جیپور

توضیح اولیه: 

شهر «جیپور» مرکز ایالت «راجستان» هند است که در شمال غربی این کشور قرار گرفته است. جیپور در قرن هجدهم ساخته شده و اولین شهر هندوستان است که بر اساس اصول شهرسازی ساخته شده و نسبت به دیگر شهرهای هند بسیار تمیزتر است. این شهر تاریخی با داشتن ساختمان‌هایی صورتی‌رنگ به شهر صورتی نیز شهرت یافته و ساختمان‌ها و بناهای تاریخی آن هر ساله گردشگران بسیاری را به سمت آن می‌کشانند.‌

متن اصلی: 
 با توجه به نزدیکی شهر‌های آگرا و دهلی به جیپور، این شهر همواره یکی از مقاصد مهم گردشگران، به خصوص مسافران سفر به دهلی است.

سفر به جیپور

فرودگاه بین‌المللی جیپور پذیرای پروازهایی از شهرهای داخلی و برخی شهرهای خارجی می‌باشد اما سفر با هواپیما به این شهر در میان گردشگران چندان متداول نبوده و اغلب با قطار، اتوبوس و تاکسی یا ماشین کرایه‌ای به این شهر سفر می‌کنند.
فاصله کم این شهر تا دهلی و آگرا، سفر زمینی به این شهر را آسان می‌سازد و بسیاری از گردشگران سفر با قطار و اتوبوس را با توجه به این فاصله کم و کرایه ای ارزان ترحیج می‌دهند. سفر از راه‌های زمینی از دهلی به جیپور معمولا بین ۴ تا ۶ ساعت به طول می‌انجامد.

گردش در جیپور

بهترین راه برای گردش در شهر و بازدید از اماکن تاریخی و دیدنی شهر جیپور، تورهای گردشگری است که دپارتمان گردشگری ایالت راجستان برگزار می‌کند. این تورها علاوه بر ارزان بودن، راهنما نیز دارند که به مسافران اطلاعاتی در مورد هر بنای تاریخی می‌دهند.
اتوبوس‌های محلی نیز بسیاری از اماکن تاریخی را تحت پوشش قرار می‌دهند. همچون دیگر شهرهای هند ریکشاهای موتوری و دوچرخه‌ای نیز برای گشت و گذار در شهر وجود دارد که باید با آنها برای کرایه‌ی مسیر چانه زد و تخفیف گرفت. تاکسی‌ها در جیپور بسیار ایمن‌تر از ریکشاها هستند و اگر تنها هستید و قصد رفتن به محل‌های ناآشنا را دارید، با وجود کرایه گرانتر، توصیه می‌شود از تاکسی استفاده کنید.

بهترین وقت سفر به جیپور

ماه‌های اکتبر تا مارچ بهترین زمان برای سفر به این شهر است. در این ماه‌ها حرارت کمتر بوده و هوای خنک بازدید شما از شهر را آسان می‌سازد.

دیدنی‌های جیپور

هوا محل یا کاخ باد، کاخی ۵ طبقه بسیار زیبا با پنجره‌های متعدد و صورتی رنگ است که در مرکز تجاری شهر جیپور قرار دارد. در طراحی آن از تاج کریشنا یکی از خدایان هندو الهام گرفته شده و وجود بیش از ۹۰۰ پنجره کوچک و مشبک آن را شبیه کندوی زنبور کرده است. از درون این پنجره‌ها بود که زنان کاخ میتوانستند زندگی و مردم کوچه بازار را نظاره کنند، بی آنکه دیده شوند.
قلعه Nahargarh: یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری شهر است که در قرن هفدهم ساخته شده و نقشی دفاعی-مسکونی داشته است. علاوه بر معماری زیبا و دکوراسیون مجلل داخلی، منظره‌ی شهر و محیط اطراف از فراز این قلعه یکی از اصلی‌ترین دلایل حضور مردم در این مکان است.
قصر شهر جی‌پور: مجموعه‌ای منحصر به فرد از چندین کاخ، سالن، باغ و معبد است که جایگاه مهاراجه جیپور و رئیس قبیله کاچواها راجپوت بوده و هنوز هم بخشی از آن محل اقامتی سلطنتی باقی مانده اگرچه به موزه تاریخی تغییر کاربری داده شده است.
قلعه جایگر در پرتگاهی از تپه‌های اراولی به نام تپه عقاب‌ها و مشرف بر قلعه آمبر و دریاچه ماوتا واقع شده و ۳ کیلومتر طول و ۱ کیلومتر عرض دارد و یکی از محکم‌ترین قلعه‌های این منطقه است. این قلعه در بالای قلعه آمبر و برای حفاظت از آن ساخته شده و توسط تونل‌های زیر زمینی به قلعه آمبر متصل شده است. اصلی‌ترین چیزی که در این قلعه برای گردشگران جلب توجه خواهد کرد وجود بزرگترین توپ جنگی چرخ دار جهان است که لوله آن ۶ متر طول و ۵۰ تن وزن دارد.
قلعه آمر یا آمبر یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری جیپور و از معروفترین قلعه‌های راجستان است. معماری این قلعه برگرفته از سبک هندی و ایرانی-اسلامی است که این موضوع در طاق‌ها و محراب‌ها بخوبی نمایان می‌شود و در ساخت باغ این قلعه از چهار باغ اصفهان الگو بردای شده است. دیوان عام، دیوان خاص، شیشه محل و شوخ نیواش از مهمترین بخشهای قلعه آمبر بشمار می‌آید. نکته جالب استفاده از فیل‌ها برای ایاب و ذهاب گردشگران تا بالای تپه که قلعه روی آن قرار گرفته است.
جَل محل نام قصری در وسط دریاچه مان ساگار است که توسط قایق‌های موجود قابل درسترسی است. این بنا متشکل از پنج طبقه بوده و بر اساس سبک معماری راجپوت و مغول ساخته شده است. پرسه در باغ این قصر و تماشای نقش و نگار دیوارها و غروب خورشید در میان آب بسیار دل‌انگیز خواهد بود.
جانتار مانتار موزه‌ای از ادوات رصدخانه قدیمی است که برای رصد ستارگان و نجوم شناسی استفاده می‌شده که شامل ۱۴ ابزار هندسی برای اندازه گیری زمان، حرکت ستارگان و موقعیت آنها می‌باشد. ۵ عدد از این رصدخانه‌ها در هند ساخته شده که جانتار مانتار جیپور در مقایسه با دیگر رصدخانه‌ها حتی در شهرهای بزرگتر از بهترین و بزرگترین آنهاست.
از معابد معروف در شهر جیپور معبد موتی دونگاری است که مرکز اصلی عبادی اعتقادی مردم جیپور محسوب می شود. گفته می‌شود این معبد پیش از ساخت شهر جیپور برای حفاظت از شهر ساخته شده است. معبد جین مندیر که به خاطر مجسمه بسیار زیبای خدای پادامپرابو شناخته شده است نیز از دیگر معابد این شهر است. معبد «گوینددوجی» که یکی از مهمترین معابد در جهان است نیز در این شهر قرار دارد.

جغرافیا و طبیعت جیپور

جیپور در قسمت شمال شرقی کشور هند و بخش‌های نیمه بیابانی این کشور قرار گرفته و در ارتفاع حدود ۴۳۱ متری از سطح دریا واقع شده است. این شهر آب و هوایی نیمه خشک دارد و اغلب بارش‌ها در این منطقه در فصل باد و باران‌های موسومی که از جون تا سپتامبر است رخ می‌دهد.
در تابستان‌ها دمای هوا معمولا حدود ۳۰ درجه و در زمستان ها حدود ۱۵ تا ۱۸ درجه است که بسیار خنک بوده و برای گردش در این شهر ایده‌آل می‌شود.

تاریخچه جیپور

شهر کنونی جیپور در سال ۱۷۲۷ توسط ماهاراجه سوای جای سینگ دوم ساخته شد. این شهر اگرچه پیشینه تاریخی کمتری نسبت به دیگر شهرهای توریستی کشور هند دارد اما اولین شهر در این کشور است که براساس اصول شهری ساخته شده است.
ساختمان‌های جیپور هنگام ورود ولیعهد انگلستان برای بازدید با رنگ صورتی نقاشی شد و به همین خاطر به شهر صورتی نیز شهرت یافته است. قلعه‌ها و بناهای تاریخی بسیاری در این شهر قرار دارد که از مهمترین آنها می‌توان به کاخ هوامحل، جَل محل، دژهای ناهارگر و جایگر و مجموعه اخترشناسی جنترمنتر اشاره کرد.

غذا و رستوران در جیپور

غذاهای مخصوص راجستانی در رستورا‌ن‌های این شهر در کنار غذاهای معروف هندی و همچنین غذاهای بین المللی به چشم می‌خورد. تورهای غذاهای راجستانی در این شهر برای کشف طعم واقعی غذاهای این منطقه بهترین گزینه است. استفاده از تورهای یک روزه و نیم روزه‌ای که برخی جاذبه‌های گردشگری شهر و تجربه چشیدن طعم واقعی بهترین غذاهای این شهر را در برمیگیرند به گردشگران توصیه می‌شود.
کارگاه آموزش غذاهای هندی در شهر جیپور که به گردشگران چگونگی ترکیب مواد غذایی برای تهیه غذای هندی را آموزش می‌دهد بسیار جالب توجه است. در این کارگاه‌ها در محیطی دوستانه نظریه غذاها، رژیم غذایی علمی و موثر و انتخاب صحیح مواد غذایی آموزش داده می‌شود.

خرید در جیپور

شهر جیپور از مراکز صنایع سنتی و مدرن در کشور هند است و همینطور از بزرگترین صادر کننده‌های طلا، الماس و سنگ‌های قیمتی آسیا به شمار می‌رود. علاوه بر این صنایع کالاهایی چون دمپایی‌های چرمی، لباس‌های محلی هندی مثل ساری‌ها و شال و روسری را در بازارهای این شهر با قیمتی مناسب می‌توان تهیه کرد.
قیمت‌ها در جیپور از دهلی ارزان‌تر است اما با این حال هیچ چیز قیمت ثابتی ندارد و همیشه موقع خرید باید چانه بزنید و تخفیف بگیرید. بازار بزرگ جیچور و مرکز خرید آشاک کاس ماس از مراکز خرید بزرگ در این شهر هستند که اجناس مختلفی را در آنها می‌توان یافت.

منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام‌های دیگر: 
Jaipur

دیدگاه‌ها

تصویر anymouse

جیپور شهری فوق العاده زیبا و رویایی و اصیل است و واقعا یکی از آرزوهایم زندگی در جیپور است.

افزودن دیدگاه جدید