یوگیاکارتا

توضیح اولیه: 

شهر «یوگیاکارتا» مرکز منطقه ویژه «بوگجاکارتا» است که در جنوب جزیره جاوه در اندونزی قرار دارد. این شهر که به اختصار «یوگیا» نیز خوانده می‌شود از توریستی‌ترین شهرهای اندونزی و مرکز هنر‌هایی چون باله و طراحی روی پارچه، تئاتر و موسیقی در این کشور است.

متن اصلی: 

درست است که یوگیاکارتا بیشتر شهرتش را مدیون قرار گرفتن معابد پرامبانان و بوروبودور در این شهر است، اما بناهای تاریخی بسیار و موزه‌ها و دیگر جاذبه‌های یوگیاکارتا را نیز نمی‌توان نادیده گرفت.

کوه آتشفشانی «مراپی» در شمال شهر قرار گرفته که دامنه‌های آن تا جنوب کشیده می‌شود. مردم مهربان و مهمان‌نواز یوگیا و زندگی آنها در این مرکز فرهنگی که آرامشی خاصی دارد، باعث شده تا زمان در این شهر، آرام‌تر از هر جای دیگر اندونزی بگذرد.

سفر به یوگیاکارتا

فاصله زمینی نسبتا زیاد این شهر تا جاکارتا که تقریبا اولین مقصد هر گردشگری در اندونزی است حمل و نقل هوایی را برای گردشگران در اولویت قرار می‌دهد.
فرودگاه بین‌المللی ادیسوسیپتو در این شهر به جاکارتا و بیشتر شهرهای مهم جزیره جاوا و سوماترا پرواز دارد. راه‌های زمینی از جمله قطار و اتوبوس به دلیل ارزان تر بودن بیشتر توسط اهالی مورد استفاده قرار می گیرد اما گردشگران به دو دلیل سفر هوایی را گزینه بهتری می‌دانند: یکی طولانی بودن مسیرها از راه‌های زمینی و دیگری ارزان بودن بلیط هواپیما در اندونزی نسبت به بسیاری دیگر از کشورهای منطقه.

گردش در اطراف یوگیاکارتا

برای گردش در شهر اتوبوس و مینی‌بوس و تاکسی وجود دارد و علاوه بر اینها برای برخی مسیرها درشکه و تریشاو نیز وجود دارد که شاید تجربه کردن آنها خالی از لطف نباشد. در این شهر علاوه بر کرایه ماشین امکان کرایه دوچرخه نیز وجود دارد.
می‌توانید از دوچرخه برای گشت و گذار در اطراف هتل و خرید استفاده کنید اما دقت کنید که همیشه دوچرخه تان را قفل کنید.

دیدنی‌های یوگیاکارتا

این شهر با داشتن گنجینه‌های بیشماری از آثار تاریخی باقی مانده از زمان پادشاهی سلطان یوگیاکارتا و پس از آن نیز سلطه هلندی‌ها و همچنین آثار فرهنگی مثل فستیوال‌ها و طراحی‌های پارچه‌ای جاذبه‌های بسیاری را برای گردشگران در خود جای داده است.

مجموعه کراتون: مجموعه کاخ‌های سلطنتی و امکانات رفاهی تدارک دیده شده در اطراف آنها را مجموعه کراتون می‌گویند که امروزه به عنوان موزه فعالیت می‌کنند.
مجموعه معابد پرامبانان: مجموعه معابدی شگفت‌انگیز و منحصر بفرد با معماری مخصوص هندوها که در اواخر قرن نهم ساخته شده و در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند. دیدار از این مجموعه که زمانی بیش از ۲۴۰ معبد را شامل می‌شده است را به هر گردشگری که وارد اندونزی شود، توصیه می‌کنیم.
موزه‌ها در شهر یوگیاکارتا که مرکز هنر و فرهنگ است گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کنند. بازدید از موزه افندی که یکی از نقاشان مشهور اندونزی است و آثار زیبا و متفاوت این هنرمند که در این موزه به نمایش گذاشته شده است همواره توصیه می‌شود.
معبد بودایی Borobudur: بزرگترین معبد بودائیان جهان است که شکل خاص و هرمی شکل آن بی‌نظیر بوده و به علت ارزش‌ بالای تاریخی-مذهبی در فهرست میراث جهانی یونسکو جای یافته است.
موزه دیگانترا که برخی هواپیماهای جنگی متعلق به جنگ جهانی دوم را در خود جای داده است و موزه باتیک که طراحی‌های پارچه‌ای بی‌نظیر و قدیمی که برخی متعلق به سال ۱۸۴۰ می باشند را در خود جای داده است، از دیگر موزه‌های اندونزی هستند که دیدنشان خالی از لطف نیست.
پارانگتریتیس محبوب‌ترین ساحل شنی شهر یوگیا است که غروب آفتاب زیبایی را پیش روی گردشگران می گذارد. بسیاری از اهالی این شهر معتدند این ساحل زیبا دروازه‌ای به پادشاهی افسانه‌ای ست که دریای جنوبی را در اختیار دارد.
منطقه تاریخی Kotagede: شهری تاریخی است که متعلق به آخرین سلسله پادشاهی جاوا درست قبل از اشغال این ناحیه توسط قوای استعماری هلندی بوده است. از این شهر تاریخی تنها دیوارها و خندق، مسجد جامع و چند اثر دیگر باقی مانده است.

تاریخچه یوگیاکارتا

تاریخ شهر یوگیاکارتا اگرچه همچون دیگر نقاط اندونزی تحت تاثیر سلطه هلند قرار گرفته است اما بیشتر از همه مدیون پادشاهی یوگیاکارتاست که در سال ۱۷۵۵ تاسیس شد. این پادشاهی در شهر یوگیا، که در سال‌های ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۹ و به هنگام جنگ این کشور و مبارزاتشان برای آزادی پایتخت اندونزی بود، در استقلال اندونزی در ۱۹۴۹ تاثیر بسازایی داشت.
بسیاری از آثار تاریخی به جای مانده در یوگیا از این زمان به یادگار مانده است. از مهمترین این آثار به قصر پادشاهی یوگیا که کرتون نام دارد، اشاره کرد. این قصر با معماری زیبایش و بیشتر بخش‌های آن که به موزه تبدیل شده پذیرای بازدید کنندگان است. علاوه بر این آثار، بناهای ساخته شده توسط هلندی‌ها که نمونه ای از معماری آن زمان است، نیز همچنان در این شهر باقی ست.

جغرافیا و طبیعت یوگیاکارتا

شهر یوگیاکارتا با جمعیتی حدود پانصد هزار نفر در میان ارتفاعات کوه مراپی در شمال و زمین پست و کم ارتفاع ساحلی در جنوب قرار گرفته است. با این وجود آب و هوای این شهر بیشتر از اینکه متاثر از ارتفاعات کوه مراپی داشته باشد نشان از ارتفاع کم از سطح دریا در این شهر دارد.
شهر یوگیاکارتا از آب و هوایی مرطوب که خاص مناطق استوایی است بهره می‌برد و در بیشتر ماه‌های سال هوایی نسبتا گرم و مرطوب دارد البته در ماه‌های جولای، آگست و سپتامبر هوا کمی خشک‌تر است.

خرید در یوگیاکارتا

در این شهر از صنایع دستی قدیمی گرفته تا طراحی‌های پارچه‌ای که مخصوص اهالی این شهر است دیده می‌شود. عروسک‌های چوبی و چرمی دست ساز را به قیمتی بسیار مناسب می‌توانید در این شهر بیابید.
بازار مالیوبورو که خیابانی به طول دو کیلومتر است، پر از مغازه‌ها و دست فروش‌هایی است که صنایع دستی مختلفی می‌فروشند. با گشت و گذار در این خیابان به راحتی می‌توانید سوغاتی‌های خوبی با قیمتی بسیار مناسب تهیه کنید.
بازار برینگارجو بهشت طراحی‌های پارچه ای(باکیت) در بوگیاکارتاست. در این بازار انواع مختلفی از باکیت‌ها با طرح‌های متنوع را می‌توانید بیابید. اگر قصد خرید سوغاتی‌های مخصوص شهر یوگیا کارتا را دارید حتما سری به این بازار بزنید.

نام‌های دیگر: 
Yogyakarta
یوگیا

افزودن دیدگاه جدید