قصر هوا محل در جیپور - هند

short description: 
قصر هوا محل در جیپور بواسطه معماری خاص خود معروف است.
Body: 
هوامحل یا قصر بادها، کاخی است در منطقه جیپور هند که به علت نمای خاص خود با تعداد بسیار زیادی پنجره‌ی کوچک، جلوه‌ی متمایزی داشته و به عنوان کاخ سلطنتی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
در ساخت بنای این کاخ بزرگ از شن‌ریزه‌های سرخ و صورتی استفاده شده است و به همین دلیل نمای آن رنگ روشنی دارد.
استاد لال‌چاند در سال ۱۷۹۹ طرح این بنا را پی‌ریزی نمود که توسط مهاراجه Sawai Singh به فرم خدای هندوها، کریشنا و در پنج طبقه بنا گردید.
در سال ۲۰۰۶ این بنا با هزینه گزافی بازسازی گردید.

شکل هرمی و لانه‌زنبوی این بنا دارای ۹۵۳ پنجره کوچک به نام‌ Jharokhas است که برای حفظ حریم خصوصی شاه و اهل بیت وی و همچنین نوعی سیستم تهویه طبیعی طراحی گردید.
ارتفاع بنا حدود ۱۵ متر برآورد شده و ورودی آن دارای در بزرگی است که به حیاط منتهی می‌شود. علاوه بر ساختمان‌های کاخ، موزه‌ای نیز در یک سمت این حیاط وجود دارد.
از پنج طبقه این کاخ تنها سه طبقه قابل استفاده بوده چراکه برای رفت و آمد در طبقات بالایی باید حالت کاملا خمیده حرکت نمود. البته به علت ساخت خوب و طراحی عالی داخلی بنا و نیز تهویه‌ی هوای طبیعی و مطبوع، این کاخ بسیار مورد علاقه حکام وقت بوده است.

هوامحل را «نمونه‌ای خیالی از معماری» نیز می‌نامند. برای بازدید این شاهکار مهندسی و معماری لازم است بدانید که قصر در جنوب شهر جیپور و در چهارراه جاده‌ی اصلی شهر یعنی Badi Chaupad قرار دارد. ورودی این کاخ نیز در پشت آن قرار دارد!
 
ساعات بازدید: 
9 صبح الی 17
هزینه ورودیه: 
50 روپیه
منابع و اطلاعات بیشتر: 

افزودن دیدگاه جدید