قصر شهر جیپور - هند

short description: 
قصر شهر جیپور، کاخی در مرکز شهر جیپور است که محل اقامت مهاراجه در آن بوده است.
Body: 
قصر شهر جیپور مجموعه‌ای شامل بنای کاخ، موکوت محل، کاخ ماحارانی، دیوان عام، دیوان خاص، موزه شهر، قصر چاندرا محل، مبارک محل و چندین بنای دیگر نیز می‌شود در انتهای مطلب بطور خلاصه شرح داده شده‌اند.

مجموعه این کاخ‌ها شامل باغ‌ها، حیاط‌ها و بناهای متعدد و زیبا نیز می‌شود که در سال ۱۷۲۹ ساخت آن‌ها توسط حاکم منطقه شروع شده و بعدها به تدریج تکمیل شده است.  این قصر یکی از دیدنی‌های شهر جیپور است که با معماری زیبای خود گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند.

بناهای مشهور

مبارک محل (قصر فرخنده): بنای ساخته شده با تلفیقی از معماری اسلامی، هندی و اروپایی است که در اواخر قرن نوزدهم بنا شده و امروزه به عنوان موزه فعالیت می‌کند.
چاندرا محل: بنای هفت طبقه که هر طبقه آن برای خود نامی مخصوص دارد. داخل این مجموعه می‌توانید اثرهای هنری ارزشمند و منحصربفردی را مشاهده کنید. فرش‌ها، نقاشی‌ها، دیوارهای آینه‌کاری شده و حکاکی‌های منحصر بفرد و دکوراسیون داخلی مجلل از ویژگی‌های این قصر به شمار می‌روند. دروازه ورودی این بنا نیز یکی از زیباترین دروازه‌های هند به شمار می‌رود.
دیوان خاص: تالاری مرمرین که تالار خصوصی مهاراجه به شمار می‌رفت. دو خمره‌ی بزرگ با حجم چهار هزار لیتر در ورودی آن قرار دارند که به هنگام سفر مهاراجه به انگلیس ساخته شدند تا وی آب رودخانه گنگ را درون آن بریزد و در سفر بتواند با آن آب مقدس غسل کند.
دیوان عام: یا تالار عمومی این مجموعه است که سقفی رنگارنگ و نقاشی شده داشته و امروزه به عنوان موزه‌ی هنری شناخته می‌شود. در ورودی این تالار مجسمه‌ی دو فیل بزرگ قرار دارد که هر کدام از یک سنگ تراشیده شده‌اند.

ساعات بازدید: 
10 صبح الی 17 به جز روزهای تعطیل و روزهای جشن
هزینه ورودیه: 
300 روپیه

افزودن دیدگاه جدید