چنای

توضیح اولیه: 

شهر ساحلی «چنای» که در گذشته با نام «مَدرَس» شناخته می‌شد در جنوب شرقی هند واقع شده و مرکز ایالت «تامیل نادو» می‌باشد. این شهر از بزرگترین شهرهای کشور هند و یکی از مراکز مهم گردشگری در این کشور می‌باشد که به خاطر سواحلو فستیوال‌های متعدد خود مشهور شده است.

متن اصلی: 
ساحل ۱۲ کیلومتری چنای که از بزرگترین سواحل دنیا می‌باشد، در کنار معابد هندو با مناره‌های بلند که با زندگی و فرهنگ مردم این شهر درآمیخته‌اند از دیگر جذابیت‌های این شهر به شمار می‌روند.

سفر به چنای

فرودگاه بین‌المللی شهر چنای که سومین فرودگاه پر رفت و آمد کشور هند است، پذیرای پروازهای بسیاری از کشورهای مختلف می‌باشد. این فرودگاه از نواحی مختلف اروپا، آسیا و آمریکای شمالی پرواز دارد و در روز پروازهای بسیاری نیز به شهرهای مهم کشور هند دارد و ازین طریق مسافران بسیاری را در روز جابه‌جا می‌کند.
ترمینال آنا در این فرودگاه ویژه پروازهای خارجی بوده و ترمینال کمراج به پروازهای داخلی اختصاص دارد. با تاکسی‌های فرودگاه می‌توان از فرودگاه به مرکز شهر رفت اما ارزان ترین راه برای رسیدن به چنای از فرودگاه قطار شهری است.

گردش در چنای

قطار شهری در چنای از وسایل حمل و نقل عمومی قابل توجه در این شهر است و خط «تامبارام» به ساحل شلوغ‌ترین مسیر از میان ۴ خط این قطار شهریست. البته قطار شهری بیشتر وسیله‌ای برای جابه جایی در شهر است و مکان‌های توریستی را به خوبی پوشش نمی‌دهد.
اتوبوس‌ها از دیگر وسایل تردد در سطح شهر هستند که مسیرهایی که توسط قطار شهری پوشش داده نشده است را به خوبی پوشش می‌دهند. کرایه اتوبوس‌ها در این شهر بسیار ارزان نیز هستند.
ریکشاها نیز در شهر چنای دیده می‌شوند که در بین آنها نمونه‌های مجهز به تاکسی متر به ندرت دیده می‌شود که باید با آنها برای کرایه چانه زد و معمولا اولین قیمت پیشنهادی آنها بسیار بیشتر از کرایه مسیر است. برعکس ریکشا‌ها، تاکسی‌ها به تاکسی‌متر مجهزاند و می‌توان تاکسی کولردار نیز کرایه کرد. هزینه مسیر معمولا به صورت یک مقدار اولیه و با توجه به میزان مسافتی که طی شده است محاسبه می‌شود.

بهترین وقت سفر به چنای

با توجه به آب و هوای حاره‌ای، رطوبت و بارندگی یک رکن اساسی و همیشگی در آب و هوای چنای می‌باشد. در نتیجه به هنگام سفر به این شهر این مطلب را در نظر داشته باشید.
بهترین فصل برای سفر به این شهر در زمستان و بین ماه‌های نوامبر تا فوریه (تقریبا آبان تا بهمن) است که هوا خنک تر و رطوبت کمتر است.

دیدنی‌های چنای

شهر چنای با جاذبه‌های گردشگری بسیار از جمله سواحل زیبا، موزه‌ها، بناهای تاریخی و بسیاری دیگر، هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. این شهر در سال ۲۰۰۸ بیشترین تعداد گردشگر در کشور هند را داشته و شهرهای دهلی و بمبئی را نیز پشت سر گذاشته است.
سواحل چنای: سواحل زیبای چنای یکی از اصلی‌ترین مقاصد گردشگرانی است که وارد این شهر می‌شوند. فضای پیاده روی، باغ‌ها، مجسمه‌ها و یادبودها، ورزشهای آبی و مناظر بی‌نظیر این سواحل از جمله جذابیت‌های این سواحل به شمار می‌روند.
کلیسای سنت مری: قدیمی‌ترین کلیسای انگلیسی‌ها در کشور هند است و سنگ قبرهایی که در حیاط این کلیسا قرار گرفته، قدیمی‌ترین سنگ قبرهای انگلیسی هند محسوب می‌شوند. موزه‌ی این کلیسا نمایشگاهی از دوره حکومت انگلیسی‌ها در این شهر را در برمی‌گیرد که بسیاری از وسایل آن زمان شامل ابزار جنگی، سکه‌ها، مدال‌ها، لباس‌ها و... را به نمایش گذاشته است.
کلیسای San Thome: کلیسای جامع مسیحیت کاتولیک است که در محل دفن یکی از حواریون عیسی به نام سنت توماس ساخته شده و ارزش بالایی بین جامعه مسیحیت هندوستان دارد. بسیاری از مسیحیان این کشور برای زیارت مقبره سنت توماس و نیز زیارت این کلیسا به چنای سفر می‌کنند.
باغ‌وحش Arignar Anna: که در اطراف شهر چنای قرار دارد از بزرگترین باغ وحش‌ها در آسیاست. این باغ وحش دارای فضای حفاظت شده‌ای است که گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری را در خود جای داده است.
جزایر لاکشادویپ: در چنای که شامل ۱۰ جزیره بسیار زیبا با سواحلی مرجانی و کم عمق می‌باشند از مهمترین جاذبه‌های طبیعی در چنای هستند. این جزایر بعد از ساحل کرالا قرار گرفته‌اند و مردم ساکن در آن زندگی سنتی خود را حفظ کرده‌اند.
قلعه سنت جرج: اولین قلعه انگلیسی‌ها در کشور هند است که در سال ۱۶۳۹ در بخش‌های ساحلی شهر چنای ساخته شده است. این کلیسا به گونه‌ای ساخته شده که فعالیت‌های تجاری آینده را ممکن می‌ساخته است. به طوریکه بعدها شهر در اطراف آن قرار گفته و می‌توان آن را مرکز شهر دانست. در این قلعه بخش‌های تاریخی متنوعی از جمله کلیسا، موزه و خانه ولسلی قرار گرفته است و بخش‌های جدیدی نیز در سال‌های اخیر به آن اضافه شده است.
کلیساها و مساجد بسیاری در این شهر که به سنگر هندوئیسم معروف است در کنار معابد خاص و زیبای این شهر قرار گرفته اند. مسجد بزرگ که به نام مسجد والاجا نیز شناخته می‌شود با معماری باشکوه و متقارن خود از مساجد معروف این شهر است. گرانیت‌های خاکستری ساختمان این مسجد بدون استفاده از فولاد و چوب ساخته شده که در نوع خود در چنای بی‌نظیر است.
معبد هندوی کارانسوارا که به خدای شیوا اختصاص دارد از معابد معروف چنای است که در نزدیکی ایستگاه راه آهن قرار گرفته است. در این معبد در روزهای پراداشام و ماها شیواراتری مراسم مذهبی مخصوصی برگزار می‌شود. معبد راماکریشنا ساختمانی صومعه مانند و سفید رنگ است که با گنبدهای کوچک و زیبا و معماری خیره کننده اش گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند.
بنای یادبود شاعر بزرگ این منطقه، والوار کاتام که شبیه به معبد ساخته شده است با معماری رنگین و گنبدی شکلش از جاذبه‌های شهر چنای به شمار می‌رود. گالری ملی هنر ساختمانی با سنگ‌های قرمز است که در سال ۱۹۰۷ ساخته شده معماری هندی-ساراکنیک زیبایی دارد و در آن چهار بخش نقاشی تنجور، هنرهای زینتی، هنرهای سنتی هند و گالری نقاشی‌های راوی وارما قرار دارد.

جغرافیا و طبیعت چنای

شهر چنای که از آن به عنوان دروازه ای به جنوب هند یاد می‌شود، در مناطق ساحلی، مسطح و کم ارتفاع واقع شده است. دریاچه‌های کوچک و بزرگ بسیاری در این شهر به خصوص در بخش غربی شهر واقع شده‌اند که بر جاذبه‌های این شهر می‌افزاید. ساحل مارینا در این شهر با طول حدود ۱۵ کلیومتر از بزرگترین سواحل شهری در جهان می‌باشد که بین دلتای رود کوم و آدیار قرار گرفته است. ساحل ایلیوت که در جنوب دلتای آدیار قرار دارد از دیگر سواحل معروف این شهر است.
این شهر با قرار گرفتن در سواحل جنوب شرقی کشور هند و منطقه استوایی، آب و هوایی تقریبا مشابه در تمام طول سال را داراست. علاوه بر این شهر چنای با قرار گرفتن در خطوط ساحلی در بیشتر ماه‌های سال، هوایی مرطوب و بارانی دارد اگرچه این رطوبت در زمستان‌ها کمتر است اما در زمستان هم باران می‌بارد. دمای هوا در گرمترین ماه‌ها در این شهر گاهی به ۴۵ نیز می‌رسد.

تاریخچه چنای

شهر چنای درواقع توسط هلندی‌ها و کمپانی هند شرقی آنها تاسیس شده و محلی برای استقرار شهرهای کوچک دیگر بوده است اگرچه این منطقه از قرن اول میلادی از مراکز مهم اداری و نظامی در هند بوده است. در سال ۱۵۲۲ با ورود پرتغالی‌ها در این منطقه بندری تاسیس شد و پس از آن به دست کمپانی هند شرقی هلند و بعد نیز به دست بریتانیا افتاد که بریتانیایی‌ها نام این شهر را مَدرَس گذاشتند.
این شهر مدتی نیز به تسخیر فرانسوی‌ها در آمد ولی بریتانیایی آن را باز پس گرفتند. دست به دست شدن شهر توسط قدرت‌های استعماری یادگارهای بسیاری را از هرکدام به جای گذاشته است که قلعه سن ژرژ که توسط بریتانیایی‌ها ساخته شده یکی از معروفترین این بناهاست. معابد هندوی بسیار با مناره‌های بلند، کلیساها و مساجد نیز از دیگر جاذبه‌های تاریخی این شهر است که گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند.

غذا و رستوران چنای

شهر چنای رستوران‌های متعددی دارد که غذاهایی با قیمت‌های بسیار متنوع و آشپزی مناطق مختلف را ارائه می‌دهند. از رستوران‌های ساحلی و غذاهای دریایی گرفته تا رستوران‌هایی مخصوص گیاهخواران و یا آشپزی مخصوص تامیل، آندرا و کرالا در این شهر دیده می‌شود.
رستوران‌هایی با آشپزی بین المللی بخصوص چینی نیز در چنای وجود دارد.
غذاهای محلی این شهر معمولا  همراه با برنج تهیه می‌شوند که پونگال، دوسا، ایدلی و وادا از معروف‌ترین آنها هستند. نارگیل و میوه‌های ساحلی نیز در این شهر بسیار از میوه‌های اصلی بوده و کسب و کار بسیاری از مردم وابسته به آن است.

خرید در چنای

در شهر چنای بسیاری از کتاب‌های نایاب را می‌توان در مغازه‌های فروش کتاب‌های دست دوم پیدا کرد. این کتاب‌ها بیشتر به زبان انگلیسی، هندی و تامیل هستند. لباس و صنایع دستی از دیگر مواردی است که در این شهر می‌توان خرید. ساری‌ها و جواهرات دست ساز و ظروف سفالی زیبایی در بازارهای این شهر دیده می‌شود. مرکز خرید فونتن پلازا و همینطور بازار آلسا در منطقه اگمور از مراکز خرید پرتردد و مشهور چنای محسوب می‌شوند.

جشنواره‌های موسیقی

شهر چنای برای داشتن جشنواره‌های متنوع موسیقی در تمام هند شهرت دارد. فصل موسیقی مدرس که به مدت ۵ هفته در این شهر برگزار می‌شود به عنوان یکی از بزرگترین رویدادهای فرهنگی جهان محسوب می‌شود.
در ماه تامیلی مارگاژی(دسامبر-ژانویه) کنسرت‌های موسیقی کلاسیک کارناتیک در بخش‌های مختلفی از شهر برگزار می‌شود.

افزودن دیدگاه جدید