آرامگاه همایون در دهلی - هند

short description: 
آرامگاه همایون در دهلی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.
Body: 
آرامگاه همایون مقبره‌‌ی متعلق به همایون، یکی از پادشاهان گورکانی هند است در سال ۱۵۷۰ بدستور همسر اول همایون پادشاه، بگابگوم (وی زنی باهوش، باسواد و آشنا به علم پزشکی و روانشناسی بود و از بستگان نزدیک پادشاه  بشمار می‌رفت) و بدست معمار ایرانی بنام میراک میرزا قیاس ساخته شد.

مقبره همایون، اولین مقبره با فضای آزاد و باغ گونه در تمام هند است که در منطقه نظام‌الدین در دهلی قرار گرفته است. همچنین اولین بنا در هند است که در نمای آن از سنگهای ماسه‌ای قرمز رنگ استفاده شده است. در محوطه این مقبره تاریخی، علاوه بر ساختمان مقبره همایون ساختمان‌های دیگری نیز از جمله مقبره عیسی‌خان‌نیازی یک نجیب زاده افغانی که در دربار شیرشاه سوری بوده و علیه مغول‌ها جنگ کرده، وجود دارد. مقبره همسر همایون ، حمیده بگوم، دارا شیکو و چند تن از دیگر نوادگان همایون نیز در این محوطه قرار دارد.

محوطه باغ‌مانند این مقبره از باغ‌های ایرانی بخصوص «چهارباغ» الهام گرفته است بطوریکه دارای ۴ خیابان اصلی و دو نهر آب اصلی است که به مقبره منتهی می‌شوند. معماری بکار رفته در ساخت این اثر در نوع خود بی‌نظیر و در تاریخ هند اولین بوده و به همین دلیل الهام‌بخش بسیاری از بناهای دیگر شده است.

هزینه ورودیه: 
250 روپیه
منابع و اطلاعات بیشتر: 

افزودن دیدگاه جدید