ریشه مغول بودند! در واقع به دلیل دوران طلایی هنر و دانش ایرانی و همین طور ارتباط خوب دربارهند و ایران؛ زبان و خط فارسی، زبان دربار و فرهیختگان آن دوران بوده.
تصویر anymouse

ما به خیال خودمون از جای معتبر یه گردنبد سنگ "جِید" خریده بودیم ولی چشمتون رو ز بد نبینه! گردنبده رنگ سبز پس می داد! نفهمیدیم که آیا شیشه ی رنگ شده بود یا سنگش خیلی خالص نبوده که اونا رنگش کرده بودن! خوشبختانه زود متوجه شدیم و روز بعد بردیم به مغازه پس دادیم. خلاصه اینکه حواستون باشه راحت اعتماد نکنید!
تصویر anymouse

اوه اوه! شیرینی های هندی! زیادی شیرین و سنگین هستن و دل رو میزنن. اول یکی تست کنین بعد اگه خوشتون اومد بخرین.
تصویر anymouse

تشکر از این همه چیزای خوبی که نوشتید. خیلی شهر قشنگیه و فکر میکنم بیشتر مطالبتون هم درسته. فقط حجم اطلاعات رو بیشترش کنید.

افزودن دیدگاه جدید