معبد بودایی بُرُبودور در یوگیاکارتا - اندونزی

short description: 
بزرگترین معبد بودائیان جهان
Body: 
Borobudur مجموعه‌ای متعلق به قرن نهم میلادی، در نزدیکی شهر Magelang جاوای مرکزی قرار دارد و در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است.

این معبد بصورت هرمی ناقص با پایه مربعی شکل است که در بلندترین قسمت آن سه ردیف سازه‌های کوچک گنبدی شکل به دور نقطه‌ای مرکزی که سازه‌ای بزرگتر و به همان شکل است، ردیف شده‌اند. در راه‌پله‌های متعددی که از چهار وجه این هرم به سمت بالا ساخته شده‌اند، تعداد بسیار زیادی مجسمه قرار دارد.
این بنا نشان‌دهنده نفوذ فرهنگ هندی در منطقه جاوای اندونزی نیز هست اگرچه برخی المان‌های بکار رفته کاملا مخصوص همین منطقه می‌باشند. معبد Borobudur زیارتگاه مقدس بودا و مقصد زیارتی بسیاری از پیروان این آئین است. بوداییان معتقدند که با بالارفتن از پله‌ها و رسیدن به نقطه مرکزی به عنوان جهان ازلی و نقطه پایان جهان، سفر خود را به اتمام می‌رسانند.
این بنای پرارزش و بی‌نظیر به عنوان نماد جاوا شناخته می شود بطوریکه دیگر بناهای منطقه، تحت تاثیر این معبد، کمتر شناخته می‌شوند. از این رو همواره آمار بیشترین مکان بازدیدشده منطقه را دارا بوده است. معبد فوق بارها بازسازی و مرمت شده است ولی طولانی‌ترین این مرمت‌ها به مدت ۷ سال و از سال ۱۹۷۵ آغاز شد.

منابع و اطلاعات بیشتر: 

افزودن دیدگاه جدید